Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
ziutol94

drobnostki z elektryką i nie tylko

Recommended Posts

Witam, to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość :) od czwartku jestem szczęśliwym posiadaczem Vectry B, 1999, 2.0 136 KM lpg combi, przesiadłem się na nią z Golfa III. 

Jak przypada na auto w tym wieku, Vectra ma trochę niedoskonałości, które z pewnością sukcesywnie będę starał się wyeliminować, lecz jako że na oplach nie znam się kompletnie, elektryk też ze mnie kiepski, będę musiał liczyć na Waszą pomoc :D

A więc:

1. Obrotomierz czasami wariuje, silnik słychać że pracuje równo, ale wskazówka obrotomierza w losowych momentach, czasem częściej a czasem rzadziej skacze jakby ją prąd poraził :D wyczytałem że to może być czujnik wałka rozrządu, co o tym sądzicie?

2. Lampka na podsufitce oświetlająca kabinę: świeci tylko podczas otwierania drzwi, nie da się jej zapalić przy zamkniętych drzwiach za pomocą przycisków: problem naprawialny czy część do wymiany?

3. Nie wyświetlają się cyferki na wyświetlaczu od klimatyzacji (temperatura i prędkość nawiewu), co z tym można zrobić? wystarczy wymienić jakieś żaróweczki?

4. Wyświetlacz wskazujący przebieg świeci tak jakby chciał a nie mógł, cyferki ledwo widoczne...

5. W ogłoszeniu było napisane, że auto posiada tempomat, manetka rzeczywiście jest, ale nie reaguje na przyciski, jak sprawdzić czy tempomat w aucie rzeczywiście jest ale niesprawny, czy to tylko zamontowana manetka i jak ewentualnie to naprawić?

6. Do czego służy mały przełącznik, znajdujący się obok drążka od biegów, pomiędzy włącznikami otwierania/zamykania lewej przedniej a lewej tylnej szyby?

7. Jak sprawdzić czy mam wersję przed liftem czy po lifcie? :D

8. W aucie jest nieoryginalne radio, które nie reaguje na przyciski z kierownicy, czy da się jakoś przerobić takie radio aby można było je sterować z kierownicy? czy bardziej opłaca się kupić radio przystosowane do tego? jeśli to drugie to jak takiego radia szukać?

9. (to powinno być jako pierwsze pytanie) to moje drugie auto, przy golfie takich rzeczy nie robiłem: czy po zakupie auta z rzeczy technicznych powinienem zrobić coś poza wymianą rozrządu, wymianą filtrów (oleju, powietrza, paliwa, gazu) oraz wymianą oleju?

10. Pokrętła od regulacji wysokości świateł/ jasności oświetlenia w kabinie, oraz przyciski od świateł przeciwmgłowych/halogenów nie są podświetlane, tak powinno być? jeśli nie to jak to ogarnąć? :)

11. Wentylator nawiewu dość głośno pracuje, tak jakby jakieś łożysko miał zatarte czy coś, jak trudna jest wymiana, trzeba demontować całą deskę?

12. Ma ktoś w pdf czy w innym formacie jakąś książkę do Vectry B, typu "zrób to sam"? :)

13. Pokrętło od świateł: gdy się je pociągnie do siebie, w golfie zapalały się przeciwmgłowe, tutaj także można je do siebie pociągnąć lecz nic się nie dzieje, co powinno uruchamiać to pociągnięcie?

Wybaczcie tak dużą ilość pytań w jednym poście, ale dość dużą uwagę przykładam do detali (perfekcjonizm?) i każda najmniejsza usterka powoduje mój dyskomfort :D Z pewnością w aucie jest więcej rzeczy do zrobienia, lecz to są takie które zaobserwowałem po jednym dniu użytkowania.

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Edited by ziutol94
uzyskanie odpowiedzi na kilka z wymienionych pytań, w celu uporządkowania postu

Please login or register to see this quote.

AD5. Jechałeś, nacisnąłeś przycisk górny ( od szyby ) czy działa ?

AD6. Pewnie chodzi Ci o blokadę tylnych szyb. Takie zabezpieczenie np dla dzieci, żeby z tyłu szyb sobie nie otwierały

AD7. Od 1999 szły FL Tył inaczej wygląda. Przednie lampy zespolone z kierunkami.

AD9. To standardowy pakiet. Jeśli reszta jest ok, to chyba wystarczy na dzień dobry

AD12. Na pw

AD13. Pociągnięcie pokrętła do siebie powoduje zapalenie oświetlenia w środku. Do przeciwmgłowych są 2 przyciski pod pokrętłem. Jeśli masz tez z przodu.

Dzięki za odpowiedź, odnośnie pkt: 6, 7, 9, 12 wszystko okej, dziękuję :)

Odnośnie pkt. 5: próbowałem naciskać każdy z tych przycisków, trzymając gaz, bez naciskania gazu, przy większych i mniejszych prędkościach, chyba nic nie daje rady, albo mega nie ogarniam tego włączania tempomatu...

Pkt. 13 - racja, pociągnięcie pokrętła powoduje zapalenie oświetlenia kabiny, lecz w takim razie po co są przyciski przy tej lampce na podsufitce (nie działają one)?

Tymi bocznymi włączasz boczne lampki do czytania. Jeśli nie działają, to pewnie żaróweczki do wymiany.

W mej tempomat nie działał. Wystarczyło nogą podnieść podczas jazdy pedał hamulca do góry i tempomat zadziałał. Czujnik hamulca był winny.  Naprawiłem go dętką rowerową. Działa już 2 lata.

Radio mam JVC i sterowanie dział dzięki modułowi robionemu na zamówienie. Zrobią chyba pod każde auto i nieoryginalne radio. Ja płaciłem 150 zł.

Podświetlenie u mnie jak nie świeci to walę z piąstki i działa jeszcze kilka dni. Nawet mi się to podoba. Nie zamierzam tego puki co robić.  Jak to nie zadziała to wymień żarówki.

Może coś takiego wystarczy:

Please login or register to see this link.

Ja montowałem u siebie z tej firmy.  . 

Please login or register to see this link.

Dzięki Panowie za odpowiedzi, na większość punktów już znam odpowiedź, nurtuje mnie jeszcze najbardziej 1 i 5... wiecie coś na ten temat?

AD1. Jakby czujnik wałków rozrządu poszedł, to paliłby się check a obroty doszłyby do 4,5 tys i byłoby odcięcie

AD5. Sprawdzałeś w czasie jazdy czy działa ? Jeśli nie to może manetka albo w op com trzeba sprawdzić

Tfu... chodzi o czujnik położenia wału a nie wałków rozrzadu

Przy tym czujniku bardzo ciężko by Ci odpalał.

hmmm... masz może inny trop, jako bardziej doświadczony użytkownik opli? :) 

Nie miałem latania wskazówki obr. więc trudno mi powiedzieć. Przy X20XEV padł mi czujnik położenia wału więc wiem, że ciężko odpalić. Mułowaty i spalanie większe

Ciężko mi porównać bo vectrę mam dopiero od czwartku, dzisiaj miałem problem z odpaleniem, ale niewielki... mułowaty? od 0 do 100 w 13 sekund zmieniając bieg prawie przy odcince, nie wiem jak powinien zachowywać sie 136 silnik na LPG w tym autku... spalanie ok 11l w mieście przy łagodnej jeździe