Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Żarówka - Bezpiecznik - Kostka

Jarczano
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam taki nietypowy problem... Kilka dni temu pojawił mi się komunikat o przepalonej żarówce, na szybko przed wyjazdem sprawdziłem tył, przód i kierunki, było ok, więc stwierdziłem, że to pewnie Stop, ale podczas jazdy komunikat znikł, po chwili znów się zapalił i tak na zmianę, wyczułem temat, że komunikat zapala się po nawet krótkim naciśnięciu hamulca i znika po chwili, a po 10 min jazdy znika całkowicie. Wydawało mi się to dziwne, ale dzisiaj wsiadam po pracy, odpalam, komunikat o żarówce się pali, szybki sprawdzian, przód, tył, kierunki i znowu wychodzi na stopa, więc jadę do domu na spokojnie bo mam żarówki, ruszam i co.... Zegary nie działają, temperatura, obroty, prędkość i wskaźnik paliwa. Podczas jazdy ta sama zabawa z komunikatem, świeci - znika, hamulec - świeci, po 10 min jazdy znika całkowicie. W domu zgasiłem silnik, odpalam od razu ponownie i zegary już działają.

Czy to aby faktycznie żarówka dawała by się we znaki? Kiedyś miałem przepalone światło stopu i komunikat się świecił cały czas, czyżby to był bezpiecznik? Nie jestem pewny czy przepalony bezpiecznik będzie skutkował kontrolką przepalonej żarówki. Czy to może jakieś wiązki, kostki nie łączą?

Co Wy o tym myślicie?

W całym tym Twoim długim poście nie widzę jasnej informacji czy w końcu fizycznie wymieniłeś te żarówki stopu czy nie? Bo od tego trzeba zacząć, jeśli je podejrzewasz.

Całkiem niedawno miałem podobną sytuację z żarówką wstecznego, nie była zupełnie przepalona, ale już w takim stanie, że było to tylko kwestią czasu. W efekcie komputer zgłaszał komunikat o przepalonej żarówce co kilkanaście sekund, po czym komunikat gasł i za chwilę pojawiał się znowu. Po wymianie żarówki problem zniknął.

1 godzinę temu, Jarczano napisał:

Czy to może jakieś wiązki, kostki nie łączą?

Osobiście jeśli już i tak wyciągam lampę do wymiany żarówki to zawsze oglądam i czyszczę styki wymienianej żarówki jak i samą kostkę lampy. Nie są one zbyt szczęśliwie skonstruowane (przynajmniej w Sigu) dlatego warto o nie dbać.

1 godzinę temu, Jarczano napisał:

Zegary nie działają, temperatura, obroty, prędkość i wskaźnik paliwa.

Niedziałające chwilowo zegary mogą (choć wcale nie muszą) tu być zupełnie odrębnym niezwiązanym problemem. Gdybyś miał opcję podpiąć op-coma to można by sprawdzić czy są jakieś błędy związane z CANem, bo one mogłyby wskazywać na jakąś korelację między obiema sprawami.

Komunikat znikał, więc nie miałem jak namierzyć tej przepalonej żarówki, nie wymieniałem.

Ale jakieś 2 miesiące temu wymieniłem żarówkę prawego stopu, gdzie komunikat był stały i świecił 2 dni bez znikania

12 godzin temu, Jarczano napisał:

nie miałem jak namierzyć tej przepalonej żarówki

jeśli żarówka nie jest kompletnie przepalona to możesz wzrokowo nie namierzyć. Albo op-com i sprawdzić która żarówka się zgłasza (przy okazji op-comem aktywować komunikaty komputera), albo kupić kilka sztuk (P21W nie są przecież drogie) i wymienić wszystkie podejrzane, przy okazji sprawdzając styki.

12 godzin temu, Jarczano napisał:

komunikat był stały i świecił 2 dni bez znikania

Jak jest przepalona to tak będzie, ale opisałem Ci wcześniej jak było u mnie.