Jump to content

W dniu dzisiejszym została dodana do menu forum wyszukiwarka google 

Link google

Pozdrawiam Admin

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Recommended Posts

Witam, piszę nowy temat, bo nie znalazłem podobnego.

Moja Vectra jest już w pewnym wieku więc postanowiłem kupić nowe auto z salonu. Mam wynegocjowane wyposażenie i wycenę u dealera. Składam wniosek o leasing. Wczoraj wpłaciłem dealerowi zaliczkę 1,5 k zł. Odbiór za trzy tyg. ok 06-12.12.2018 r. (może wcześniej). I tu rodzą się pytania.

1. Czy na odbiór auta muszę już mieć ubezpieczenie? Ubezpieczenie chcę wyłączyć z zakresu leasingodawcy (nie wiem, czy to dobry pomysł). Bez ubezpieczenia chyba nie mógłbym wyjechać nim z salonu (10 km do domu)? No tak, przecież w ogóle bez ubezpieczenia nie podpiszę umowy leasingu... Ok. chyba sobie sam odpowiedziałem na pytanie, jeśli coś nie tak - dajcie znać.

2. Zarejestrować mogę chyba w terminie miesiąca od odbioru. W takim układzie z salonu wyjadę z jakimiś tymczasowymi tablicami? Dealer to zapewni? Czy mogę jeździć 1 miesiąc bez rejestracji aby pierwszą rejestrację mieć w 2019 r. a nie w bieżącym?

3. Czy jeśli prolongowałbym z dealerem datę odbioru na początek stycznia to miałbym auto nowsze o rok? Pewnie daty produkcji nie da się w ten sposób zmienić (kupuję auto z 2018 r.); daty kupna chyba również (wpłaciłem zaliczkę - jest to chyba poświadczenie kupna - chyba że się mylę i kupno to data na fakturze, a wtedy przy odbiorze w styczniu miałbym datę na fakturze styczniową). Czy data odbioru, data faktury ma znaczenie przy późniejszej sprzedaży na rynku wtórnym (lepsza cena auta z uwagi na odbiór, fakturę i rejestrację w 2019 a nie w 2018 r.)?

4. Z dealerem chciałem jeszcze zmienić felgi z 16 na 18. Liczę się z dopłatą. Pewnie nie jest na to jeszcze za późno i dealer powinien zgodzić się na zmianę za jakąś drobną dopłatą?

Prośba o pomoc (jeśli możliwe - szybką), jutro rano chciałbym rozmawiać z dealerem. Pośpiech w ww. kwestiach jest wskazany, bo dealer albo zaczął, albo jutro zacznie realizację zamówienia (doposażenie auta wg zamówionego wyposażenia).

1. Zastanów się i policz czy nie wyjdzie taniej wliczyć składkę ubezpieczenia na cały okres leasingu w raty leasingowe. To mniej upierdliwe a czasem w przypadku jakiejś szkody nawet bardziej opłacalne (brak utraty zniżek).

2. Właścicielem jest leasingodawca i to ta firma rejestruje auto, nie Ty. Zwykle nie za darmo - pobierają jakąś opłatę. Kiedyś e EFL było coś ok 500PLN.

3. w związku z pkt. może się okazać, że mimo, że auto odbierzesz w styczniu, to będzie zarejestrowane w grudniu.

4. To już pytanie do dealera.

Dzięki za odpowiedź.

Właśnie próbuję oszacować to ubezpieczenie. Dziś uzyskałem jakieś wyceny.

1. Wycena ubezpieczenia poza leasingiem: 4.200,- 

2. Wycena na 1 rok, 1 płatność u leasingodawcy: 3,400,- (w kolejnych latach musiałbym ubezpieczać auto poza leasingiem)

3. Wycena ratalna u leasingodawcy 413,- * 12 = 4.956,- na rok (ta kwota byłaby wliczona do ogólnej kwoty należnej leasingodawcy i nie stanowiłaby kosztów ubezpieczenia lecz świadczenie leasingodawcy, od tej kwoty więc mógłbym chyba - nie jestem pewien - odliczyć VAT; wtedy koszt byłby na poziomie 3.816,-) /edit/ Oczywiście ta roczna składka rozłożona na miesięczne raty obowiązywałaby jako stała (bez względu na szkodowość) w kolejnych trzech latach trwania leasingu.

