Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Tomaszek704

Kolanko z miedzi w układzie chłodzenia

Recommended Posts

Koledzy chciałbym zapytać czy zamiast węża gumowego mogę zastosować kolanko z miedzi, w czym rzecz... Potrzebuję węża od wylotu dogrzewacza do dodatkowej pompy obiegu nr 5 na schemacie

Please login or register to see this link.

zwykła pętelka z węża koszt nowej 650 zł oczywiście poza zasięgiem ;) zestaw kolanek miedzianych do stworzenia odpowiedniego kształtu ok 30 kilka złotych więc jest różnica, pytanie brzmi, czy miedź i aluminium w tym układzie się nie pogryzą, czy ma ktoś wiedzę w tym temacie, podobno w c.o. nie było z tym tak łatwo. Bardzo proszę o sugestię...

nie kombinuj połączenia miedzi z aluminium, wystepuje korozja, tego typu połączeń unika się instalacjach grzewczych , co prawda dodać można specjanych inhibitorów ale w samochodzie bym tego nie polecał. 

dodatkowo jak chcesz uszczelnić połaczenie? lutowanie cyną może nie wytrzymać temperatury w skrajnych przypadkach

jeżeli już chcesz zastosować kształtki instalacyjne to lepiej wykorzystaj stalowe galwanizowane zaciskane np geberit pres w dobrym sklepie hydraulicznym kupisz takie i pożyczysz praskę do tego,

zawsze można poprosić zaprzyjaźnionego hydraulika o pomoc w wykonaniu takiego elementu, np wygiąć z rury cienkościennej

możliwosci wiele, ale miedzi lepiej z aluminium nie mieszaj, niby miedź z aluminium nie edzie sie stykać tu bezposrednio, ale jednak te materiały nie pałają do siebie sympatią

Edited by yaro74

Dzięki, ale w technologi geberita nie ma tak małych kolanek (małego promienia) jak w miedzi, za duża pętla się tam nie zmieści miałem wąż od innego auta i d..a... kombinuje dalej...

A jak by pocynować miedź wewnątrz??? to nie jest metr instalacji to jest raptem mała pentelka... średnica pętli po zewnątrz 58mm

a co do uszczelnienia to połączyłem to jak w c.o. pasta + cyna...  wydaje mi się że cyna wytrzyma ciut więcej jak nawet 100 stopni...

Please login or register to see this attachment.

Edited by Tomaszek704

No faktycznie te kształtki do lutowania mają mniejsze promienie, 

Przy normalnej eksploatacji połączenie lutowane wytrzyma bezproblemowo, 

Co do samej miedzi to fakt że jest tego tu mało i generalnie łączysz to wężami gumowymi więc bezpośredniego styku nie ma z aluminium ,  a to na samym styku materiałów  dochodzi do korozj, no i  w układzie jest glikol a nie sama woda, 

Zamówiłem rurkę karbowaną z nierdzewki, zobaczę czy z tego coś zrobię... A jak się nie nada to zobaczę jeszcze co zrobię... Dzięki :)

Please login or register to see this quote.

Ten przewód którego szukasz pasuje z BMW.

W sumie nie odpowiedziałem... Ale tak się złożyło że udało mi się ten wężyk namierzyć na allegro za 30 zł... Od saaba.. Problem jest taki że wali mi błędami po can i nie bardzo wiem jak to ugryźć... A błędów w sterowniku nie ma...

Edited by Robert1014

Skończyło się na tym że dopadłem wężyk ten co powinien być. Tak że wszystkim dzięki :)