Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Tryb awaryjny bez check engine

Recommended Posts

Witam,

VB, X20XEV, 2000r.. Pacjent nie wywala checka tylko wchodzi w tryb awaryjny, lecz nie zawsze. Nie ma na to reguły.

Wcześniej był również problem tego typu, że jak nie chodziła w trybie awaryjnym, to w trakcie jazdy obrotomierz nieraz wariował i potrafiła zgasnąć. Ponowne zapalenie i dalej już tryb awaryjny bez checka.

Wymieniłem czujnik położenia wału przy okazji wymiany pompy wspomagania, niestety oprócz skaczącej wskazówki obrotomierza nic się nie zmieniło. Raz chodzi w trybie awaryjnym, raz nie. Najgorsze jest to, że jak nie wypierdzieli checka to nie odczytuje żadnych błędów. Czasami wyskakuje check ale to błąd sondy lambda (auto w LPG).

Panowie, liczę na pomoc bo ręce opadają.

7 minut temu, RDMN napisał:

Pacjent nie wywala checka tylko wchodzi w tryb awaryjny,

A skąd wiesz, że przechodzi w tryb awaryjny skoro check nie świeci? Jakie są objawy?

1 godzinę temu, Cretux napisał:

A skąd wiesz, że przechodzi w tryb awaryjny skoro check nie świeci? Jakie są objawy?

Odcina zapłon przy 4,5k.

Przed chwilą byłem przy aucie i jeszcze jedna ciekawostka.

Po całej nocy odpaliłem, było okej. Pochodziła kilka minut aż się rozgrzała, zgasiłem, odpaliłem  i znów odcięcie 4,5 tysiaca. Z ciekawości jak była w trybie awaryjnym odłączyłem przepływkę, i zero reakcji silnika na ta operacje. Pamiętam kiedys ze jak wszystko bylo okej, to po odłączeniu przepływki auto zaczęło skakać na obrotach.

1 minutę temu, RDMN napisał:

Odcina zapłon przy 4,5k.

No i wszystko jasne. Czujnik położenia wałków rozrządu. Standard w tym silniku. Niestety zła wiadomość jest taka, że tylko działa VDO / Siemens, który nowy jest praktycznie niedostępny, a z używkami loteria.

55 minut temu, Cretux napisał:

No i wszystko jasne. Czujnik położenia wałków rozrządu. Standard w tym silniku. Niestety zła wiadomość jest taka, że tylko działa VDO / Siemens, który nowy jest praktycznie niedostępny, a z używkami loteria.

Ten temat przerabiałem, dorobiłem się kilku sprawnych siemensowskich czujników sprawnych. To nie wina czujnika wałka, przy czujniku wałka zawsze wyskakiwał check. Tutaj nie ma checka. Jak znajde sprawną przepływkę to spróbuje podmienić, może pomoże. Samo to, że odpięcie przepływki nie zmienia nic w pracy silnika jest zastanawiające.

Przerabiałem ten czujnik w dwóch silnikach X20XEV i X18XE, bo to to samo. I powiem Ci, że w jednym przypadku czujnik powoli siadał i czasami walił check i odcięcie, a czasem nie. Wyglądało jakby gdzieś przewód nie łączył, aż w końcu całkiem padł. Kolejna sprawa, jakiej firmy czujnik położenia wału wstawiłeś. W X20XEV montowałem Hella

Jeśli palił Ci się check powinien być zapamiętany. Podaj numery błędów.

6 minut temu, RDMN napisał:

dorobiłem się kilku sprawnych siemensowskich czujników sprawnych.

Jesteś pewny na 100%, że są dobre? Ja trafiłem na niesprawne. Ale jeśli faktycznie masz dobre, to możesz kasę zbić ;)

55 minut temu, Cretux napisał:

Jesteś pewny na 100%, że są dobre? Ja trafiłem na niesprawne. Ale jeśli faktycznie masz dobre, to możesz kasę zbić ;)

Jestem pewny. Po wymianie chyba 5 czy 6 zamienników pojechałem na szrot, rozebrałem swoją, wyjmowałem z wszystkich vectr i omeg czujniki i sprawdzałem na swojej, potem hurtem wziąłem te sprawne :) mam na czarną godzinę, bo jak to mówią nie znasz dnia ani godziny :D

Jeśli jest odcinka przy 4.5 tys, to związane to jest z rozrządem. Przewód czujnika, czujnik, przestawiony/luźny rozrząd lub źle ustawiony. Ostatnio na forum było, że przez zjechane koło waliło błędem. Przydałyby się nr błędów.

