Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Zamek drzwi prawy przód - problem z otwarciem drzwi

Recommended Posts

Opel Vectra C (2005 polift) Zamki z ryglami

Panowie kilka dni temu przestały otwierać się drzwi prawe przednie z zewnętrznej klamki, otwierały się natomiast od środka. Rozebrałem dziś boczek i przesunąłem spinkę do końca "gwintu" na tym metalowym pręcie do klamki zewnętrznej - przetestowałem czy działa na otwartych drzwiach palcem blokując zamek poprzez ich zaryglowanie tak jakby to się działo zamykając drzwi - działa czy to z zewnątrz czy od środka obie klamki działały więc składam wszystko do kupy nie skręcając jeszcze boczka na śrubach ale zakładając go na spinkach. Zamykam drzwi i klops - nie mogę otworzyć ich ani klamką od środka ani od zewnątrz :( Rygiel z pilota i ręcznie działa tj. schodzi w dół i wychodzi do góry. Udało mi się odchylić boczek myślałem że spinka już nie trzyma i zjechała z gwintu ale stoi w tym samym miejscu w którym ją zamontowałem (prawie na końcu gwintu) ręcznie próbowałem popchać ten element do którego jest przymocowana spinka ale nic to nie daje. Miał ktoś taki problem? Nie mam pojęcia jak teraz otworzyć te drzwi jest jakiś sposób żeby awaryjnie coś przestawić? Mam jakiś dostęp od środka co prawda ograniczony bo boczek trzyma się w miejscu deski rozdzielczej ale mogę wsadzić rękę i jakoś poruszać każdą dźwignią.

Problem rozwiązany. Żeby otworzyć drzwi musiałem wypiąć ten plastik/spinkę od pręta klamki zewnętrznej ponieważ nie pozwalał na cofnięcie się dźwigni (zamocowałem spinkę zbyt nisko na pręcie a dlaczego o tym poniżej) Po rozebraniu klamki (zardzewiała śruba nie chciała puścić ale młotek sukcesywnie wspierał negocjacje) okazało się że wypadł trzpień który powinien trzymać sprężynę i łączyć ten metalowy element z plastikowym - to z tego powodu pręt (łącznik klamka-zamek) łapał niżej niż powinien i dlatego spinka musiała być zamontowana zbyt nisko.

Także warto przed założeniem boczku wszystko dobrze przetestować - otwieranie klamką zew. i wew. również gdy rygiel zamknięty - bo klamki jako takie działały prawidłowo ale do momentu gdy nie zamknąłem samochodu z pilota gdy był otwarty wszystko było ok.

Przy okazji rozwiązał się problem luźnych latających klamek - to właśnie ta sprężyna i wypadający bolec jest powodem luźnych klamek i czeka mnie jeszcze robota na drzwiach tylnych. Pozdrawiam i przyznaje sobie piwo ;)

IMG_20200923_175001.jpg

IMG_20200923_174950.jpg

Dokładnie te bolce wysuwają się miałem tak od strony pasażera ciężko klamką zew. było otworzyć drzwi po demontażu mocowania stelażu klamki wszystko się wyjaśniło.

Ta zardzewiała też to przerabiałem kijowo to wymyślili, trochę ruda gwint złapie a jeszcze łeb śruby i amen.

Ale Żona była zadowolona bo musiałem jej drzwi otwierać

Edited by Rysu

Ja to zrobiłem tak że młotkiem zbiłem tę zardzewiałą śrubę z blachy drzwi i dopiero na imadle naciąłem śrubę na dużego negocjatora śrubokręta bo otwór torxa nie istniał :) - nadal było ciężko ale poszło, wyczyściłem i zabezpieczyłem smarem bo nie miałem pasującej na zamianę. Zastanawiam się tylko jak zabezpieczyć ten pręt przed kolejnym wypadnięciem ale nie miałem niczego sensownego pod ręką @Rysu masz jakiś patent na to?

@Cretux Dokładnie przecież tego nie neguję.

O to tu chodzi starać się samemu rozwiązać problem (casem z podpowiedziami) i podzielić się rozwiązaniem z resztą społeczności forum.

Jedno dwa zdjęcia więcej wniosą niż suchy opis bez zdjęć.

1 minutę temu, Rysu napisał:

O to tu chodzi starać się samemu rozwiązać problem (casem z podpowiedziami) i podzielić się rozwiązaniem z resztą społeczności forum.

Nie każdego na to stać. Wiadomo, że często coś kto zrobi i informacją się nie podzieli. A były przypadki, że ok 10 min po pytaniu ktoś napisał jakie te forum gó...e, bo nikt nie chce pomóc.

nie ma co offtopu robić tak to już jest jeden przyjdzie tylko po pomoc i nawet nie odpisze czy się udało - są ludzie którzy potrzebują rozwiązać problem i są petrolheady których cieszy rozwiązanie problemu i chcą się tym dzielić :)

Dorzucam jeszcze zdjęcie tej spinki łączącej pręt klamki (gwintowany na końcu) z zamkiem - na zdjęciu rozpięta. Wcześniej to właśnie ona zablokowała drzwi bo była spięta na samym końcu gwintu - co powodowało że dźwignia zamka nie mogła się cofnąć na tyle aby odblokować zamek - także jak ktoś ma zamiar podciągnąć sobie trochę na spince żeby lepiej łapało to nie jest dobry pomysł i problemu trzeba szukać w wewnętrznej stronie klamki przy sprężynie. :)

IMG_20200923_173924.jpg

@crejzus kupiłem inny stelaż gdzie bolec ciasno siedział,może spróbować delikatnie go podgiąć na końcu lub rozklepać by ciaśniej wszedł?

Edited by Rysu
  • 2 weeks later...

Ja próbowałem dobrać się do klamek....ale ten tors pod klamką od strony kierowcy zapieczony i nie huhu nie chce się odkręcić 😁