Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Szarpanie przy wciskaniu sprzęgła przy szybkim rozpędzaniu

Recommended Posts

Witam!

Jestem nowy na forum i to mój pierwszy post, zdecydowałem się go napisać, ponieważ przeszukałem pół internetu i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem - tak myślę, że to problem. A mianowicie jest świeżo po zakupie opla signum 2006 rok z silnikiem z20net i skrzynią f40, jest to mój pierwszy samochód z turbiną, wcześniej jakieś x18xe1 miałem w astrze. Zauważyłem taką przypadłość, że przy przyśpieszaniu i zmianie biegów z 1-2 i 2-3 jest szarpnięcie przy wciskaniu sprzęgła i tylko przy wciskaniu, przy puszczaniu nic nie szarpie, auto ma moc, płynnie przyspiesza ogólnie nic nie szarpie, silnik pracuje równo, sprzęgło bierze od samej góry, nie terkocze nic przy odpalaniu i przy gaszeniu, przy wciskaniu i puszczaniu na luzie - tutaj sporo czytałem o łożyskach wałka itp. Sam problem jest właśnie taki, że jak się rozpędzam mocniej i zmieniam bieg przy około 3 tyś i wciskam sprzęgło to jest szarpnięcie i taki dźwięk jakbym odcięcie robił. Jak wolno się rozpędzam to jest ok, tak samo przy około 2 tys obrotów czy nawet 5 tyś problemu nie ma, biegi wchodzą dobrze, nic nie haczy i rzęzi. Nwm czy wtedy zaczyna turbo się ładować akurat i nagle jak rozłączam napęd to się tak dzieje czy co. Jedyne co zauważyłem to jak delikatnie oprę nogę na sprzęgle i w początkowej fazie wciskania, wręcz smyrania go lekko drga w rytm pracy silnika.

Witam musi tu być jakiś problem z dwumasą tarczą sprzęgła lub jej dociskiem. Winą też może być wysprzeglik który nie chodził plynnnie jakby szarpał. Silnik jak przenosi drgania na karoserie to tylko przez dwumas który stracił swoje właściwości tłumiące może jakaś jego niedowaga. Pozdrawiam 

Ogólnie żadnych drgań nie ma na karoserii czy to na luzie czy podczas jazdy, jedynie jak na 1 czy 2 biegu na zmianie na wyższy jest jednorazowe szarpnięcie przy wciśnięciu sprzęgła i to okolice 3tys obrotów. Samochód ma tez 171tys przebiegu prawdziwego, sprawdzone w ASO - niechętnie chcieli się podzielić tą informacją, ale się udało. 

Ja tu bardziej widzę problem w operowaniu pedałami niż z samochodem. Spróbuj przed wciśnięciem sprzęgła delikatnie zdjąć nogę z gazu. Bo z Twojego opisu to ja rozumiem, że przyspieszasz intensywnie, turbo ładuje, a Ty mu nagle wciskasz sprzęgło i odpuszczasz gaz. Może musisz trochę nogi zsynchronizować?

@najt154

no bardzo dobrze zrozumiałeś opis i właśnie jest to mój pierwszy samochód z turbo a poprzednie wolnossaki to do 3 tysi mocno deptałem i zmiana biegu, a tutaj się zastanawiam czy jest problem mechaniczny czy właśnie motoryczny, bo nie mam żadnych objawów zużycia DM i właśnie gaz mocniej wciskam do tych 3 tys i w tym samym momencie co puszczam gaz to sprzęgło wciskam (tak zero-jedynkowy) i wtedy to szarpnięcie jedno jest i taki dźwięk i uczucie jakbym go przydusił czy coś, że tym wciśnięciem sprzęgła nagle moc uciął. Nie umiem dokładniej już tego opisać, błędów też nie ma żadnych. A też nie chce za późno reagować jakby jednak coś się działo, ale oprócz tej przypadłości to żadnego innego problemu nie mam.

1 minutę temu, oskar123 napisał:

@najt154

no bardzo dobrze zrozumiałeś opis i właśnie jest to mój pierwszy samochód z turbo a poprzednie wolnossaki to do 3 tysi mocno deptałem i zmiana biegu, a tutaj się zastanawiam czy jest problem mechaniczny czy właśnie motoryczny, bo nie mam żadnych objawów zużycia DM i właśnie gaz mocniej wciskam do tych 3 tys i w tym samym momencie co puszczam gaz to sprzęgło wciskam (tak zero-jedynkowy) i wtedy to szarpnięcie jedno jest i taki dźwięk i uczucie jakbym go przydusił czy coś, że tym wciśnięciem sprzęgła nagle moc uciął. Nie umiem dokładniej już tego opisać, błędów też nie ma żadnych. A też nie chce za późno reagować jakby jednak coś się działo, ale oprócz tej przypadłości to żadnego innego problemu nie mam.

No to moim zdaniem musisz popracować nad techniką, z pedałami trzeba delikatnie ;) Kiedy mocno przyspieszasz to spróbuj, tak jak mówiłem, zdjąć pół sekundy wcześniej nogę z gazu. Spadnie obciążenie silnika, turbo odpuści ciśnienie i cała operacja przebiegnie łagodniej.

Pojeździłem dawa dni innym stylem, zmiana biegów do max 2500 obrotów jak spokojnie a jak mocniej chce to powyżej 3000 zmieniam, żadnych szarpnięć ani nic a jak chce w okolicach 3000 zmienić to delikatnie nogę z gazu odpuszczam i też najwyraźniej musi ciśnienie schodzić z turbo i nic nie szarpie. A jeszcze tak się spytam, 86 stopni w trasie i 90 w mieście to normalna temp dla tego silnika ?  

55 minut temu, oskar123 napisał:

Pojeździłem dawa dni innym stylem, zmiana biegów do max 2500 obrotów jak spokojnie a jak mocniej chce to powyżej 3000 zmieniam, żadnych szarpnięć ani nic a jak chce w okolicach 3000 zmienić to delikatnie nogę z gazu odpuszczam i też najwyraźniej musi ciśnienie schodzić z turbo i nic nie szarpie. A jeszcze tak się spytam, 86 stopni w trasie i 90 w mieście to normalna temp dla tego silnika ?  

:ok: cieszę się, że pomogłem