11 minut temu, Cretux napisał:

Jeśli jest odcinka przy 4.5 tys, to związane to jest z rozrządem. Przewód czujnika, czujnik, przestawiony/luźny rozrząd lub źle ustawiony. Ostatnio na forum było, że przez zjechane koło waliło błędem. Przydałyby się nr błędów.

Otóż nie ma błędów, nie wywala check :) jedynie można coś wywnioskować z wartości rzeczywistych 

Ale piszesz, że czasem wywala

3 godziny temu, RDMN napisał:

Czasami wyskakuje check

I skąd wiesz, że ?

3 godziny temu, RDMN napisał:

ale to błąd sondy lambda (auto w LPG).

Czym sprawdzałeś?

Myślę, że powinieneś podłączyć pod dedykowany fejs i sprawdzić pod kątem wszystkich błędów.

6 minut temu, Cretux napisał:

Ale piszesz, że czasem wywala

I skąd wiesz, że ?

Czym sprawdzałeś?

Myślę, że powinieneś podłączyć pod dedykowany fejs i sprawdzić pod kątem wszystkich błędów.

Było sprawdzane Opel Techem, jak były początki tego zjawiska gdy było częściej dobrze niż źle. Tzn żadnych błędów odnośnie czujnika położenia wałka czy prędkości obrotowej silnika. Natomiast gdy szalał obrotomierz to objaw typowy do czujnika wału, który wymieniłem. Zresztą, kiedyś jak zmagałem się z czujnikiem wałka to ciągle palił sie check i wisiał błąd na komputerze odnośnie czujnika wałka, bodajże P0340 jak mnie pamięć nie myli.

A z tą przepływką? Gdy jest w tybie awaryjnym i ją odepne to silnik wgl tego nie odczuwa. A gdy pracuje normalnie bez trybu awaryjnego, i ją odepnę to zaczynają obroty fiksować. Chyba że w trybie awaryjnym odłącza wszelkie podzespoły odpowiadające za dawkowanie powietrza i paliwa i leci na dawkowaniu jakims stałym.

5 minut temu, RDMN napisał:

bodajże P0340 jak mnie pamięć nie myli.

Raczej nie myli, bo ten błąd wywala właśnie przy tym czujniku.

P0340 Czujnik pozycji wałka, rozrządu A, 1 rząd cylindrów – awaria obiegu prądu. Wiązka przewodów, czujnik pozycji wałka rozrządu, urządzenie sterujące silnika.

Odcinkę też masz. Typowe objawy. No chyba, że ECU

Może ktoś więcej podpowie, bo mi nic innego do głowy nie przychodzi.

Edited by Cretux
26 minut temu, najt154 napisał:

Dziwne, że odcinka przy 4,5 k rpm, ale błędem nie wali.

U mnie znikał check i był w zamrożonych

26 minut temu, najt154 napisał:

Jakiej marki włożyłeś czujnik wału?

Też jestem ciekawy.

Edited by Cretux
3 minuty temu, Cretux napisał:

U mnie znikał check i był w zamrożonych

Też jestem ciekawy.

Czujnik wału siemens 5kw9. 

Profilaktycznie wymienie dziś czujnik położenia wałka rozrządu, zobaczymy.

19 godzin temu, najt154 napisał:

A przeglądałeś wiązkę? Wtyczki?

od wiązek zacząłem, kable nie naruszone.

16 godzin temu, Cretux napisał:

nawet nie wiesz, ile czasu szukałem takich rzeczy, skąd masz takie rzeczy :o pamiętam że kiedyś szukałem, ale nikt nie był w stanie udzielic odpowiedzi jakie powinny być wartości.

4 minuty temu, RDMN napisał:

nawet nie wiesz, ile czasu szukałem takich rzeczy, skąd masz takie rzeczy :o pamiętam że kiedyś szukałem, ale nikt nie był w stanie udzielic odpowiedzi jakie powinny być wartości.

To akurat z autodaty. Możesz sobie pobrać, po wrzuciłem na serwer

Edited by Cretux
Dnia 28.10.2020 o 08:27, Cretux napisał:

To akurat z autodaty. Możesz sobie pobrać, po wrzuciłem na serwer

A więc tak, naprawione.

Dobrałem się do czujnika wałka, wyjąłem go, był cały w takim brązowo czarnym suchym nalocie (jak cały rozrząd zresztą), była tego gruba warstwa. Wydaje mi się że dlatego że się tak zaszlichcił to szalał. Wymieniłem, chodzi bajecznie.

Dzięki pany za pomoc :) na Vectrowiczów zawsze można liczyć.

5!