Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Followers 0
[Arek]

olej rzepakowy

67 posts in this topic

Te 9000zl za instalacje to chyba wersja - "bardzo przesadzona". Instalacja kosztuje ponizej 2k zl. Chyba ze chodzilo o specjalne dystrybutory :twisted:

0

Please login or register to see this quote.

Ja tez to oglądałem to był TOPGEAR na TVN TURBO, i faktycznie wzieli zużyty! olej z restauracji gdzie frytują i wlali z domieszką rozpuszczalnika ale nie wiem jaka proporcja z tego co pamiętam to na litr oleju chyba 1-2 łyżki stołowe rozpuszczalnika i zrobili pomiary przyspieszenia na zwykłej ropie, na oleju nie używanym i na oleju zużytym i okazało się że auto lepiej chodziło na zużytym oleju niż na ropie. Klapa i opadła. Podobny test zrobiono z gazem, a mianowicie czy gaz z ludzkich że tak powiem KUP :razz: jest wydajniejszy niż LPG, aha i jeszcze KROWIE placki brały udział w teście i okazało się że KROWIE placki są lepsze od LPG! tylko pozyskanie tego w warunkach domowych jest kłopotliwe bo utrzymanie stada krów które miało by produkować placki nie przekłada się na amortyzację za produkcje mleka, ale to były wiliczenia angielskie, moze w polsce by się opłacało?

A swoją drogą to dopuki LOBBY naftowe będzie miało wiecej niż 60% rynku paliwowego to żadna rewelacja w stylu WODÓR lub inne żródła energi się nie przebiją! A jak wiadomo już obecnie jest możliwość zkonstruowania bateri napędzającej auto o mocy 250PS z przyspieszeniem poniżej 7-8 sekund do 100km/h zasięgiem 200-300 kilometrów bez ładowania (JAPONIA) ale oczywiście samochód kosztuje odrazu tyle że lepiej kupić stacje paliw

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:">

0

ja po majówce zastosuje mieszanke w proporcji 3 litry ropy na 1 litr rzepaku

najpierw rozrobie np w szklance i zobacze jaka jest konsystencja

jeśli rozrobi sie jednolicie - wlewam

jeśli bedzie zawiesina - dziękuje, smaze frytki

0

więcej na temat użycia oleju roslinnego w pojazdach samochodowych możecie przeczytać <<<

Please login or register to see this link.

>>>

0

No to jeszcze tu:

Wektor

0

prawde mowiac ja jezdze juz dosc dlugo na rzepaku z silnikiem 2.0 dti i nie mam problemow z tym ze rano pali troszki ciezej i troszki wiecej ale tylko gdy olej jest 100% bez domieszki ropy!!ale i tak bardzo sie oplaca z tym ze jak narazie kupuje tylko w tesco i to nie reklama a dlatego ze tam jest najtanszy!! Pozdrawiam

0

Naprawde jeździsz czasami na czystym oleju roślinnym? a masz jakąś instalacę podgrzewającą? Ja mam DTL i zastanawiam się nad laniem roślinnego. co o tym sądzisz? skusić się? Pozdrawiam

0

Dzisiaj na prawie pusty bak (ok 2 litrów może było) nalałem 5 listrów OR z biedronki :smile: Pisało na nim Olej wyborowy UNIWERSALNY

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> to czemu nie nalać do vecttry

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> jeździ się tak samo jak na ON, wydaje mi się że nawet lepiej jedzie 50km/h na piątce. Zapach z rury jest przyjemny, wcale nie śmierdzi "frytkami". Kolejne tankowanie będzie raczej na stacji, a nie w supermarkecie :wink: Boję się o pompę/turbinę.

0

Panowie,

Chyba by mi ręka odpadła jak bym lał rzepakowy z Tesco do mojej fury.

Wykończycie sobie silnik. To się kompletnie nie opłaca !!!!!

0

Nie wiem czy na pompach rotacyjnych mozna jezdzic na rzepaku

0

Z tego co wiem to na pompie rzedowej moze pójdzie na rzepaku ale na pompie rotacyjnej to wątpie

0

A czy ktoś próbował na Isuzu 1,7TD? Tam jest zgodnie z literaturą "rozdzielaczowa pompa wtryskowa". Mam chęć spróbować fifty/fifty

0

Spaliłem niewiele, 15 litrów.Z wydechu nieco inaczej capi;-).Żadnych ubocznych skutków nie było.

