Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

adaptacja skrzyni AF-33

Whitey
 Share

Recommended Posts

Witam, od jakiegoś czasu mam problem ze swoją skrzynią AF-33. Skrzynia dziwnie się zachowuje podczas dłuższych dystansów, oto spostrzeżenia:

1. Przez pierwsze 10km od uruchomienia silnika, skrzynia w miarę przyzwoicie się zachowuje, częste postoje, światła itp, płynnie rusza, płynnie zmienia biegi ale z bardzo leciutkimi szarpnięciami przy 1 na 2 i 2 na 3 i przy redukcji z tych biegów;

2. Po około 10km po zatrzymaniu się na światłach mając cały czas D i nogę na hamulcu, auto po 3s przechodzi w bliżej nieznany mi tryb, sygnalizując mi takim szarpnięciem, jakby samoistnie się zmienił z D na P albo z D na R
- chcąc ruszyć zatem spod świateł auto anemicznie rusza lub muszę odczekać kolejne 3s aż skrzynia załączy się na tryb jazdy mimo że cały czas mam D i jest mocne szarpnięcie i wtedy normalnie rusza i jedzie;

3. Po przejechaniu kolejnych kilometrów przy kolejnym postoju skrzynia ponownie przełącza się w bliżej nieznany mi tryb i sprawa wygląda jeszcze inaczej. Każdy kolejny postój jest bez żadnych szarpnięć, tzn działa prawidłowo, trzymam hamulec cisza spokój ładnie rusza bez szarpnięć i strzałów, natomiast podczas samej jazdy między 2 a 3 biegiem są spore przeciągnięcia, czyli skrzynia chce zmienić na 3 spada na 2 potem z powrotem na 3 i tylko na tych biegach najczęściej są takie objawy. Rzadko jest tak, że takie przeciągnięcie zdarzy się na 4 i 5 biegu.

Rozmawiałem i dyskutowałem na ten temat z wieloma mechanikami ze zwykłych warsztatów jak i z tych zajmującymi się automatami tylko i wyłącznie. Zdania są mega podzielone, każdy mówi co innego.

Olej w skrzyni jest świeży, jest po wymianie filtrów oleju, paliwa i samego oleju w silniku. Czy może w tej sytuacji pomóc adaptacja skrzyni? Nawet na jakiś okres czasu? Czy temat jest kosztowny i mowa tutaj o elektrozaworach/sterowniku/czymś innym?

Bardzo proszę o pomoc i jeśli jest jakaś osoba z Trójmiasta, to czy byłaby w stanie się spotkać i przeprowadzić taką operację. Ja mieszkam w Pruszczu Gdańskim. 

Pozdrawiam

• 6 months later...

Siema. Adaptacje mozesz sprobowac zrobic samodzielnie wg opisu z tej strony:

http://www.prnd.pl/aw55-50-automatyczna-skrzynia-biegow,4,44.html

Jesli to nie zda egzaminu to moze swiadczyc o zuzyciu bloku elektrohydraulicznego. 

Skrzynia podczas np. postoju na swiatlach gdy przez dluzsza chwile trzymasz stope na hamulcu zalacza tak jakby "luz" by odciazyc silnik. W chwili puszczenia hamulca wraca do trybu jazdy i to jest normalne zachowanie. Natomiast szarpniecia moga juz swiadczyc o zuzyciu elementow wewnatrz skrzyni. Niemniej jednak skoro olej jest swierzy to adaptacja moze rozwiazac problem. 

A jak skrzynia pracowala przed wymiana oleju?