Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Recommended Posts

Witam

Mam zagwozdkę. Autko zgasło mi na jałowym (nie pamiętam czy byłem na sprzęgle czy zrzuciłem bieg na luz).
Sytuacja wygląda tak:
- błąd na komputerze P1133 -> wskazanie na lambdę (1 rząd 1?)
- skasowany - > nie pojawia się ponownie
- silnik w miarę ciepły bo wcześniej odpalany, dojeżdżam do świateł i auto gaśnie
- nie ma błędu
- check nie wyskakuje
- nie ma choinki na zegarach
- gaśnie raz a później już lata i nie ma problemu
- z "nasłuchu uchem" wyczytuje co jakiś czas delikatne zmiany w prędkości obrotowej silnika (prawdopodobnie załącza się kompresor klimy)

po za tym nic

Nie mogę zobaczyć bloków pomiarowych kompem ponieważ mam starego op-coma 1.59 i nie widzi silnika innego prócz 2L DTH z 2009, komunikat interfejsu to "komputer odrzucił zapytanie"
Któryś z panów ma pomysł co może być problemem?
Pozdr
Marek

Sprawdz zawór zawór recyrkulacji par paliwa EVAP

15 minut temu, maroslaf napisał:

- błąd na komputerze P1133 -> wskazanie na lambdę (1 rząd 1?)

https://www.insignia-club.pl/viewtopic.php?t=2222

15 minut temu, maroslaf napisał:

Nie mogę zobaczyć bloków pomiarowych kompem ponieważ mam starego op-coma 1.59 i nie widzi silnika innego prócz 2L DTH z 2009

Możesz sprawdzić ELM327

Posted (edited)

@michalm83 z tego co widzę to koszt niewysoki, wiec mogę wymienić zawór, ale jak go wcześniej zdiagnozować by nie wymieniać czegoś co działa?
EDITED: www.youtube.com/watch?v=5yaTOBQZFuw <-już mam jak przetestować 
czy może być problem EVAP bez błędu? 

@Cretux jak skasowałem P1133, to jak już napisałem - nie pojawił się ponownie, temat który podrzuciłeś w linku (dzięki) już ogarnąłem, ale nijak ma się do mojej syt. ->check nie wyskakuje
znalazlem nowszego opcoma z diagnozą silnika a20nht -> podłączę się dziś i zobaczę czy bloki mi poczyta,

OT: chyba że macie jakiegoś opcoma z autami do 2012r. to będę wdzięczny. mam kabelek opcoma(chińczyk) i do tej pory działał na VB i SAAB9-3 . kabelek to wersja 6 płytki i zainstalowany fw to 1.59

Edited by maroslaf

Możesz spróbować sprawdzić bloki vaux comem, bo ogarnia do 2014, ale nie każdy interfejs na nim działa.

vaux którego posiadam ma problem z wykryciem interfejsu - bloki pomiarowe robiłem opcomem i tam czytał. dam znać jak porobie (o ile się uda)

OP-COM itd słabo sobie radzi z Insignią 

Korekty, sondy, przepływkę i inne, to chyba zwykły ELM sobie poradzi

Krzysiu to jest Insignia i mogą być problemy ale można spróbować. Może ELM i dedykowana opka do łopla Opel DTC

No dokładnie. 15 zeta nie majątek, a warto spróbować. Najwyżej ELM przyda się do innych aut.

Czytając fora to stawiałbym na ten zaworek. 

więc elm jeszcze do mnie nie trafił, opcom ver z 10r. nie chce czytać bloków.

Ostatni raz jak auto odpalałem 3 dni temu było ok 1/4 baku więc odpaliłem autko wskazówka paliwa nie drgnęła wcale-> cały czas jakby było auto zgaszone. Dodatkowo wyskoczyło mi info "Niski poziom paliwa"
Olałem temat i zabrałem auto na 1 przejażdżkę po rejestracji -> na stację zalać do pełna. Stanowiska były zajęte więc zgasiłem na poczekaniu. Jak odpaliłem ponownie wskazówka nie drgnęła, dodatkowo wywaliło mi CHECK.
Po powrocie do domu sprawdziłem o co chodzi i wisi mi błąd P0463-00 wskazujący na problem z pomiarem paliwa (albo wiązka w tylnym prawym nadkolu jak już czytałem na forum insigni, albo cała pompa).

Do czego dążę? Czy wywalona pompa w zbiorniku może dawać efekt okresowo spadających obrotów/dławienia się? a tym samym problem z gaśnięciem ("bezchoinkowym") auta? 
Na chwilę obecną mam CHECK i zero wskazań paliwa na zegarku. Wcześniej tego nie było, ale auto się co jakiś czas dławiło/ spadały mu obroty do poziomu "stukania".  Czy te dwa tematy mogą być powiązane?

2 godziny temu, maroslaf napisał:

wisi mi błąd P0463-00

1609952390_Beztytuu.png.cfdf28e1424ea4dcfc13e61918279904.png

2 godziny temu, maroslaf napisał:

Czy wywalona pompa w zbiorniku może dawać efekt okresowo spadających obrotów/dławienia się? a tym samym problem z gaśnięciem ("bezchoinkowym") auta?

Z ciśnieniem może już nie wyrabiać.

Posted (edited)

Witam

Także dziś doszedł do mnie ELM i popatrzyłem na wykresy z auta oraz zachowane błędy
Wykresy narysowały się same (nie dotykałem pedału przyśpieszenia / gazu). W momencie kiedy spada mi prędkość obrotowa silnika (coś a' la dławienie się) wykres otwarcia przepustnicy rośnie, MAF (przepływka) rośnie, EVAP rośnie, kąt wyprzedzenia zapłonu wzrasta do 21*?  Sytuacja powtarza się co około 6-8skund. Ciśnienie paliwa jest zachowane i stałe. Dodatkowo wyskoczył mi P0420 co może pokrywać się z odczytem z czujnika  tlenu (lambdy za katem?) wskazującej na brak odczytu tlenu? mimo napięcia 0,84V. 
Dodatkowo czujnik ciśnienia MAP rośnie ale dziwnie jest korygowany kąt wyrzedzenia. 😕  nie wiem o co może chodzić.

Screenshot_20210426-123104.jpgScreenshot_20210426-123852.jpgScreenshot_20210426-123609.jpgScreenshot_20210426-124326.jpg

Screenshot_20210426-124108.jpgScreenshot_20210426-124015.jpgScreenshot_20210426-123555.jpgScreenshot_20210426-123647.jpg

Screenshot_20210426-123824.jpgScreenshot_20210426-124037.jpg

Edited by maroslaf
Posted (edited)

Panowie? Jakieś pomysły?

Edited.

znalazłem proste łopatologiczne przedstawienie jak powinna wyglądać lambda przed i za katem oraz ich wykresy ... i u mnie ewidentnie lambda za katem leży  

kAT.jpgScreenshot_20210426-123852.jpg

Screenshot_20210427-164526.jpg

Na wykresie widac 2 lambdę, po 1 skacze jej napiecie po 2 nie czyta zawartosci spalin

Edited by maroslaf
  • 4 weeks later...

Witam
Chyba problem rozwiązany... 
Jakiś ... 1/100000 bo nawet nie 0,5 mózg wkręcił "emulator" (adapter/tuleja mosiężna) w gniazdo na 1 lambdę - przed katem.
Po wykręceniu tego i wstawieniu lambdy w kat - problem zniknął
na linku jest foto lambdy z gniazda której wykręciłem emulator
VXdwxvk.jpg