Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Wiązka elektryczna tylnych drzwi - jak się dostać?

JanekM
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich

Przeszukałem forum, ale nie znalazłem dokładnej odpowiedzi na interesujące mnie pytanie.

Od jakiegoś czasu przestało mi działać zamykanie i otwieranie tylnych drzwi centralnym zamkiem. Opcom kolegi pokazał mi następujący błędy:
B3911-02 Obwód silnika blokowania drzwi tylnych, za duży prąd
B3912-02 Obwód silnika odblokowania drzwi tylnych, za duży prąd

Wiem, że prawdopodobnie oznacza to przetarcie któregoś kabla w wiązkach dochodzących do tylnych drzwi. Niby po częściowym odsłonięciu tej harmonijkowej osłony gumowej nie widać
uszkodzeń, ale trzeba zobaczyć całą wiązkę, żeby się upewnić. Żeby dobrać się do wiązki, która idzie do słupka wzdłuż progu przednich drzwi, trzeba zdemontować plastikową osłonę progu
i z tym mam problem, bo ta osłona jest jednym elementem i biegnie wzdłuż przednich i tylnych drzwi. Podpowie mi ktoś, jak ją zdemontować? Czy trzeba może wyjmować przednie fotele?
Czytałem na innym forum, że podobne problemy z wiązką były w zafirach, ale tam ta osłona jest krótka, tylko przy przednich drzwiach i nie ma problemu z jej wyjęciem.

Próbowałem podejrzeć też kable dochodzące do przednich drzwi (te przecież otwierane są dużo częściej), ale tutaj kompletnie nie wiem, jak je odsłonić.
Po wypięciu wtyczki z przednich drzwi nijak nie mogłem zsunąć gumowej osłony kabli. A może tutaj nie zdarzają się problemy?
Będę wdzięczny za porady.

Oslona trzyma się na plastikowych spółkach z metalową blaszką.

Nie trzeba zdemontować fotela.Jedyne co to trzeba odchylic osłonę słupka środkowego i ten trójkąt przy nogach kierowcy 2x torx.

Gumę w słupku jest na wąsik.

Trzeba ja scisnąć i wyjdzie że słupka.

Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście trochę gimnastyki i osłona daje się zdemontować.

Niestety z samą naprawą problemu już tak łatwo nie poszło. Sprawdziłem wiązki przewodów i nie znalazłem pęknięć ani przetarć.
Obawiam się, że problem może być gdzie indziej. W tej chwili oprócz zamykania i otwierania centralnym zamkiem obydwu tylnych drzwi
nie działa też domykanie z pilota prawej tylnej szyby. Co ciekawe przy otwieraniu wszystkich szyb z pilota ta sama szyba już otwiera się (przyciski na drzwiach też ją otwierają i zamykają).

Jeśli to nie przetarte przewody, to gdzie może być przyczyna? Jakieś sugestie i pomysły?

• 2 years later...

@JanekM

Rozwiązałeś problem ? Dzisiaj kolega przyjechał do mnie z takim samym problemem, sprawdziłem przewody w drzwiach i wszystkie są ok. Błędy takie jak u Ciebie.

Problem u mnie zniknął, gdy.... wymieniłem akumulator :)

Dodatkowo zdarzało się, że przy zamykaniu z pilota nie zawsze składało się prawe lusterko - ten problem również zniknął po wymianie akumulatora.

Od wymiany aku minęły już 2 lata i ani razu nie zdarzył taki problem. Najwyraźniej moduły elektroniki zaczynają się gubić przy zbyt niskim napięciu.