Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Zmiana klimatyzacji półautomatycznej na klimatronika (Demontaż deski)

Recommended Posts

Witam,

Od razu napisze  szukałem ale nie znalazłem jeżeli źle szukałem to przepraszam.

Potrzebuje jakiś porad dotyczących demontażu deski ponieważ założył sobie ogrzewanie postojowe i z moją klima półautomatyczna nie działa mi odpalanie z pilota. 

Wiem już że muszę zmienić wyświetlacz na gid/cid i klimę na pełnego klimatronika. Co za tym idzie muszę wywalić swoją nagrzewnice cała na ta od klimatronika. 

Nagrzewnica już do mnie wysłana tak samo jak panel ecc . 

Moja prośba do osób które robiły lub posiadaj wiedzę na ten temat.

Po odkręceniu kiery cim kratek listw radia schowków gdzie trzyma się sama deska gdzie są śruby mocujące(nie chce za wiele rozkręcić choć i tak trzeba rozbebeszyc trochę auta.) 

Trzeba demontować tabbelke spod deski żeby wyjąć nagrzewnice?? Oraz czy muszę rozpinać nagrzewnice i klimę cze da się obudowę wyjąć ,,bokiem,, 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie. 

Jeżeli zdobędę odpowiednią wiedzę żeby się za to zabrać oczywiście pojawi się na forum osobny temat żeby ktoś miał jakiś pogląd jak to wygląda. 

.

Edited by marcu186
  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

x

Można  Forum jest dla ludzi i ludzie go tworzą ją sam wiele razy korzystałem (nie koniecznie brałem udział w dyskusji) więc jak dam rady (a myślę że dam bo lubię takie wyzwania) też chcę coś dać

Ta kwadratowa jest od chłodzenia radia

Posted Images

Z tego co pamiętam trzeba wyjąć belkę żeby wyjąć nagrzewnice.

Konsole wyjąć dość łatwo, najgorsze że trzeba mieć klucze do demontażu radia, z tunelem jest trochę dłubania, kostkami od świateł awaryjnych, i z poduszką kierowcy.

Nagrzewnice musisz wymienić cała, tam są inne klapki i wiele innych mechanizmow.

Nie wiem czy będzie możliwe wyjęcie nagrzewnicy bez rozpinania przewodów klimy,  musiałbyś jakoś wyjąć parownik z nagrzewnicy, nie naruszając przewodów.  A z tego co pamietam, to może być trudne. Jak masz świeżo nabity czynnik, i brak możliwości spuszczenia to na pewno warto kombinować. Przy okazji taki tip odemnie jakbys rozpinał przewody klimy, to odkrec też zawór rozprężny, tam jest słaby punkt układu klimy w Vectrze, często padają uszczelki i ulatnia się czynnik, w tym miejscu, przy okazji byś sobie ewentualnie wymienił.

Przewody nagrzewnicy sobie rozepnij, wyleje się trochę płynu pozatym nie ma problemów.

Tak nawiasem można odkręcić tylko belkę i wyjac odrazu zestaw belkę z konsolą bez demontażu samej konsoli... ale i tak później będziesz musiał oddzielić konsole od nagrzewnicy.

Z tym nie ma aż tak dużo roboty jak się wydaje. 

Wskazówka odemnie, jak będziesz odkręcał belkę przy słupkach, tam są też dodatkowo taki blaszki, trzeba je odgiąć aby wyjechać belka. Dostęp do śrub w tym miejscu, jak i blaszki jest dość słaby.

Nie pamiętam dokładnie, ale chyba trzeba wymieniać całą wiązke spod deski..

Do wiązki od klimy półautomatyczniej nie pasuje panel klimatronika, a przeróbka jest ciężka.

Wiązkę wystarczy odpiąć i przypiąć, wszystko plung and play. Wymiana wiązki zajmie Ci kilka minut.

Po zmianie z pół autmatu, musz wejsć w moduł bcm i przestawic z półautomatu na klimatorni. Wybierasz opcje ecc/acc nie pamiętam dokładnie. W razie problemów odezwij się. Sam robiłem przekładkę.

Tylko nadmienie, ze nie pamiętam dokładnie jak byłą z ta wiązka. Czy do panelu klimatronika była osobna czy, zintegrowana z wiązka.

Dzięki za zainteresowanie tematem,

Mam już cała obudowę nagrzewnicy z czujnikami silniczkami klapami nagrzewnica wiązka klimatronika (zakończone niebieska wtyka )

Mam już znaleziony panel ECC do klimatronika bo wiem że jego też muszę wymienić wyświetlacz CID też mam ugadany .

