Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Błąd P500 - samochód gaśnie

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Mam problem  (czytałem trochę na tym forum ale nie znalazłem nic zbliżonego co mogłoby pomóc) , mianowicie w trakcie jazdy (ale ważne!!- dopiero gdy temperatura na wskaźniku wzrośnie do ok 80 stopni) - zapala się kontrolka "check" - jeżeli jadę ze stałą prędkością to po chwili jakimś czasie gaśnie lub potrafi się świecić przez nawet przez kilkanaście kilometrów. Natomiast jak się zaświeci a je w tym momencie wcisnę sprzęgło - samochód gaśnie ale po puszczeniu sprzęgła - jak mam w tym momencie jakąś prędkość - silnik "zaskakuje" (tak jakby był odpalany przez pchanie)

1. Po podłączeniu komputera wywala błąd P0500 (czujnik prędkości własnej pojazdu). Czujnik w lewym kole został sprawdzony - jest ok, a dodatkowo prawidłowo pokazuje prędkość pojazdu w trakcie jazdy .(sprawdzone dokładnie i to przez :)  radar policyjny)

2.Ktoś mi zasugerował że to może być uszkodzony sterownik silnika (sugestia wynikała z tego że błąd pojawiał się przy wysokiej temperaturze silnika to przy okazji wzrastała też temperatura sterownika i jeżeli ścieżki na płytce były uszkodzone to przy wzroście temperatury mogła któraś się odkształcać i robić jakąś przerwę przez to ten błąd.   Mam znajomego z taką samą vectrą i takim samym silnikiem x16xel więc wziąłem z jego samochodu sterownik , immobilizer , oraz pestkę z kluczyka - włożyłem do mojej viki......najpierw zrobiłem próbę rozgrzania silnika na postoju - pracował z 15-20 min i nic - kontrolka się nie zaświeciła , więc po jakimś czasie - jazda próbna ...... i niestety dalej ten sam objaw (zapala się check i samochód gasnie). 

Zaznaczam , że silnik odpala prawidłowo,obroty trzyma idealnie, nie mam żadnych zastrzeżeń odnośnie mocy silnika (jak na benzynie tak i na gazie)

Hmmmmm...... teraz jak piszę te moje wypociny i się zastanawiam nad tym wszystkim to jak mi się teraz wydaje  (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) to ten błąd najczęściej wywala przy hamowaniu silnikiem (jak w trakcie jazdy puszczę z gazu albo przy dojeździe do krzyżówki lub świateł.

Może Wy moi drodzy mnie oświecicie i zasugerujecie przyczynę tego gaśnięcia silnika bo w sumie szkoda mi by było się pozbywać viki ze względu na ostatnie doinwestowania (wymiana oleju , filtrów , pompy paliwowej , sterownika ABS-u , przewodów hamulcowych , klocków itd.)

Pozdrawiam

Kolega czytał któryś z tematów ?

i parę innych ?

Edited by Cretux

Tak czytałem ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi "co ma temperatura silnika do wywalania błędu i gaśnięcia silnika ale tylko w trakcie jazdy" Widziałem sugestie na temat radia ale... przy wiązce radia nic nie było grzebane i wcześniej wszystko pracowało ok..... kiedyś miałem problemy pomiarem prędkości ale po wymianie sterownika ABS wróciło wszystko do normy. Miałem też ptoblemy  z odpalaniem na benzynie ale ten problem też załatwiłem dając do naprawy sterownik silnika. Po naprawie Viki odpala na "strzał" ale pojawił sie właśnie ten wyżej opisany problem.

Acha.... byłem też u elektryka - sprawdził wiązki kabli oraz czujniki w kołach - wszystko jest ok ..... zresztą ABS działa prawidłowo jak i również prędkość na zegarach pokazuje prawidłowo

Edited by marvvid

Być może sterownik aby jest nie do końca sprawny i czasami nie podaje prędkości samochodu do sterownika silnika.

Być może sterownik aby jest nie do końca sprawny i czasami nie podaje prędkości samochodu do sterownika silnika.

Dnia 13.05.2020 o 15:39, cichy117 napisał:

Widzę , że ze sterownika idzie jedna wiązka kabli do kabiny - więc mam pytanie  czy ze sterownika idzie sygnał oddzielnym kablem na sterownik silnika a innym na prędkościomierz czy tez idzie jednym a potem pod deską jest "rozdzielony" na 2 kable - jeden na licznik a drugi na sterownik ?(sterownik ABS raczej bym wykluczył bo jest "świerzak" wymontowany z jeżdżącego do niedawna samochodu)

Cały czas nurtuje mnie dlaczego błąd wyskakuje w trakcie jazdy ale dopiero gdy temperatura wzrośnie na ponad 70 stopni. Jeżeli robię krótkie jazdy (silnik nie zdąży się nagrzać - błąd nie wyskakuje) Gdzieś , ktoś mi powiedział że to może być czujnik położenia wału :(:( ....... ale w/g mnie co ma ten czujnik do błędu P0500? Jakoś tego racjonalnie nie potrafię wyjaśnić

Edited by marvvid