Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Problem z hamulcem lewe tylne koło / blokuje / VC

Recommended Posts

Witam. Mam następujący problem. Pewnego razu zaczęło mi trzymać tylnie lewe koło. Pojechałem do mechanika (nie ASO). Rozebrali, przeczyścili powiedzieli, że działa. Pojechałem na jazdę próbną i okazało się, że dalej się blokuje. Sytuacja ta powtórzyła się dwa razy. Problem jest na tyle poważny, że przejechanie 1-2 km skutkuje rozgrzaniem się tarczy do czerwoności, a samochód ledwo ciągnie (z trudem bylem w stanie wrócić do domu [a mam własnie 1,5 km!] ). Pomyślałem, że nie chciało im się nic zrobić. W domu rozebrałem zacisk, wyjąłem tłoczek. Rozebrałem to co się dało (niestety było wyczyszczone), uszczelki i tego typu rzeczy wyglądały na wymienione. Skręciłem wszystko, odpowietrzyłem cały układ (4 koła) i postanowiłem wypiąć wszystkie bezpieczniki od TC, ESP i ABS. Niestety po pierwszym zahamowaniu lewy tył trzymał. Linka od ręcznego po odpięciu chodzi luźno i wyciąga się odpowiednia długość (na oko). Przewód hamulcowy jest miękki, przepływ płynu wydaje się być odpowiedni. Czy pozostaje mi już tylko wymiana zacisku, czy jeszcze o czymś zapomniałem? Moje auto to Vectra C GTS 2003 2.2 DTI , układ oczywiście fabryczny, stan tarczy i okładzin wydaje jest ok.

Edited by Cretux

Wymiana zacisku raczej nie pomoże, skoro wymiana wszystkich uszczelek nic nie zmieniła. Może przewód elastyczny się rozwarstwił i dopuszcza płyn pod ciśnieniem a nie pozwala aby się cofnął. Można wymienić wszystkie elastyczne od tego zacisku, potem stawiałbym na awarię pompy ABS, aby to sprawdzić zamień przy pompie przewody prawy z lewym tyłem .

Tylko, że elastyczne przewody (zasilające tylne zaciski) o ile pamiętam to licząc od pompy ABS są chyba trzy. Musiałbyś po kolei eliminować te przewody. Spróbuj na początek zamienić lewy z prawym przy pompie ABS - to wydaje się najprzostrze zadanie. Jak odkręcisz przewód od zacisku to tłoczek na pewno puści a jak nie "puści" to na bank wada zacisku, tylko co się mogło w nim popsuć jak "przed chwilą" wymieniłeś w nim wszystkie elementy i tłoczek chodzi jak w nowym.Jak byś odkręcił przewód nie przy zacisku a z drugiego końca i zacisk by nie puścił to na bank wadliwy przewód.

Edited by Robert1014

No to tu mnie zastrzeliłeś, wg mnie powinien odpuścić, jeżeli nie natychmiast to po obróceniu tarczą. A jak nie puszcza to może coś zatkało kanał doprowadzający płyn albo autom regulator luzu się zepsuł i on blokuje powrót tłoczka. Teraz to przynajmniej wiadomo, że wadę masz w zasisku, trzeba było o tym napisać na samym początku.

Edited by Robert1014

sprawdź gumy prowadnicy zacisków u mnie z prawej właśnie jedna gumka już nadaje się do wymiany bo nawet pod nasmarowaniu prowadnica w niej kiepsko chodzi

• 8 months later...

a mam pytanie pośrednie

Także mam zacisnięty tylny lewy zacisk.

ale w zeszłym tyg miałem robione tarcze przód i klockli przod+płyn.

Czy przy odpowietrzaniu - robi sie cos przy tylnym kole? albo czy może to mieć jakiś związek?

powiedziano mi że przedni lewy zacisk takze był zapieczony

• 1 year later...

Witam wszystkich mój problem związany jest z mechanizmem hamulca ręcznego , dokładnie z lewej strony w vectrze c 2002 1,8 już przy zacisku , dokładnie mówiąc przy odłączeniu linki a potem i sprężyny powrotnej, mechanizm ciężko chodzi , zbyt ciężko żeby zwolnic tłoczek a po odciągnięciu go palcem( też ciężko) tarcza obraca się lużno, czy to może być zwykłe zabrudzenie??? A jeżeli mocno nacisnę i przytrzymam hamulec zasadniczy problem nie występuje , czyli ewidentnie chodzi o mechanizm znajdujący się na górze zacisku .I co wy na to koledzy?

Edited by przchm1977

Ja sie podlacze pod temat.Czy komus w zacisku zepsul sie mechanizm od recznego?Bo nozny hamulec jest...ale rscznego nie mam.Linka do wymiany...jednak nie sadze,ze sie zerwala.

może ktoś wymieniał klocki z tyłu i tłoczek zamiast wkręcać to wcisnął i tym sposobem uszkodził mechanizm od ręcznego i nie będzie działał...

czyli da sie uszkodzic....a jak sie wciska tloczek trzeba to wajche od recznego jakos odciagnac czy moze byc w spoczynku?Cos musialo sie zrabac bo po wyminaie klockow dzialalo.Nawet za bardzo bo sie blokowalo. Potem nagle przetsalo sie blokowac,a na przegladzie wyszlo,ze nie dziala.

Ja kupiłem uzywke zacisk i przyszedł nie ten co trzeba i okazało się ze ma ręczny zepsuty ale fakt tłoczek nie miał śladów wkrecania te 3 nacięcia na bolce w igła stanie pewnie ktoś uszkodził :/

I niestety są dwa do wymiany zaciski u mnie

Kurde nie wiedzialem,ze nie wolno wciskac tloczka tylko sie wkreca.A nie ma zestawu naprawczego?Musze to rozebrac jak wymienie.

• 4 years later...

2 godziny temu, patrykajman3 napisał:

Witam. 

Czy jak do Vectry C zakupie zaciski tyl a nie zeliwme to muszę coś przerabiać? Czy zakładam i jeżdżę? 

Chyba wszystkie są aluminiowe.

• 1 year later...

Witam . Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem ,a mianowicie blokuje mi tylne lewe koło dodam ,że dziś wymieniłem zacisk na nowy i problem jest nadal . Z góry dziękuję za odpowiedź Zapomniałem dodać że chodzi o Vectrę C kombi wersja po lifcie.

Edited by gumbart
  • Cretux changed the title to Zacisk lewy tył blokuje - VC

Kolego zdążyłeś się zarejestrować i piszesz gdzie popadnie.Zapoznaj się ze specyfiką forum i używaj wyszukiwarki.Pozdrawiam.

@darioG73 już przeniosłem. Jak i cały temat, bo był w złym dziale napisany.

Kolego @gumbart używaj wyszukiwarki zanim coś napiszesz.

Edited by Cretux
  • Cretux changed the title to Problem z hamulcem lewe tylne koło / blokuje / VC