Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

loloslol

Problem po czyszczeniu i adaptacji przepustnicy Z16XER

Recommended Posts

Witam,
Chciałbym poprosić o pomoc i wsparcie w rozwiązaniu pewnego problemu. Pacjent to Astra H z 2009r Z16XER plus LPGTECH324OBD.
Kilka dni temu wykonałem czyszczenie przepustnicy oraz za pomocą op-com'a "reset wartości wyuczonych". Po resecie w skład którego wchodzą: reset wartości sondy lambda, reset przepustnicy oraz faz rozrządu, uruchomiłem auto na benzynie żeby nagrzać silnik do włączenia wentylatora. W trakcie tego procesu auto przełączyło się na LPG. Kiedy zauważyłem że chodzi na gazie wróciłem na Pb ale zaobserwowałem dziwne zachowanie sygnału z sondy przed katalizatorem - wskazanie spadło do minimum i zaczęło się zwiększanie czasów wtrysków benzynowych, przeszedłem na gaz - tu sonda falowała idealnie w zakresie 0 - 0,8V. a czasy wtrysków były jak zwykle na biegu jałowym. Po tym zabiegu rozjechały się parametry w ECU benzynowym na tyle, że nie ma możliwości aby ECU nauczyło się ich poprawnie. Dodatkowo nie ma możliwości zapalenia silnika na benzynie ponieważ przez długie czasy wtrysków ustawiane przez ECU silnik jest silnie zalewany, telepocze i gaśnie. Próbowałem ponownie zresetować wartości wyuczone, ale ECU jakby pamięta ostatnio zapamiętane wartości i nie udaje się uruchomić auta na PB. Przejechałem również ze 100km na tych mocno zalewających czasach sądząc że w końcu się nauczy, niestety nie chce wejść w prawidłowy zakres. Tymczasem na LPG jest idealnie - sondy pracują wzorowo, auto jeździ bez zastrzeżeń. 
Co do wskazań sondy - podczas jazdy na LPG sonda faluje idealnie między 0 a 0,8V, po przełączeniu na Pb sygnał sondy (przed katalizatorem) spada do minimum jakby mieszanka była za biedna powodując że czasy wtrysków ustalają się na bardzo wysokich poziomach no i silnik jest silnie zalewany. Sonda praktycznie nie faluje stoi na minimum, czasami minimalnie podskoczy. 
Czy ma ktoś jakiś pomysł - czy istnieje możliwość np TECHem zmiany parametrów tak aby z powrotem była możliwość skalibrowania silnika na Pb?
pozdrawiam
Krzysiek

loloslol

Silnik: 1.6 Z16XER

Sprawdź ciśnienie paliwa. Być może to zbieg okoliczności. Może załamałeś przewód paliwowy. Reset powinien przywrócić fabryczne ustawienia

Dzięki za info, ciśnienie OK, generalnie to jak się w trakcie jazdy z LPG przełączy na Pb to czasy wtrysku strasznie wzrastają - bo sonda leży na dole - jakby mieszanka była za uboga, a tymczasem jest taka bogata, że strzela z rury, wali paliwem no i auto jest okrutnie zamulone. Tymczasem na LPG sonda pracuje wręcz książkowo, wystarczy tylko przełączyć na Pb i sygnał sondy schodzi prawie do 0, bardzo rzadko lekko wzrasta. 

Wygląda jakby sonda była uwalona, ale na gazie pracuje pięknie, nie wiem czy jest taka możliwość żeby tylko na Pb zfixowała?

Po resecie warto żeby auto chodziło na PB a nie na LPG.

Może spróbuj odłączyć akumulator na jakiś czas i może uda się później opkomem skasować korekty.

Please login or register to see this quote.

umówiłeś się z Wojtkiem w końcu ? :) 

Próbowałem kilkukrotnie - za każdym razem to samo. Nie można uruchomić auta na Pb bo dawki paliwa są takie wysokie, że go zalewa. Mało tego po resecie op-comem on jakby pamięta ostatnie wartości czasów wtrysków i od nich zaczyna adaptację - czyli zalewa i nie chce się uruchomić.

Dzwonię do niego od wtorku - nie odbiera 😞 

sam próbowałem się do niego wbić z moim problemem i dopiero przyszły tydzień :(

Pewnie mu się spiętrzyło, tak czasami bywa :-) trudno - zaczekam :-)

Wpadłem jeszcze na pewien diabelski plan, zerknij, co o tym sądzisz??

Please login or register to see this link.

"I odłącz przewód lpg od sondy 
.. Może sieje ster lpg."