Jest jedna niewiadoma. Jaki koszt ubezpieczenia mógłby być w każdym kolejnym roku leasingu - patrz p. 2 (3.400,- w pierwszym roku). Zapewne niektórzy z Was mają rozeznanie w tej kwestii. Musielibyśmy założyć, że nie będzie żadnej szkody (jeśli byłaby szkoda wówczas byłyby znacznie zwiększone koszty). Bez szkód zapewne koszt ubezpieczenia na kolejne lata byłby niższy niż 3.400,-

Czy to  poprawny tok myślenia, czy też robię gdzieś błąd?

Czy możecie na podst. swoich doświadczeń podpowiedzieć, co byście wybrali?

Jakie mogłyby być składki na ubezpieczenie (rząd wielkości) w kolejnych latach przy zał. bezszkodowości (ta składka za 1 rok może być chyba jakaś preferencyjna)?

Edited by Infam

Pewnie kwestia już rozwiązana ale polecam dobrze zastanowić się nad tym leasingiem.... Bo nie zawsze jest to takie opłacalne jak nam firma mówi. Leasing bywa drogi, sam nie sądziłem,ze wyjdzie aż tyle dodatkowych opłat. W Idea banku, w którym miałem leasing nie było możliwości wykupienia ubezpieczenia samodzielnie, ale jedynie przez firmę. Ubezpieczenie w dodatku kosztowało mnie bardzo dużo, zdecydowanie za dużo niż powinno.

Poza tym potem miałem bardzo duże problemy z cesją na drugą firmę. 

Posted (edited)

Wziąłem w końcu ten leasing w EFL. Koszty do zaakceptowania. Właśnie z ubezpieczeniem było niezbyt fair. Może i była mowa o tym, że kwota jest netto, może nie... Tylko to mnie zaskoczyło. Natomiast jest jeszcze jedna kwestia - zapisy umowne. Przeanalizowałem je. Nie da się nic zmienić, wyprostować. Traktują cię jak leszcza. To jest hurtownia i nikt się nie pochyla nad jednym, czy drugim leszczem, który akurat przeczytał draft umowy. Najlepsi chyba dla nich są tacy, którzy nie czytają umów. Zapisy w umowie drakońskie. Należności trzeba regulować, nie neguję tego. Ale biada temu, kto coś przeoczy, zapomni, spóźni się. Mało tego, odpowiadasz za grzechy innych. Zapisy popaprane, tragiczne, nie do zaakceptowania. Przedstawicielka EFL oczywiście twierdzi, że to tylko takie zapisy a EFL ich prawie nigdy nie stosuje. Szlag człowieka trafia jak słyszy taką ch-nię. Tego, kto to wymyślił przedmiotowe zapisy należałoby wychłostać po gołej pupie, publicznie. Tak panie dyrektorze, wymyślaj taką ch-nię, brak słów na taką głupotę. Bazarowe dyrektory.

Wybaczcie język.

Edited by Infam

Posted (edited)

To po co było brać i teraz narzekać? Ja mam w Masterlease i PKO jak wszędzie pełno zapisów ,które ich maja zabezpieczać ,a nie Ciebie.Oczywiście jak wszędzie ,gdy płacisz w terminie to wszystko jest dobrze i ok. W obu nie ma problemu z ubezpieczeniem auta samemu. Oczywiście za to liczą sobie 250 zł.Ale i  tak ich ubezpieczenia wychodziły po 2 tyś rocznie drożej.

Edited by norbi333

Please login or register to see this quote.

Z bilansu tak wyszło. Mimo, że z narzekaniem, jednak lepiej się kalkuluje niż bez narzekania i za gotówkę z góry.

Poprostu pilnuję terminów, zobowiązań, dmucham na zimne. Na razie jest wszystko OK.