Poczytajcie tu:

Wektor

0

Jeżeli chcecie kupę informacji praktycznych ( tzw know - how ), niebezpieczeństwa, testy w normlanym codziennym użytkowaniu i sporo informacji praktycznych to zajrzyjcie tutaj.

Coniektórzy koledzy stosują to juz od 2 lat

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Pozdrawiam i miłej lektury :mrgreen:

0

Please login or register to see this quote.

Zupelnie nie rozumiem dlaczego?? mozesz to jakos konkretnie uzasadnic??

To na stacjach paliw sa mahloje i czysta ropa jest mieszana z opalem. Zarznelismy mondeo w dieslu(oczywiscie pompa) tankujac UWAGA!!! tylko na shelu, bp, aralu i orlenie.

Ludzie, ktorzy jezdza na opale dodaja do niego mixolu. Paliwo nabiera wtedy wlasciwosci smarnych. Pompa smarowana jest paliwem i logiczne jest ze od opalu sie kiedys zatrze, ale nie od rosliniaka bo on jest tlusty!!!. Koncowka wtrysku raczej tez sie nie zapcha, wiec moze mi ktos odpowiedziec co sie moze negatywnego stac lejac OR do baku???

Co do przepisow to mogl bym napisac prace inz. ale po hamuje sie i zasicne zeby.

Ceny na dystrybutorach zaczynaja juz powaznie meczyc nasze spoleczenstwo. Mamy najwiecej przerobionych samochodow na lpg w calej europie a dodatkowo ludzie szukaja oszczednosci lejac rzepak do bakow. To raczej najwiekszym glupka powinno dac do myslenia ale widocznie nie panom w Sejmie. Paliwo w Polsce jest poprostu za drogie!!!

Tak na marginesie-bylem wczoraj na zakupach w auchanie i miedzy innymi chcialem kupic "olej rzepakowy" bo potrzebny mi w piekarnii do produkcji. Zaskoczylem sie troszke bo regaly byly puste :shock: byla tylko oliwa z oliwek i troche kujawskiego :shock:

Z drugiej strony pozostaje nam sie tylko cieszyc, ze powstana kolejne miejsca pracy przy produkcji OR.

0

Opałowy też jest "tłusty".

Kiedyś już podawałem linka do stronki z parametrami napędowego i opałowego.Mixol zbyteczny.

Tymczasem:

Ale co do roslinnego, nie jest on tak całkiem bez wad.

Wyżej w linkach można znaleźć odpowiedzi na wątpliwości.

Niestety, nie wykryłem, co może się wydarzyć w silniku z common rail-em...

Wektor

0

1,7TD Isuzu przetestowany pozytywnie. Doszedłem do stężenia 75% rzepaku w baku (nawet się zrymowało) 25% Orlen ON. Najniższa temp. przy jakiej testowałem to 10 st.C.

1. odpalanie przy tej temperaturze: brak zmian, ani lepiej ani gorzej

2. przyspieszenie: brak zmian, ani lepiej ani gorzej

3. głośność pracy silnika: wydaje mi się, że minimalnie głośniejszy ale może to błędne wrażenie.

Przejechałem tylko ok 200km w końcu to tylko test. Olej universalny z Leader Price po 8,99/3l - drożyzna.

A teraz prawo:

Zastosowanie ma "Ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym" Dz.U. 2004 nr 29 poz. 257. Poniżej link do treści ustawy, polecam lekturę tekstu ujednoliconego.

lub

Polecam Art. 62.1 oraz Załącznik 1 (tabela) pozycja 6.

Wynika z tego, że akcyzie (podatkowi akcyzowemu) podlegają wyroby UŻYWANE do napędzania silników. Jak spalasz rzepak to używasz go do napędzania silnika. Prawo nie zabrania używania OR do napędzania silników pod warunkiem, że od każdego litra odprowadzana jest akcyza. Sposób płacenia akcyzy w przypadku zakupu OR w sklepie jest nieokreślony.

Wniosek:

Jazda na oleju rzepakowym jest legalna pod warunkiem opłacenia akcyzy.

Mam zamiar zapłacić akzycę ale ustawodawca mi nie pozwala, nie określił sposobu płacenia.

Pozdrowienia dla rolników.

0

Po dalszych studiach nad spalaniem OR, ustaliłem,że z powodu zawartej w nim gliceryny wytrąca sie nagar.Zwłaszcza na wtryskiwaczach.To może spowodować wadliwe ich działanie.

Dlatego trzeba:

Albo oddzielic glicerynę (metylak + wodorotlenek potasu)-->mamy biopaliwo jak trzeba

Albo podgrzać OR,żeby stał sie rzadszy, a zatem uległ lepszemu spaleniu.

