Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Trzęsie silnikiem na wolnych obrotach z22se.

requ73
 Share

Recommended Posts

Witam

Panowie od kilku dni borykam się z problemem nierównej pracy silnika na wolnych obrotach. Sprawa wygląda następująco - równe dwa tygodnie temu zamontowalem instalacje gazowa, po 3-4 dniach jazdy na gazie zauważyłem, że auto zaczyna dziwnie pracować na wolnych obrotach, mianowicie obroty są równe a samochód pracuje jakby silnik chciał z niego wyskoczyć. Sprawa jest też o tyle dziwna, że dzieje się to nieregularnie bo zdarza się, że jadąc po mieście na jednych światłach stojąc samochód się trzęsie utrzymując równe obroty, a na drugich światłach 500 metrów dalej silnik pracuje równo. Wczoraj wymienione były świece i czyszczona była przepustnica, sprawdzany był również zakres obrotów na jakich silnik pracuje (745-760) oraz wgrywana była nowa mapa gazu, jednak nie przyniosło to efektu bo dzisiaj jadąc do pracy na światłach znowu samochód zaczął się trząść. Przerzucilem na benzynę zrobiłem jakieś 10-12 kilometrów i póki co nie mam tego objawu. Dzisiaj i jutro mam zamiar jeździć na benzynie i obserwować czy problem ustał. Macie może pomysł co może być przyczyną? Wina cewki czy może coś innego? 

Chyba nie odkryje Ameryki, jak napiszę, że skoro na benzynie jest ok, a na lpg nie, to winne jest lpg właśnie? Może coś jest zamontowane, może coś jest źle wystrojone. Cewki, świece są bardziej obciążone na lpg niż na pb, ale to głównie byś odczuwał przy obciążeniu mocnym. Teraz musisz potwierdzić, czy problem występuje tylko na lpg. Jak tak jest, to reklamuj instalację, albo rozważ zmianę serwisu od lpg.

Świece, wymienione fajki (wtyczki) na cewce profilaktycznie zaizolowane, EGR wyczyszczony, przepustnica wyczyszczona a silnikiem dalej telepie. Na komputerze brak błędów. Macie jakiś pomysł co mu może dolegac? Problem jest bardzo nieregularny bo zdarza się pojeździć normalnie ale też bywa tak że na każdych światłach telepie samochód. 

Ja również Ameryki nie odkryję i popieram co Kolega @Klosiu napisał. Problem leży przy LPG. Pojeździj na samej benzynie i sprawdź jak auto się zachowuje. Napisz jakie masz założone graty LPG.

• 2 weeks later...

Sytuacja dalej się ciągnie ;x na lpg na wolnych obrotach silnik trzęsie się (bardzo często jednak nie zawsze) , po przerzuceniu na benzynę i przejechaniu powiedzmy 500 metrów silnik pracuje normalnie. Wtryski są herculesa gism i1000,  komputer to bluebox rev4, a reduktor tomasetto artic.

Edited by requ73

Jasne, że nie.. W międzyczasie wymieniłem uszczelki pod kolektorem ssacym żeby wyeliminować ewentualne lewe powietrze, ale to też nie przyniosło efektów :x 

Po pierwsze jedź na regulację gazu. Po drugie ciekawe czy reduktor Artic ( 150 KM ) nie jest za słaby do tego silnika ( 147 KM )  ? Przy większej prędkości możesz poczuć brak mocy, bo u mnie tak bywało. Możesz zrobić zdjęcia jak ta instalacja jest zamontowana i wrzucić ?

Ja w swojej miałem Artica z tym samym silnikiem, tyle że w automacie. Przy dobrym wystrojeniu instalacji nie było żadnych problemów. Mocy nie brakowało. O dziwo kiedyś podawano że ten reduktor ma wydajność do 240KM, ale zalecane do silników o mocy maks 160KM. Tak że to raczej nie wina reduktora. Bez podglądu na ustawienia map to wróżenie z fusów.

Edited by Pangenitor

No i sytuacja dalej się rozwija, zmierzyłem ciśnienie na cylindrach wyszło po 13.2-13.5 bara na każdym, dzisiaj dla testów pojezdzilem trochę na benzynie i również na benzynie zaczyna dziać się to samo co na gazie :x są mniej wyczuwalne ale jednak czuć drgania silnika... brak pomysłów co dalej z tym robić... Na gazie w między czasie zaczęło również szarpać między tysiącem, a dwoma tysiącami obrotów, fakt faktem nie zawsze ale jednak. 

Edited by requ73

Podmieniłbym cewkę dla sprawdzenia. Jakie świece masz ? Może duża przerwa ?

Świece nowki Denso jednoelektrodowe chyba 0,7 albo 0,8 przerwy, a cewka była podmieniana na jakąś uzywke ze szrotu i tak samo bez zmian. Tylko, że jeszcze wtedy problem dotyczył samego gazu a teraz czuć że na benzynie telepie silnikiem 

Świece ok, ale pewności nie ma co do cewki. Najlepiej podmienić od kogoś, komu działa.

Nie sądzę. Byłoby falowanie obrotów i słabość w mocy. Szarpanie, to nierówne spalanie w cylindrach. Co za tym idzie, iskra na cylindrze nie jest w odpowiednim momencie

Nie mam elm'a, w sumie zakup nie będzie jakimś problemem, ale też nie wiem czy jest sens bo w momencie, gdy silnik nierowno pracował to auto było podpięte pod op coma i nie było żadnych błędów 

Tylko że opcom nie pokaże korekty długoterminowej a sam odczyt błędów to tylko część diagnostyki.