Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Szybkość zużycia klocków i opon na tylnej osi

Recommended Posts

Drodzy :bry:

Chciałbym wyjaśnić dwa tematy. Nie potrafię znaleźć odpowiedzi na te pytania nigdzie w internecie ani na forum :mysli:

Kiedyś na forum przeczytałem w jakimś wątku chyba hamulcowym jakieś takie szemrane opowieści. Coś tam że VC hamuje najpierw mocniej tylnymi kołami, do granicy trakcji a potem zaczyna mocniej hamować przód i jakieś takie historie. Nie mogę tego teraz znaleźć, a wtedy wydawało mi się to trochę dziwne. Prośba do znających temat o wyjaśnienie. Przecież hamulce sterowane są mechaniczne, czy możliwe, że podczas normalnej jazdy ESP miesza i robi takie akcje? W ogóle hamowanie bardziej tyłem wydaje się trochę nieodpowiedzialne pod kątem nadsterowności itp.

1. Koniec końców wniosek jest z tego taki, że tylne klocki się szybko zużywają, prawda to?

Z tego poniekąd wynika kolejne pytanie, w sumie bardziej istotne dla mnie. Zakładamy, że mamy w 100% sprawną VC, powiedzmy nowa z salonu. Zakładamy normalny styl jazdy kierowcy:

2. Która para opon zużyje się szybciej: przednia czy tylna?

Liczę na pomoc :rolleyes:

Pozdrawiam,

Edited by najt154
3 godziny temu, najt154 napisał:

Przecież hamulce sterowane są mechaniczne,

W VC hamulce sterowanie sa elektronicznie.

3 godziny temu, najt154 napisał:

Która para opon zużyje się szybciej: przednia czy tylna?

Przednie zuzyja sie szybciej.

1 godzinę temu, matoslaw napisał:

W VC hamulce sterowanie sa elektronicznie.

Przednie zuzyja sie szybciej.

Okej czyli ABS/ESP cały czas modyfikuje rozdział hamulców tak? Masz wiedzę i możesz rozwinąć szerzej ten temat faktycznego mocniejszego hamowania tylna osią o czym pisałem wcześniej? 

2 godziny temu, cichy117 napisał:

A skąd takie bajki wyczytałeś?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

No właśnie tu na forum 🙃

10 godzin temu, najt154 napisał:

Okej czyli ABS/ESP cały czas modyfikuje rozdział hamulców tak? Masz wiedzę i możesz rozwinąć szerzej ten temat faktycznego mocniejszego hamowania tylna osią o czym pisałem wcześniej? 

Podłącz op-coma i podejrzyj ciśnienie na poszczególnych kołach w trakcie hamowania. Zakładając, że tylne w początkowej fazie hamują mocniej/szybciej, a średnica tylnych tłoczków jest mniejsza, to ciśnienie powinno być wyraźnie większe.

11 minut temu, pietros napisał:

Podłącz op-coma i podejrzyj ciśnienie na poszczególnych kołach w trakcie hamowania. Zakładając, że tylne w początkowej fazie hamują mocniej/szybciej, a średnica tylnych tłoczków jest mniejsza, to ciśnienie powinno być wyraźnie większe.

No właśnie nigdy nie przyszło mi do głowy patrzeć w ten moduł w czasie jazdy, a jedynie na postoju. Dopiero teraz zaczęło mnie to intrygować i poruszyłem wpierw temat na forum 😉 Jak będę miał czas to pojeżdżę z podpiętym op-comem i popatrzę z ciekawości 🙃

Dnia 23.04.2020 o 21:03, najt154 napisał:

Okej czyli ABS/ESP cały czas modyfikuje rozdział hamulców tak?

Tak.Czujniki czytaja predkosc obrotowa kazdego kola.Dodatkowo komputer na podstawie zyroskopu sprawdza pozycje auta i na tej podstawie system ESP rozdziela hamowanie na dane kola.Moze nawet hamowac jedno kolo.ABS tez moze rozdzielac sile hamowania na kolo ktore ma wieksza przyczepnosc.

34 minuty temu, matoslaw napisał:

Tak.Czujniki czytaja predkosc obrotowa kazdego kola.Dodatkowo komputer na podstawie zyroskopu sprawdza pozycje auta i na tej podstawie system ESP rozdziela hamowanie na dane kola.Moze nawet hamowac jedno kolo.ABS tez moze rozdzielac sile hamowania na kolo ktore ma wieksza przyczepnosc.

Inaczej.

Ja rozumiem jak działa ABS i ESP. Nie rozmawiamy o hamowaniu na zakręcie, z częściowa utrata stabilności itp.

Mi natomiast chodzi o standardowe hamowanie, takie po prostu. Na prostej drodze, po prostu załóżmy dojeżdżam do światel i hamuje. Wtedy chyba ESP rozdziela siłę hamowania w dosyć standardowy sposób. I o to właśnie mi chodzi. W jaki sposób jest rozdzielana siła hamowania podczas takiego zwyczajnego hamowania na prostej drodze? 

5 minut temu, najt154 napisał:

Inaczej.

Ja rozumiem jak działa ABS i ESP. Nie rozmawiamy o hamowaniu na zakręcie, z częściowa utrata stabilności itp.

Mi natomiast chodzi o standardowe hamowanie, takie po prostu. Na prostej drodze, po prostu załóżmy dojeżdżam do światel i hamuje. Wtedy chyba ESP rozdziela siłę hamowania w dosyć standardowy sposób. I o to właśnie mi chodzi. W jaki sposób jest rozdzielana siła hamowania podczas takiego zwyczajnego hamowania na prostej drodze? 

Na pewno podczas zwyklego hamowania z normalna przyczepnoscia tylne kola nie hamuja bardziej niz przednie.Podczas zwyklego hamowania to sile rozdziela system ABS.Dopiero w sytuacjach awaryjnych wchodzi do gry ESP.

No i właśnie o to mi chodziło. Ale daje słowo że to co pisałem w pierwszym poście przeczytałem z rok temu tu na forum i dlatego chciałem to wyjaśnić bo wydawało mi się to trochę dziwne.