Co do wiązki to tak wtyka niebieska z półautomatycznej klimy wypada z auta wraz z obudową a zamiast niej wchodzi ta z klimatronika ( czujniki 4 i 5 silniczków)

Co do czarnej wtyki panelu wg. TIS różni się tylko 3 pinami 1 jest od czujnika jakości powietrza i są 2 CAN więcej . Tak samo wg tis wszystkie CAN idą do wyświetlacza i pin chyba 19-21 18-20 są zespolone w wyświetlaczu (nie mam 100% pewności nie mam porównania)

Co do wiązek niebieska jest razem z klima a czarna idzie z auta. (Ten can mnie zastanawia)

Czujnik jakości powietrza można sobie darować choć mam kostkę na podszybiu wystarczy kupić czujkę. 

IMG_20200616_190736.jpg.f05a11a6d8bf0ad388df92a257597798.jpg

To panel z klimatronika.

Nie mam pewności, ale czarna kostka z półautomatu  może nie pasować do klimatronika, także nawet jak się różni trzema kablami, to możesz jej nie podłączyć.

Ale pewnosci nie mam, przekładke robiłem 5 lat temu i nie pamietam.

Nie podepne półautomatu na próbe, bo sprzedałem panel...

Co do wyświetlacze, wyświetlacz CHYBA jest sparowany z radiem, i musi zostać wylogowany przed demontażem. A dokładnie, to powinno być dezaktywowane zabezpieczanie przeciwkradzieżowe. Może to się uda z Twoim radiem, wystarczy pin, nie pamietam.

Edited by kupier
56 minut temu, marcu186 napisał:

Ale będę grzebał w tematach.

Kolego @marcu186 nie to, żebym się czepiał, ale zmień temat adekwatny do tego, co chcesz zrobić. Chyba, że zrobisz fotostory całego demontażu deski. Bo tak zaczęte od tyłka strony ;)

Zmienię oczywiście. Tylko właśnie szukam już od początku roku tematów jakiegoś fotostory ale nigdzie nie ma . Zdobywam wiedzę notuje zbieram graty póki co. 

Mam TIS ale słabo się umiem nim posługiwać . 

Wiem że niebieska wtyka mnie nie interesuje bo mam ją taka jak mam mieć bo mam całą instalację klimatronika (obudowę nagrzewnicy z wiązka czujnikami silnikami )

Jeśli możesz to pomóż z kad wziązsc can sr.pred  który idzie z czarnej wtyki do wyświetlacza w mojej klimie jest can niskiej pred i jed tylko 2 przewody a w klimatroniku 4 (2x+ 2x-)

Screenshot_20200616-195240358.jpg

Edited by marcu186
1 minutę temu, marcu186 napisał:

Zmienię oczywiście. Tylko właśnie szukam już od początku roku tematów jakiegoś fotostory ale nigdzie nie ma . Zdobywam wiedzę notuje zbieram graty póki co.

To super :)

2 minuty temu, marcu186 napisał:

Mam TIS ale słabo się umiem nim posługiwać .

Witaj w klubie ;)

2 minuty temu, marcu186 napisał:

Jeśli możesz to pomóż z kad wziązsc can sr.pred  który idzie z czarnej wtyki do wyświetlacza w mojej klimie jest can niskiej pred i jed tylko 2 przewody a w klimatroniku 4 (2x+ 2x-)

Chciałbym, ale w tym nie grzebałem. Przecieraj szlaki

Jak ja lubię takich wyrozumiałych i współpracujący forumowiczów :)

I jednak można ;)

3 minuty temu, Cretux napisał:

Jak ja lubię takich wyrozumiałych i współpracujący forumowiczów :)

I jednak można ;)

Można 

Forum jest dla ludzi i ludzie go tworzą ją sam wiele razy korzystałem (nie koniecznie brałem udział w dyskusji) więc jak dam rady (a myślę że dam bo lubię takie wyzwania) też chcę coś dać od siebie. 

Zawitam do tematu o schematach elektrycznych może coś się znajdzie 

Ps. Żeby nie było 😝narazie zbieram graty i wiedzę jak będę pewny że mam i wiem wszystko to wtedy będzie foto story 😉😋

Edited by marcu186

I takie podejście się chwali 👍

To gadajcie i już nie przeszkadzam ;)

Podsumowując, aby wszystko działało, Plung&paly bez kombinowania przerabiania itd. potrzebujesz:

-Nagrzewnica kompletna z wiązka z klimatronika 

-Najlepiej kompletną wiązkę spod deski pod klimatronik. Unikniesz kombinowania. A wiązka nie jest droga.

