Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Syczenie przy wciskaniu pedału hamulca

Recommended Posts

Witam wszystkich,ostatnio dopadł moją Viki taki problem,podczas wciskania pedału hamulca na odpalonym silniku słychać syczenie powietrza w okolicy wodzika do serwa.Problem powstał po wymianie przednich klocków tzn.musiałem powciskać tłoczki hamulcowe i przy odpowietrzaniu pedał wpadał w podłogę(odpowietrzałem na zgaszonym) ale kiedy podczas jazdy testowej usłyszałem ten syk powietrza przy hamowaniu odpowietrzyłem jeszcze raz na zapalonym silniku(nie było powietrza).Sprawdziłem gąbke na serwie za pedałem-ok,w dwóch miejscach jest pęknięta osłona taka harmonijka za pedałem.Czy u Was też tak syczy?czy podczas pełnego ruchu wodzika jakaś uszczelka mi się podwineła?Dodam że hamulce działają normalnie a gdy włącze radio tego syczenia już nie słyszę.Pozdrawiam

PS.vectra c 1,8 Pb 122KM

Jakby coś padło to byłby problem z hamulcami. W sensie jakby była jakaś nieszczelnośc to by nie było wspomagania hamowania. Jak wszystko działa to jeździć obserwować.

• 9 months later...

Cześć, czy gdy Wy na postoju wciskacie pedał hamulca to też tak u Was syczy jakby powietrze uciekało? Nie zauważyłem żadnych wycieków ani ubytku płynu hamulcowego. Nie widziałem żeby mi się zaświeciła kontrolka od hamulca gdyby tak było oznaczało by to jednoznacznie błąd. Kostka OBD2 (za 20zł z alledrogo) nie pokazuje błędów związanych z układem hamulcowym. Dodam że problem zauważyłem kilka dni temu i nie wiem czy mi się wydaje czy hamulce są delikatnie słabsze. Syczenie słychać też gdy jadę ale gdy wciskam delikatnie pedał hamulca  to nie słychać syczenia. Tysiąc kilometrów temu miałem wymieniane przewody hamulcowe z tyłu ponieważ były nieszczelne i wyciekł cały płyn teraz nie zauważyłem wycieków ani żeby ubywało płynu. Przy wolnej jeździe gdy wciskam mocniej pedał hamulca to słyszę jakby delikatne stuknięcie przy kole kierowcy. Czy to kwalifikuje się do natychmiastowego odstawienia samochodu?

Link z wideo: https://streamable.com/5b1gz9

Edited by adrian_134

Gdzieś masz nieszczelność podciśnienia w serwo.

9 minut temu, adrian_134 napisał:

Kostka OBD2 (za 20zł z alledrogo) nie pokazuje błędów związanych z układem hamulcowym.

Bo pokazuje tylko błędy silnika

2 minuty temu, oriencik napisał:

Gdzieś masz nieszczelność podciśnienia w serwo.

Też tak mi się wydaję

Czy ja dobrze widzę że koszt samego nowego serwa to ~1000 złoty? Czy mogę to jeszcze jakoś zweryfikować? I Jak dobrze rozumiem jak nieszczelność podciśnienia zrobi się większa to padną mi hamulce? 

@oriencik  @CretuxDodam tylko że sytuacja z filmiku ma miejsce na postoju przy włączonym silniku. Przy wyłączonym silniku pedał hamulca jest twardy i mogę go wcisnąć na jakieś max 1.5cm. I przy wyłączonym silniku nie słychać syczenia.

Edited by adrian_134
  • darioG73 changed the title to Syczenie przy wciskaniu pedału hamulca

@adrian_134  Twój temat przeniosłem do istniejącego.

Pozdrawiam.

Edited by darioG73

Czyli padła membrana w serwie. Proponuję z tym nie zwlekać bo jak pęknie dalej to będziesz miał przy hamowaniu efekt taki jak teraz na zgaszonym. Oczywiście prawie nie będzie hamulców

Czy podpinając się prawdziwą diagnostyką a nie tym OBD zobaczę jakiś błąd z układem hamulcowym? Mniej więcej ile kosztuje nowe serwo i wymiana?

