Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Centralny zamek drzwi tylne brak reakcji

Kubencjusz
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam problem z centralnym zamkiem w Viki C poliftowej. Wszystko zaczeło się od próby wymiany siłownika klapki wlewu paliwa, zdemontowałem siłownik  i próbowałem go ruszyć ręcznie po czym nacisnąłem zamykanie na pilocie, silownik wysunoł się ale po próbie otwarcia już żadnej reakcji, od tamtej pory przestały się zamykać i otwierać drzwi tylne, po rozebraniu siłownika podłączyłem na krótko pod prostownik, pobierał bardzo dużo prądu, powodował pewnie zwarcie w instalacji. W REC u brak bezpiecznika 20. Na forum wyczytałem że są wersje że bezpośrednio idzie wiazka na przekaźnik. Zdemontowałem cały ten REC na jego odwrocie wszystkie przekaźniki sprawne. Po odłączeniu cima i wypięcia Aku dalej to samo. Ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć. Z góry dziękuje

IMG_20190207_222639.jpg

Wymieniłem właśnie już na sprawny i lipa, brak napięcia na stykach a oprócz tego te drzwi tylne. Nie potrzebnie grzebałem przy tym starym, tylko się dziwię że był wpięty i nie powodował nic, a jak go ruszyłem zaczeły się cyrki. Najgorsze jest to że to auto żony i nie podoba jej się ręcznie zamykać drzwi tylne

Bezpieczni FR20 i przekaźnik o którym wspominasz dotyczy wersji z kierownicą po prawej (tak wynika ze schematów TISa).

Dla kierownicy po lewej stronie sterowanie zamkami odbywa się przez BCM (moduł kontroli nadwozia).

Ja bym zrobił następujące kroki, żeby znaleźć winowajcę:

1. Jak masz możliwość podpiąć kompa i zobaczyć czy BCM nie wypluł błędów dotyczących zamków

2. Sprawdził czy wiązka nie jest uszkodzona (w astrze i zafirze potrafiła przetrzeć się na połączeniu nadwozie - drzwi) szczególnie, że za sterowanie bębenkami odpowiada jeden kabelek.

Połączenie BCM -> zamek wygląda następująco:

BCM PIN 78 -> złącze X1 (duże złącze pod lewym dolnym panelem przy nogach kierowcy) PIN 68 -> gniazdo z nadwozia PIN 7 (tak samo dla L i P) -> wtyczka z drzwi PIN 12 (tak samo dla L i P) -> wtyczka zamka PIN 2 (tak samo dla L i P)

Możesz przejrzeć bezpieczniki w kabinie (lewa strona deski rozdzielczej widoczne po otwarciu drzwi) F7, F9, F12 ale tutaj nie ma dedykowanego bezpiecznika do zamków.

Dziękuje koledze Elbarthez, problem rozwiązany, przepalony bezpiecznik w kabinie F7. Dodam jeszcze ze nie sądziłem że akurat ten bezpiecznik ma wpływ i nawet nie luknołem. Może komuś przyda się  więcej informacji, więc  prace pozpoczołem od przewód, z BCM pin 78  -> 12 pin złącza drzwi, prawe i lewe ( oraz blokada klapki przewód czarny z czerwonym paskiem) następnie BCM pin 20 -> 11 pin złącza drzwi prawe i lewe (oraz blokada klapki przewód czarny z żółtym paskiem ) oba te przewody sterują siłownikami obu drzwi i blokady klapki paliwa. Sterowanie działa na zasadzie zmiany polaryzacji właśnie na tych dwóch przewodach. Na zdjęciu 1 Przewody BCM na 2 złacza drzwi tył i na 3 złącze siłownika klapki. 

IMG_20190210_150101.jpg

IMG_20190210_144357.jpg

IMG_20190210_144506.jpg