Ten pomysł mi się spodobał

Dziś przetestuję, a co sądzisz o takim emulatorze sondy?

Emulowanie sondy to nie najlepszy pomysł .

Ale tylko na chwilę - żeby wyprowadzić ECU na prostą (na wolnych obrotach)

Michał a jak by zrobić SPS Techem ?

A co to sps techem :P 

1. Witam ponownie,

Sonda lambda wymieniona - efekt - bez zmian. Auto doskonale działa na LPG, na Pb nawet się nie chce uruchomić.

Odłączyłem również przepływkę na wolnych obrotach na benzynie - żadnej różnicy - brak reakcj. Wymieniłem przepływkę - bez zmian.

Nie odłączyłem jeszcze sondy od sterownika LPG, ale wydaje mi się, że również nic się nie zmieni.

Załączam zdjęcie sondy świeżo po wykręceniu.

Zrobiłem zrzutkę z  torque żebyście mogli zerknąć, zaraz wrzucę link

Please login or register to see this attachment.

Edited by loloslol

I odłącz przewód lpg od sondy 
.. Może sieje ster lpg."

Odłączyłem przewód od sondy z komputera LPG - nic to nie zmieniło, odczyty z OBD - tak samo jak z podłączonym kabelkiem

Zbudowałem emulator - działa rewelacyjnie, za pomocą potencjometru można zmieniać napięcie w zakresie 0,1 do 0,8V i podłączyłem zamiast sondy. Na interfejsie diagnostycznym pięknie widać jak ECU mierzy napięcie z emulatora i pokazuje dokładnie zmiany od 0,1 do 0,8V. Wykonałem ponowny reset do wartości wyuczonych no i próba adaptacji z ręcznym emulatorem. Trochę się trzeba było okręcić, ale wolne obroty udało mi się skalibrować - po podłączeniu z powrotem sonda zaczęła pięknie falować na wolnych. Teraz dopiero było widać jak bardzo regulacja wyszła poza zakres. Niestety rozjechało się w całym zakresie i mimo, że na wolnych i w pewnym niewielkim zakresie (przy małym obciążeniu silnika) sonda pracuje i auto zachowuje się prawidłowo. Niestety po dodaniu gazu korekty wychodzą poza zakres a sonda spada na dół no i auto zamula. No i jeszcze nie zapala. Czekam aż ostygnie i spróbuję zaadaptować od ostygniętego silnika.

Michał, Dawid, 

Czy TECHem jest możliwość wyzerowania korekt?

Rozjazd polega jakby na tym, że Dla ECU poprawne korekty (offset tak się zaprogramował) leżą powyżej + 25procent - w praktyce sonda spada na dół - korekty rosną do maxa i brakuje zakresu żeby zaczęło się falowanie sondy.
Podczas robienia adaptacji na wolnych mieszając potencjometrem doprowadziłem do stanu, gdy korekty zeszły nieco poniżej górnego poziomu, (czasy wtrysków spadły do 3-4 ms) a jak podłączyłem sondę to ona zrobiła resztę - jak tylko zaczęła falować korekty ustawiły się wokół zera.

Dodzwoniłem się do Wojtka, do wtorku nie ma szans, we wtorek będziemy się umawiać.

Próbowałeś po odłączenie akumulatora . Wczoraj bawiłem się opcom i w pewnym momencie moduł się zawiesił i nie przyjmował komend. Po odłączeniu akumulatora wróciło do normy.

Czego ja już nie próbowałem...

Czyniłem różne próby - i po odłączeniu akumulatora i po resecie wartości wyuczonych. Przed chwilą wykonałem adaptację od wystudzonego silnika (po mojej wczorajszej przymieszce z emulatorem i zaadaptowaniem wolnych obrotów na gorącym silniku), pięknie przeszło aż do załączenia wiatraka - oczywiście samo odpalenie musiałem zrobić na gazie i kilka sekund potrzymać na LPG bo na Pb nie ma szans zapalić. Po adaptacji na wolnych obrotach dodałem parę razy gazu - nadal go szarpie, ale jakby mniej. Jadę w trasę, zobaczę  - może się wyuczy.

Załączam filmik z uczenia ECU podczas jazdy - on wiele wyjaśnia. Zwróćcie uwagę, co się dzieje po przekroczeniu 20% obciążenia silnika.

No i wyszło szydło z worka. Problem się częściowo wyjaśnił, aczkolwiek nie został jeszcze rozwiązany.
Jak pisałem wcześniej

Please login or register to see this link.