Jak dla mnie też bez wątpienia membrana serwo,ale o tym już wspominał kolega @cichy117.

Czyli jak membrana całkiem padnie to pedał nie będzie mi wpadał i syczał tylko będzie stał sztywny?

Teraz pytanie kupić nowe serwo czy pchać się w używane z jakiegoś rozbitka?

Pedał będzie twardy i nie będzie hamowania. Elmem można pośrednio sprawdzić czy to serwo. W momencie wciśnięcia hamulca odczyt sond spadnie na ubogo a korekta krótkoterminowa pójdzie na +. Ja bym kupował używkę bo to rzadka usterka

Szczerze.... ja też brałbym używaną.Odezwij się do kolegi @Rafalg.

Edited by darioG73

Cześć,ja tak jeżdżę już od czasu założenia tego tematu czyli rok. Sprawdzałem to zjawisko w 4 Vectrach w tym jednej z dieslem i każda ma to syczenie na zapalonym silniku podczas gwałtownego naciśnięcia pedału hamulca na zgaszonym silniku brak syczenia i pedał jak beton.Pozdrawiam 

U mnie nie syczy.

Jak auto stoi np. na 2 dzień zanim zapalisz silnik pedał normalnie wpada miękko, czy jest wysoko i sztywny?

Jeśli sztywny, to nieszczelność w serwo...

Edited by oriencik
6 godzin temu, oriencik napisał:

U mnie nie syczy.

Jak auto stoi np. na 2 dzień zanim zapalisz silnik pedał normalnie wpada miękko, czy jest wysoko i sztywny?

Jeśli sztywny, to nieszczelność w serwo...

Wczoraj nie odpalałem samochodu dzisiaj o 20 poszedłem sprawdzić i jak wdusiłem pedał hamulca to z dwa razy udało mi się go wepchnąć tak na oko ~3cm w dół i delikatnie syczało i pedał zrobił się twardy. Dzisiaj się trochę rozpędziłem do 90km/h i hamulce działają lepiej niż przy 30-40km/h może tak być czy to już mi się tylko wydaje?

6 godzin temu, tomek77 napisał:

Cześć,ja tak jeżdżę już od czasu założenia tego tematu czyli rok. Sprawdzałem to zjawisko w 4 Vectrach w tym jednej z dieslem i każda ma to syczenie na zapalonym silniku podczas gwałtownego naciśnięcia pedału hamulca na zgaszonym silniku brak syczenia i pedał jak beton.Pozdrawiam 

I nie czujesz różnicy w hamowaniu przed tym jak zaczęło syczeć i jak już syczy?

Edited by adrian_134

Zobacz jak pracuje pedał hamulca przy włączonym silniku. Potem po dłuższym postoju wciśbij pedał zanim uruchomisz auto. Za pierwszym razem powinien się wcisnąć jak na pracującym silniku. Jeśli jest twardy to znaczy, że masz nieszczelność w układzie wspomagania siły hamowania (serwo).

3 minuty temu, oriencik napisał:

Zobacz jak pracuje pedał hamulca przy włączonym silniku. Potem po dłuższym postoju wciśbij pedał zanim uruchomisz auto. Za pierwszym razem powinien się wcisnąć jak na pracującym silniku. Jeśli jest twardy to znaczy, że masz nieszczelność w układzie wspomagania siły hamowania (serwo).

Tak rozbiłem i tak było. Dopiero chyba po 2 wciśnięciach zrobił się twardy. Przy wciśnięciach syczało.

Dobra to już kumam o jakie syczenie Ci chodzi... Jeżeli po postoju pedał za pierwszym razem wchodzi tak jak na pracującym silniku to jest ok.

Wszedł jakieś 3cm było te syczenie, na pracującym silniku jest syczenie z filmiku cały czas

Edited by adrian_134

Jeszcze raz powrtórzę. Pedał po dłuższym postoju za pierwszym razem powinien wchodzić tak samo jak na pracującym silniku. Jeżeli wchodzi inaczej, tj. jest twardy to znaczy, żeukład serwo nie trzyma podciśnienia i wtedy hamulce są mało efektywne.