Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

X18XE auto u mechanika uległo awarii, przeskok paska rozrządu

Recommended Posts

Witam, sprawa ma się następująco, siostra zostawiła auto u mechanika na wymianę amortyzatora czy jakoś tak, mechanika wjechał autem na kanał i samochód mu zgasł i jak twierdzi już nie mógł odpalić. Zaznaczam, że auto chodził jak w zegarku, i normalnie przyjechało pod warsztat.

Ponoć mechanik sprawdził ciśnienie w cylindrach i okazało się że na dwóch cylindrach nie ma ciśnienia, zdjął obudowę rozrządu i ponoć pasek przeskoczył o jeden ząbek. Chciał ściągać głowicę by zweryfikować co się dokładnie stało, jednak narazie  prace zostały wstrzymane.

I teraz nie wiadomo tak naprawdę co się stało i kto zawinił, rozrząd był wymieniany 4 lata temu, samochód zrobił około 40 tysięcy km, nic się przez ten czas nie działo. Co robić, jak żyć :), siostra wkurzona, ja nie mam czasu, auto u mechanika.

Silnik to jednostka X18XE 1.8 16v, auto z 1996 roku.

Wydaje mi się, że przeskok paska o 1 ząbek nie powinien zrobić takich szkód. Dziwne jest to że auto odpaliło, mechanik wjechał na kanał i auto nagle zgasło bo pasek przeskoczył. Coś dla mnie to trochę dziwne. Ale nie mam aż takiego doświadczenia.  W tym aucie sam 3 lata temu wymieniałem uszczelkę pod głowicą, pasek rozrządu i elementy rozrządu. Może ktoś coś podpowie co w takiej sytuacji zrobić?

Edited by Lowermann

Przeskok paska, to czujnik położenia wałków rozrządu da sygnał na check

@Lowermann swego czasu  miałem taką  przygodę.Pojechałem do pracy jak gdyby nic.Auto zostawiłem na parkingu,po skończonej pracy wsiadam,odpalam ,ruszam i nagle auto gaśnie.Ponowna  próba,odpala słychać metaliczny stukot.Samochód na lawetę i do mechanika.okazuje się że pasek rozrządu przeskoczył tylko o jeden ząbek.Niestety zawory spotkały się z tłokiem.Skutek,uszkodzony tłok i pokrzywione zawory.Czy mechanik zawinił nie sądzę,po prostu zbieg okoliczności,równie dobrze mogło spotkać to Ciebie.Dodam,ze silnik to 16V.

Dopytałem się szczegółów, mechanik wiechał na podnośnik i zgasił auto, zrobił co miał zrobić i potem już nie mógł odpalić, nie było słychać żadnych dziwnych dźwięków.

No trudno, nie opłaca się reanimować tego trupa, trzeba poszukać innego trupa co jeździ. 

Acha błędy były szczytywane, i żadnych nie było, oprócz tego stnadardowego

Edited by Lowermann
3 minuty temu, Lowermann napisał:

oprócz tego stnadardowego

jakiego?

Trudno w to uwierzyć że jeden ząbek na pasku i tłok wali w zawory. Ale ja tam się nie znam, wymianę powierzam mechanikowi bo dla mnie to zbyt delikatna sprawa aby pozwolić sobie na jakikolwiek błąd.

Jeśli wierzyć przedmówcom to siostra miała po prostu pecha.

Już nie pamiętam, jakaś pierdułka błąd. Teraz trzeba go sholować i na złom. Jest tam coś wartościowego co przed złomowaniem można wykręcić? Np czujnik położenia wału był kupowany oryginalny kosztował 200 zł to go wykręcę, coś jeszcze można ?

Czujnik położenia wałka rozrządu,Sonda lambda,katalizator,obudowa/osłona rozrządu