Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Y22DTR czujnik położenia wałka rorządu a EGR

rwierc
 Share

Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu moja Viki zafundowała mi niezłą jazdę i postanowiłem podzielić się tym z Wami bo jest to moim zdaniem dość ciekawy przypadek. Problem zaczął się od tego, że stojąc w korku przed skrzyżowaniem nagle pojawiła się moja ulubiona kontrolka (żółty klucz) zaczęły spadać obroty do ok 400-500 obr/min i skakały między 400 a 900 obr, wciskając gaz obroty zachowywały się nieproporcjonalnie do położenia pedału, aż silnik zgasł. Po ponownym przekręceniu kluczyka silnik załapał i od razu zgasł a kontrolka informująca o awarii świeci dalej. Przy drugiej próbie odpalenia jak tylko silnik załapał, wcisnąłem gaz i po przegazówie żółty klucz zniknął a Viki jedzie jakby nigdy nic. Problem powtórzył się kilka razy, zwykle gdy silnik nie był dobrze rozgrzany i zawsze gdy stał na wolnych obrotach, czasami zdarzało się że kontrolka z żółtym kluczem zaświeciła podczas jazdy, przechodził wtedy w tryb awaryjny i po ok 30 sekundach problem ustawał i dalej już wszystko było ok. Aż pewnego dnia sunę rano do pracy śląską DTŚ i nagle przy 100km/h silnik zgasł i zaświeciła się kontrolka z żółtym kluczem. Po 5 próbach odpalenia stwierdziłem że trzeba ogarnąć holowanie, za każdym razem gdy próbowałem odpalić już by się wydawało że silnik odpalił i od razu gasł a przy tym zero reakcji na gaz. Po odczekaniu ok 5 minut spróbowałem jeszcze raz i samochód odpalił, kontrolka zgasła i jedzie bez żadnych problemów. Pojechałem z nią na serwis, komputer wykazał błąd położenia wału i wałka rozrządu, mechanik dwoił się i troił ale rozrząd nie był i nie miał prawa być przestawiony i sam nie miał pojęcia skąd taki błąd się pojawił a gość jest dobrze ogarnięty. Sprawa nie dawała mi spokoju a po zachowaniu obrotów silnika podejrzenie padło na EGR. Wykręciłem dziada, wyczyściłem, przesmarowałem i.... i jeżdżę od tego czasu 4 miesiące bez żadnych problemów.

Teraz moje pytanie do Was: czy ktoś miał podobną sytuację i czy wieszający się EGR mógł rzeczywiście wyrzucić błąd od położenia wałka?

To są objawy padniętego czujnika położenia wału , może przy odkręcaniu EGR ruszyłeś kostką od tego czujnik abo jest właśnie przy EGR i coś tam nie stykało , a po drugie mechanik d*** a nie ogarnięty od kiedy ten silnik ma czujnik wałka rozrządu , jeśli wychodzą te dwa błędy to albo walnięty czujnik Halla na pompie wtryskowej albo właśnie czujnik położenia wału  i tyle w temacie