Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

problem z tłoczkiem hamulcowym prawy tył

tomekostra
 Share

Recommended Posts

Hej. Możliwe że podobny temat gdzieś jest i nie mogę go odnaleźć... Są natomiast temat jak zregenerować, jak wymienić itp. elementy tylnego zacisku hamulcowego, ale nie ma mojego przypadku, mianowicie:

Po napompowaniu i wypchnięciu tłoczka około 4cm od cylinderka zacisku bardzo ciężko wciska się tłoczek i jego wkręcanie jest praktycznie niemożliwe. Tłoczek jedynie udaje się wkręcić i wcisnąć normalnie, kiedy wystaje około 1cm poza cylinder zacisku (chodzi mi o ten kołnierz na zacisku na który zakłada się osłonę gumową tłoczka). Sprawdziłem jeden temat jak zregenerować taki zacisk i jest tam gwint który umożliwia wkręcanie z jednoczesnym wciskaniem tłoczka. Pytanie czy ja ten gwint jakimś cudem mogę mieć zerwany-uszkodzony, czy jest to raczej niemożliwe? Czy ktoś miał podobny problem?

Problem jest, że na wsi, gdzie mogę spokojnie rozebrać cały zacisk i sprawdzić jest daleko do sklepów motoryzacyjnych żeby cokolwiek kupić, a nie chcę kupować niepotrzebnie zestawu czy też zacisku. Dojechać nie mam czym, jak swoje auto rozbiorę. Dlatego podparłbym się Waszymi sugestiami co może być uszkodzone?

nie jeszcze, jedyne co robiłem to podpompowałem żeby sie wysunął, trochę go papierkiem wodnym przeszlifowałem. Zaczęło się od zablokowania hamulca w kole, tarcza się grzała, felga była gorąca. Jak zdjąłem osłonę tłoczka to pełno proszku białego wyleciało- pewnie aluminium. Wyczyściłem to, trochę przeszlifowałem. I bym wymienił te gumki z tym, ze problem jest ze wciskaniem i wkręcaniem. Ten gwint na śrubie (na ktorą nakręca się tłoczek w zacisku) można zerwać jak ktoś na siłę wciska czy raczej nie?

3 minuty temu, tomekostra napisał:

nie jeszcze, jedyne co robiłem to podpompowałem żeby sie wysunął, trochę go papierkiem wodnym przeszlifowałem.

Też tak u siebie kombinowałem, ale w końcu musiałem cały tłoczek wykręcić i przeszlifować. Jak nie wykręcisz do końca to zawsze gdzieś trochę brudu zostaje, który będzie utrudniał wkręcanie.

5 minut temu, tomekostra napisał:

Ten gwint na śrubie (na ktorą nakręca się tłoczek w zacisku) można zerwać jak ktoś na siłę wciska czy raczej nie?

Jak będziesz tylko wciskał bez kręcenia to jest szansa uszkodzić, dlatego zawsze się wkręca.

Jak na moje to kup zestaw naprawczy (tylko zmierz średnicę tłoczka), pastę do tłoczków (żebyś na sucho nie wkręcał, bo faktycznie opór jest duży), butelkę płynu hamulcowego i w drogę.

ok. dzięki za pomoc

W końcu udało mi się zrobić. Problemem nie był uszkodzony trzpień gwintowany ani tłoczek, tylko zawinięta uszczelka tłoczka hamulcowego (ta pomiędzy cylinderkiem a tłoczkiem w zacisku), przez którą prawdopodobnie tłoczek się blokował poprzez nierównomierne wysuwanie. Uszczelka wymieniona i wszystko bardzo ładnie chodzi. Szukam teraz średnicy odpowietrzników, bo nie wiem jakiej średnicy wężyk kupić a zapomniałem zmierzyć jak miałem odkręcone koła.

Edited by tomekostra