Może być nawet angielska, wystarczy kable od poduch zmienić stronami, i żeby wiązka nie była z auta z automatyczną skrzynią biegów(chyba że masz automat), bo będziesz musiał dokładać czujnik wejścia sprzęgła. 

-Panel klimatronika

-Możliwe że tunel nawiewu na tylne siedzenia, tego nie pamiętam. Lub ewentualnie musisz zaślepić otwór w obudowie nagrzewnicy, jeżeli u Ciebie w aucie nie występuje, i niechcesz dokładać.

-Modul komfortu(bcm) zostaje ten sam, zmieniasz jedynie ustawianie z manual na ecc/acc

-Ewentualnie czujnik jakości powietrza. Montaż jest dość łatwy, na forum jest poradnik. Osobiście jeżdżę bez czujnika, i poza błędem nie zauważyłem skutków ubocznych.

-Nie mam pewności jak jest z wyświetlaczem

Edited by kupier

Nagrzewnica kompletna - jest

Wiązka deski - będę szukał ale chodzą po 200zl

Co do przekładania jeżeli dobrze rozumiem tylko przepiąć .

Panel klimatronika - dodatkowo wyszukałem że musi być wersja powyżej 4.06  starsze nie obsługują. Panel mam już upatrzony

Tunel mam więc dokładać nie muszę podepne tylko.

Moduł komfortu (mam op.com) wystarczy przeprogramować

Czujnik jakości powietrza - mam instalacje pod niego (pod podszybiem mam wtyke ) raczej go dołożę 

Jeżeli masz CID/GID nie musisz nic zmieniać ja mam BID więc wyświetlacz też muszę zmienić także mam ugadany 

Co do wiązki jak nie znajdę sposobu na dołożenie can to kupie cała jak mówisz 

Rzeczywiście drogie te wiązki... Ale czasami nie ma się co sugerować cenami z allegro. Dzwon po sprzedawcach, może ktoś sprzeda taniej. A najlepiej to umieść ogłoszenie w dziale kupie na forum.

Tylko przepinasz... Dwie kostki przy słupkach. Nic nie ucinasz lutujesz itd. Wymiana wiązki spod deski w vc jest bardzo prosta.

Edited by kupier

A pamiętaj że swoje graty możesz sprzedać. Europejska nagrzewnica manualna z wiązka, to raczej chodliwy towar... Ludzie mogą brać do anglików po przekładce. 

Teoretycznie za taki zestaw do manula weźmiesz więcej, niż dałeś za klimatornika.

Zobaczymy póki co zbieram info. Jak założę i będzie mi wszystko śmigać w tedy zastanowię się nad sprzedażą .

A więc tak odpaliłem TIS po pracy porównałem schematy klimy SAC (półautomatyczna) i ECC (klimatronik).

Więc muszę dołożyć bezpośrednio z panelu ECC do wyświetlacza 2 przewody (CAN ) wg.mojego rozumowania złącza je panel ECC. Dodatkowo muszę dołożyć (lub znaleźć w wiazsce ) przewód od czujnika jakości powietrza i wpiac się przewodami od modułu pilota ogrzewania postojowego.

Ponadto muszę zmienić czujnik nasłonecznienia na ten 4 pinowy w SAC jest 3 pinowy ma inaczej przyporządkowane piny . Na razie czekam jeszcze na potwierdzenie czy faktycznie ECC spina CAN. 

Myślę że nie będę musiał zmieniać wiązki tylko dołożyć przewodów chyba że znajdę jakąś tak do 50-70 dych  

Edited by marcu186

Wiązka idzie cała do wymiany . Rozebrałem swoja wtyke do wyświetlacza i mam cany już wpięte. Nie wiadomo gdzie by szukać gdzie się wpinają cany od ECC

Też miałem z tym problem. Z ecc wychodzą 4 kable can, które następnie łaczą się, i dalej idą dwa kable tj, w sac. Czyli że należało by połączyć ze soba can ? To jest sprawa dla bardziej kumatych.

Myślałem nawet żeby rozpruć swoją wiązkę, i podejrzeć z ciekawości, ale za mało jej wystaje.

Chodzi o to miejsce, o ile się nie pomyliłem:

can.PNG

Edited by kupier