Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Mery84

[X20XEV] spadek mocy, szarpanie, dziwne kołatanie na luzie

Recommended Posts

Rzecz się dzieje od ok 2 tygodni, wracałem z Gdańska i na trasie auto zaczęło szarpać, na każdym biegu, na niskich obrotach mocne wciśnięcie gazu i auto w ogóle się nie zbiera, silnik mocno szarpie, jak lekko dodaję gazu i płynnie przyspieszam to jakoś daje radę. Do tej pory nawet na niskich obrotach nawet przesadny eco driving był możliwy i pykanie na czwórce 60kmh, teraz nie ma szans. Muszę trzymać silnik powyżej 2kRPM inaczej nie da się jechać gdziekolwiek.
Auto szarpie i czasem jakby się "odetkał" i przez moment chodzi jak chodził zawsze, czasem 1, 2 pozbiera się jak powinien, a na trójce nagle zaczyna rwać.

Obojętnie czy ruszam z jedynki, czy jadę na trójce 60kmh czy 120 na piątce, mocne wciśnięcia gazu powodują szarpanie, tak samo silnik zachowuje się na tempomacie, jak chcę szybko przyspieszyć w trasie, 2-3 wciśnięcia w górę to rwie, jak po jednym zwiększam prędkość to idzie w miarę płynnie. Można bez problemu jechać 50 i 150, ale rozpędzenie go trwa dłużej niż do tej pory.

Na luzie obroty falują i przy każdym spadku obrotów czuć i słychać w aucie dziwne szparnięcie-huknięcie, ciche ale wyraźnie coś puka idealnie w momencie spadku obrotów na luzie. Przytrzymanie gazu do 1kRPM i problem przestaje występować, nie występuje też w czasie jazdy na jakimkolwiek biegu.

Odpala bez zarzutu, nigdy nie gaśnie, nawet jak go mocno szarpie to nie zgaśnie, trzeba mu odpuścić gaz i lekko wciskać to wtedy się pozbiera i pojedzie. Spalanie jest całkowicie w normie, w trasie z Gdańska ~7.2, po mieście standardowo dychę bierze, w krótkich trasach mieszanych 8-9/100. Temperaturę osiąga bez problemu, 85 stopni w normie, w upalny dzień i trochę korków dobija w okolice 90, jak się ruszy w trasę to z czasem spada do 85.

W weekend zrobiłem trochę kilometrów i problem staje się coraz bardziej uciążliwy i brak dynamiki powoduje problemy w ruchu, trzeba więc ogarnąć. Jakieś wskazówki? Świece? Kable? Rozrząd? Rozrząd mam niby do zrobienia za 15tys dopiero.

Edited by Mery84

Please login or register to see this quote.

Błędy są ?

Nie mam OBD więc nie wiem, na desce nic nie mam. 
Jak pytasz to przypomniało mi się, że w czerwcu miałem robiony czujnik położenia wałka, ale przy tym wybił mi check.

No właśnie zastanawiałem się na czujnikiem położenia wału. Pytanie czy kupiłeś dobry, bo przy X20XEV są 2 rodzaje. No i oryginał czy zamiennik

Nie był wymieniony wtedy, coś było z kabelkiem więc naprawili ten co był, skasowali błąd i było ok. 
Inna rzecz, że wtedy poza checkiem na desce auto nie miało takich objawów, śmigało bez zarzutu, a podjechałem to sprawdzić bo szykowałem się do wyjazdu na wakacje i nie chciałem mieć auta z checkiem na desce mając w planach 2kkm

Ale mówisz o czujniku położenia wału, a nie położenia wałków rozrządu ? Bo przy tym pierwszym, to tak ciężko, żeby kabelek uwalić.

Czujnik położenia wałków rozrządu. 

A widzisz. Ja mam na myśli czujnik położenia wału, bo często razem padają. Przynajmniej u mnie tak było. Ale check powinien się świecić

To takie ustrojstwo:

Please login or register to see this image.

/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://www.opel-sklep.com/environment/cache/images/500_0_productGfx_1f3586ad96f496f198529b2bb796bf22.jpg&key=86be4623867e9d36d76f77fb811bbe8230c0cd43354b5d611c066b325ca8ed72" width="500" data-imageproxy-source="http://www.opel-sklep.com/environment/cache/images/500_0_productGfx_1f3586ad96f496f198529b2bb796bf22.jpg" />

No właśnie, mam masę objawów, a nie mam żadnego checka. Kupię po pracy OBD i podepnę.

Ale jak Ci się check nie świeci...

Dlatego jestem w kropce, niby mogę go odstawić do mechanika, ale średnio mi się chce jak narazie zostawiać im auto i płacić za testy i zgadywanki.

Jeśli żadnych błędów nie ma, to tak jak wspomniałeś. Przewody, świece, ewentualnie pompa paliwa do sprawdzenia.

Ja jeszcze dołożę wiązkę silnika do sprawdzenia, ale od układu zapłonowego trzeba zacząć. Gazu oczywiście nie ma?

Nie ma, na benzynie śmigam. Ok, ogarniam klucz dynamo i dziś/jutro wezmę się za świece i kable WN, dam znać o postępach.

Dzięki Panowie za wskazówki.