Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Po wymianie sprężyn oraz amortyzatorów tył słychać stuki na nierównościach

migotex
 Share

Recommended Posts

Witam

Borykam się z problemem stukania w tylnym zawieszeniu. Otóż miałem defekt ze złamanym zwojem sprężyny i wymieniłem je na KYB RJ6222 oraz amortyzatory padło na TRW JGT420T. Po tym czasie zaczęły się stuki na nierównościach, najbardziej słychać na drodze gruntowej oraz gdy hopnie na drodze. Byłem na stacji diagnostycznej pan po szarpakach powiedział, że jest wszystko ok z tylnym zawieszeniem, że może to być tłumik. Poprawiłem mocowanie tłumika ale stuki dalej występują najbardziej z lewej strony (nasłuchiwałem gdy moja żona prowadziła samochód a ja w bagażniku) ewidentnie nadkole lewy tył od strony kierowcy. Rok temu wymieniłem też gumy stabilizatora. Na najazdach usiłowałem ruszać dość mocno drążkiem stabilizatora ale nie czuć żadnego luzu( chyba, że tak się stabilizator naprężył na najazdach i tego nie można wyczuć). Gdyby to były łączniki jak je sprawdzić bo może one akurat powodują ten stukot. Szarpałem również za koło z jednej i drugiej strony z porady odnośnie bananów ale nie czuć żadnego luzu. No chyba, że felerne są amortyzatory. Na jednej stacji pokazały 50% na drugiej, która miała regulację tygodniową 67%(4 tygodnie mają). Z góry dziękuje za informacje co mogę jeszcze sprawdzić. 

Dzisiaj podejście numer dwa wymiana gum stabilizatora tył nówki sztuki nic nie wniosły dalej puka na nierównościach. Pojechałem na inną stację diagnostyczną gdzie obok mają zakład mechanizacji. We dwóch mechanik z diagnostą szukali i nic nie znaleźli według nich do zawieszenia nie ma się do czego przyczepić, że jest jak w nowym samochodzie. Ale jak przewiozłem mechanika to stwierdził, że rzeczywiście słychać stukot z tyłu. No ale poległ i nic mi na to nie poradził. Czy ten typ tak ma po wymianie sprężyn i amortyzatorów??? 

• 2 weeks later...

Trzecie podejście po zmianie amortyzatorów na stare oryginały sachsa nastąpiła cisza. Brak stuków w zawieszeniu. Bardzo mnie to zdziwiło no ale w końcu jest cisza. Miałbym pytanie do tych, którzy próbowali reklamować towar u sprzedawcy. Od dnia zakupu minęło u mnie 2 miesiące raptem 1500km i niestety ewidentnie stuki powodowały amortyzatory. Byłem dzisiaj u sprzedawcy z paragonem oczywiście nie obyło się bez podniesienia ciśnienia tłumacząc mu, że stuki powodują amortyzatory ale otrzymałem dwa papierki gotowe identyczne egzemplarze firmy Hart (amortyzatory były z TRW) pojechałem do znajomego mechanika żeby podbił mi pieczątką warsztatu, że montował to warsztat jak i demontował i kto stwierdził w tabelce z przyczynami opisaliśmy problem o występowaniu stuków oraz, że założone zostały stare i stukanie ustąpiło. Jak to się ma z uwzględnieniem reklamacji bądź nie? sprzedawca twierdził, że nie przysługuje mi termin 14 dni bo to on będzie reklamował jako firma więc też chciałbym się od kogoś dowiedzieć. I ostatnie jaka batalia mnie czeka szkoda odpuścić 240zł ale przy tym wkurzanie się itd? 

• 1 month later...

Temat do zamknięcia reklamacja rozpatrzona w 3 dni. Ja poczekałem 14 ale pieniążki zostały mi zwrócone. Oczywiście na starych amortyzatorach jak dotąd nie ma stuków. 

• 1 year later...

@migotex czy od tamtego czasu wstawiałeś nowe amortyzatory z tyłu? Ja jestem po regeneracji tylnego zawieszenia (tuleje, wahacze, sprężyny). Sprężyny dałem KYB RJ6222, bo tylko te były takie same jak to co miałem na aucie (KYB RX6222, które niby miało pasować było 4-5 cm krótsze niż moja stara zużyta sprężyna).

Niestety pojawiły się stuki z tyłu i obstawiam, że to może wahacze, których nie zmieniałem. Wszystko inne nowe, więc zostały mi wahacze. Nie wiem może się mylę. Jeśli ustalę, że to wahacze to zamontuje te same co masz u siebie (gdybyś poratował nr części to byłoby super). 

Przez pewien czas wróciłem do starych zagościły na dłuższy czas aż wypatrzyłem w tym roku bardzo ładne używki sachsa z naklejką niebieską z fiata cromy na portalu aukcyjnym. Troszkę bałem się tego zabiegu bo numer miały inny chociaż zamienny z tymi od vectry c. Jak się okazało strzał w 10 bo w końcu mam zbliżoną wartość z przednim zawieszeniem ok 80%. Wystarczyło wrócić do starych oryginałów i stuki ustały. Na starych jak chwyciłem tył i zabujałem autem to było 3-4 wahnięcia, na stacji pokazywało różnie rok temu było 51% na obu a w tym roku udało mi się w sumie jeszcze raz je sprawdzić na tej samej stacji to 61% pan się zdziwił jak mu powiedziałem, że w tym roku mają 10% więcej. Mina bezcenna. Dlatego nie chcę widzieć zamiennika. Bo kosztowały mnie 250zł TRW a używka 55zł za 2szt z przesyłką. I teraz tył jest sztywny. Wydaję mi się, że jakiś luz musiał być na śrubach pomimo, że zakręciłem je tak jak podane było w książce kluczem dynamometrycznym. Sprawdź jeszcze gumy stabilizatora oraz te łączniki stabilizatora tylne jak się wybije tuleja w nich to pomimo, że gumy będziesz miał dobre to własnie stuki zaczną się pojawiać. U mnie w tym roku właśnie z lewej strony tył padł łącznik. I bardzo ładnie stukało no ale udało mi się to zlokalizować bardzo szybko.