Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Vectra C 1,9 Z19DTH problem z odpalaniem

Recommended Posts

Witam.

Sorry że zakładam nowy temat ale nigdzie nie moglem znaleźć odpowiedzi .

Od kilku miesięcy jestem "szczęśliwym" posiadaczem Vectry C 1,9 CDTI w wersji SRI Navi z 2007r.

Niestety odpalanie zimnego   auta to istna loteria .Raz pali od strzała innym razem trzeba trochę pokręcić żeby zagadało.

Po odpaleniu przez chwilę kopci i pracuje jakby na trzech garach, Trwa to kilka , kilkanaście sekund.

Wymienione świece , moduł grzania świec, czujnik temperatury i nadal to samo.

Po podłączeniu pod kompa w zasadzie błędów brak poza dwoma , które przedstawię poniżej.

Dynamika auta bez zarzutu ,turbina pracuje normalnie, spalanie na normalnym poziomie (miasto 7,3l/100km)

Przebieg auta ok 210tys km.

Poniżej zapisane błędy z OP-Coma 

Dzięki za jakiekolwiek sugestie.

20201014_160249.jpg

Faultcodes_2007 (7)_Vectra-C Signum_Silnik__Z 19 DTH_202010141431.txt Faultcodes_2007 (7)_Vectra-C Signum_Silnik__Z 19 DTH_202010141615.txt

Dokładnie u mnie były takie same objawy.Regeneracja rozrusznika i problem ustał.Przy okazji warto wymienić szczotko trzymacz.Jakie tu widzisz błędy?

Edited by darioG73

Auto ma 133 tys mil czyli ok 210 tys km.

Tez podejrzewalem rozrusznik , zastanawia mnie to kopcenie po uruchomieniu zimnego silnika.

Moze wtryski padaja?bo dawki korekcyjne sie roznia na 2 i 4 cylindrze.

10 godzin temu, Dami78 napisał:

zastanawia mnie to kopcenie po uruchomieniu zimnego silnika.

Jak wygląda kolektor i klapy wirowe? Mój też na zimnym silniku lubił puścić dymek po starcie delikatnie szarpnąć silnikiem, po wyczyszczeniu kolektora i usunięciu klap jak ręką odjął. Mam trochę wrażenie jakby na syfie w kolektorze osadzała się mgła olejowa, a po postoju ściekała do tłoków i stąd dymek i poszarpywanie po odpaleniu. Ale to takie tam moje przypuszczenia bo problem był wyraźniej zauważalny kiedy auto stało przodem w dół na parkingu w pracy.

Prowadnica od klap wirowych leży na boku więc pewnie klapy nie działają. 

Do kolektora nie zaglądałem  .

Przymierzalem się do wymiany kolektora na regenerowany ale chyba lepszym rozwiązaniem byłoby wywalenie klap. 

Pytanie czy po usunięciu klap jest inna emisja spalin?bo może być problem z MOT (przegląd techniczny).

A co do dymka po odpaleniu to chyba masz rację bo czuć zapach oleju i ropy. Mam też pewne podejrzenia że winne są wtryski bo dawki korekcyjne sa zbyt duże. 

Edited by Dami78

Jeżeli jest jak mówisz, to ogarnij najpierw ten kolektor i potem ewentualnie walcz dalej. Moim zdaniem nie ma co wymieniać na regenerowany, lepiej zaślepić klapy i tyle. Taniej i na stałe.

Co do spalin, nie powinno być z tym problemu, w końcu są wersje fiatowskiego 1.9 oryginalnie bez klap i mają się dobrze. Po 200 kkm kolektor będzie już porządnie zawalony.

Zobacz jak to wyglądało u mnie, przebieg podobny:

Edited by pietros

Dzięki za sugestie. 

Klapy wirowe do wywalenia pójdą w najbliższym czasie. I przy okazji prawdopodobnie rozrusznik bo trochę słabo kręci i altek bo prąd ładowania trochę kiepski 13,6V 

Podczas rozruchu spada do 9,2V więc rozrusznik pada. 

Na twoim miejscu obejrzał bym kabel z altka do klemy. Ja u siebie dołożyłem drugi. A tak w ogóle to zmierz ładowanie bezpośrednio na altku.