Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Temperatura silnika wzrost

Share

Recommended Posts

Posiadam vectre c 2006r slnik 1.9 CDTI 105km 

Pytanie następujące wczoraj -10stopni odpaliłem auto włączyłem ukryte menu i zauważyłem ze chwilę po rozruchu coolant pokazuje juz +20 stopni a po przejechaniu 5km delikatnie traktując pedał gazu temperatura była juz powyżej +50 stopniu, czy to normalne, że w tak ujemnych temperaturach na zewnątrz -10 stopni silnik tak szybko sie nagrzewa? Pytam bo zgłupiałem, wydaję mi się że wcześniej nagrzewał sie wolniej.

Za odpowiedź z góry dziękuję Łukasz

Kiedy wymieniałeś płyn chłodzący? Później już było dobrze? Z nawiewu leciało ciepłe powietrze? Bo to wygląda jakby chwyciło płyn, a płyn stojący w miejscu nagrzewa się szybko ale nierównomiernie, może się lokalnie zagotować i przegrzać silnik. Jak mocno nie złapał i szybko puściło to nic się nie stało. Teściowa w Corsie już dwa razy miała taki przypadek.

7 godzin temu, Laub napisał:

Posiadam vectre c 2006r slnik 1.9 CDTI 105km 

Pytanie następujące wczoraj -10stopni odpaliłem auto włączyłem ukryte menu i zauważyłem ze chwilę po rozruchu coolant pokazuje juz +20 stopni a po przejechaniu 5km delikatnie traktując pedał gazu temperatura była juz powyżej +50 stopniu, czy to normalne, że w tak ujemnych temperaturach na zewnątrz -10 stopni silnik tak szybko sie nagrzewa? Pytam bo zgłupiałem, wydaję mi się że wcześniej nagrzewał sie wolniej.

Za odpowiedź z góry dziękuję Łukasz

Myślę podobnie jak @najt154 Gdzieś Ci przymarzło i wtedy szybko się grzeje. Jak gorące odblokuje, to wtedy temp spada bo idzie po obiegu. Wymień płyn. To nie są wielkie pieniądze i czasu chwila.

3 godziny temu, najt154 napisał:

Kiedy wymieniałeś płyn chłodzący? Później już było dobrze? Z nawiewu leciało ciepłe powietrze? Bo to wygląda jakby chwyciło płyn, a płyn stojący w miejscu nagrzewa się szybko ale nierównomiernie, może się lokalnie zagotować i przegrzać silnik. Jak mocno nie złapał i szybko puściło to nic się nie stało. Teściowa w Corsie już dwa razy miała taki przypadek.

Płyn wymieniany w lecie zeszłego roku, nagrzewa się do 50 kilku stopni po około 10 kilometrach może ciut mniej. Nie wiem czy tak było wcześniej , czy to tylko moja fobia. Z nawiewu po odpaleniu leci zimne powietrze, grzeje moze po jakiś 4km

Edited by Laub

Płyn wymieniany w lecie zeszłego roku, nagrzewa się do 50 kilku stopni po około 10 kilometrach może ciut mniej. Nie wiem czy tak było wcześniej , czy to tylko moja fobia. Z nawiewu po odpaleniu leci zimne powietrze, grzeje moze po jakiś 4km
Jak jedziesz normalnie tzn nie zamulasz to moim zdabiem grzanie masz w normie. Może nie ma się co czepiać. Sprawdź zachowanie auta jak będzie cieplej.

8 minut temu, rafael83 napisał:
53 minuty temu, Laub napisał:

Jak jedziesz normalnie tzn nie zamulasz to moim zdabiem grzanie masz w normie. Może nie ma się co czepiać. Sprawdź zachowanie auta jak będzie cieplej.

Tak zrobię, poczekam na cieplejsze dni. Dzięki Panowie

Godzinę temu wsiadam do auta a tam -10 i myślę potestujemy, licznik zzerowany i jazda. Korków brak więc prędkość przepisowa +10 ;-) a obroty ok 2200 prawie cały czas i nawiew na prędkość 1.
I tak po:
2,5 km z nawiewu zaczyna lecieć cieplejsze powietrze
4km leci już ciepłe
6,8km wskazówka temperatury się podnosi
8,9km na wskaźniku 83
12 km 86 stopni i to już max
Zaznaczam, że mam wiruska więc może się grzać ciut szybciej ale za to nie mam egr więc chłodniczka spalin nie ogrzewa płynu.

11 godzin temu, Laub napisał:

Jak masz tak jak tu opisałeś to na pewno za szybko się nie grzeje. Ja dziś przy -18 na zewnątrz po krótkiej rozgrzewce pod domem miałem po 10km jakieś 60 stopni. Jak temperatury są bliżej zera to mam tam prawie 80.

Mnie dzisiaj też spotkała podobna sytuacja. Za oknem -10 odczuwalna dużo większa bo wieje wiatr. Ładowałem dziś akumulator i po wyjęciu go zostawiłem uchyloną maskę (w sensie nie zatrzaśniętą) nie wiem czy ma to znaczenie, ale raczej chyba nie bo jak ma być zimno pod maską to i tak będzie. Po naładowaniu, włożyłem aku, ruszam i w ukrytym menu patrze, że szybko rośnie mi temperatura. Wzrosła stosunkowo szybko jak na ten dystans, który pokonuję codziennie do 70 stopni , a z nawiewów leci zimne powietrze. Stanąłem popatrzyłem pod maskę, płyn w zbiorniczku robił się letni, rura bodajże za termostatem też letnia, przejechałem się jeszcze kawałek i zaczęło lecieć letnie powietrze, a z czasem ciepłe. Myślę, że od mrozu coś się zawiesiło, przymroziło. Może coś w nagrzewnicy? Płyn raczej jest ok, bo ostatnio był badany na temperaturę zamarzania/wrzenia. Może wieczorem jak ostygnie zrobię jeszcze jeden test.

Temat do zamknięcia.

Całe zamieszanie z tą temperaturą to chyba dlatego, że wcześniej nie patrzyłem w ukrytym menu jak ona wzrasta, raz popatrzyłem i już wydawało mi się że coś jest nie tak, a jak się okazuje jest ok

Dzięki Panowie