Podgrzewanie jest problemem przy zimnym silniku.Po jego nagrzaniu można do tego wykorzystać okiład chłodzenia.

Wektor

0

Witam , ja osobiscie jeżdże na BIO Dieslu którego producentem jest tylko rafineria z Trzebini. Zawiera on ok >16% estrów .Paliwo posiada takie same własciwosci co olej napedowy, tyle ze jest bardziej hydroskopijny tzn. chłonie wilgoć z powietrza.

Co do instalacji w pojeżdzie na olej rzepakowy to z kumplem zamontowalismy w Polonezie Trucku 1,9 d z silnikem Cytryny.Składała sie z podrzewacza,wygladem przypominajaca filt paliwa w viki dieslu,wykonany a raczej wytoczony z aluminium,elektomagnesy na węże ssace,trójniki na przewody gumowe chłodnicy,przewody gumowe do podłaczenia zasilania(ssace) w paliwo.Z zbiornik posłużyła nam banka plastykowa o poj 30 litrow która jest narazie zamocowana na miejscu pasazera.Zasada podrzewania(montazu) taka sama jak parownika z instalacji gazowej.Montowalismy w lutym i moge stwierdzic ze poldek nie bardzo chodził na oleju roslinnym zakupiony w hurtowni.Dopiero gdy temperatura osiagneła ok 75-80 celcjusza było ok, choc nie do konca chodził równo, zreszta silnik ten jest nie najlepszej kondycji i na ON też rewelacyjnie nie pracuje. Kumpel ta instalacje kupił gdzieś w Kielcach a koszt jej był ok 520zł.Narazie jest to nasza próbna instalacja(prowizorka) i zobaczymy co dalej.Nastepnym razem jak wpadnie to zamieszcze zdjecia jej.

Fakt faktem ze trzeba z tego oleju oddzielic gliceryne, dostepne sa na allegro takie mini rafinerie o najmniejszym przerobie oleju rzepakowego 1000l /24h.

0

Problem prawny raczej nie istnieje. Zakaz i grzywna dotyczy oleju opałowego. Przytaczam treść art. z kodeksu wykroczeń.

Art. 52b. Kto zużywa olej opałowy do celów napędowych, podlega karze grzywny do 500 zł.

Z rzepakowym spoko.

0

Jako, że dużo jeżdżę po Niemczech, często tankowałem do mojego poprzedniego samochodu (Octavia 1.9 TDI 90 KM) niemieckie biopaliwo. Nazywa się to u nich biodiesel i w zależności od stacji miewa różną zawartość komponentów roślinnych. Dowiadywałem się, czy Octavia do oleju rzepakowego jest jakoś specjalnie przystosowana i okazało się, że we wszystkich modelach, bodajże od RM 1999 można używać biodiesla spełniającego jakąś tam niemiecką normę.

Zainteresowało mnie, dlaczego dopiero te późniejsze modele można tankować biodieslem i wniknąłem trochę w temat. Okazuje się, że decydująca jest mieszanka tworzyw sztucznych użyta do wykonania przewodów paliwowych. Biodiesel ma bardzo żrące właściwości i wchodzi w reakcję z niektórymi tworzywami. Gdyby nie to, nie byłoby żadnych przeszkód, żeby tankować biodiesla do wszystkich samochodów z silnikami wysokoprężnymi!

Co do mojego obecnego CDTI, to jeszczcze nie tankowałem nic oprócz ON. Ale mam zamiar dowiedzieć się w centrali Opla w Niemczech, jak sprawa wygląda.

0

A gra warta świeczki, bo biodiesel u Niemca kosztuje 0,97-0,99 € a standardowy ON 1,12-1,13€ (nie mówię o cenach przyautostradowych)

Wektor

0

Jeszcze znalazłem to:

Wektor

0

Czesc

Moj przyszły teść jeździ na oleju z biedronki od 2 miesięcy. Jest do doświadczony mechanik, który do swojego auta nie wlewa co ktoś mu powie. Samochód - VW Jetta `92 1,6 TDI 4 świece żarowe. Co jak co, ale jak robiliśmy zakupy 'paliwa' w biedronce na wyjazd na mazury, kierownik sklepu, tylko się śmiał.

0

Prowadziłem badania nad biopaliwem o nazwie OXYDIESEL. Jest to mieszanina 70% ON, 25% oleju rzepakowego (a dokładniej estru metyloweko oleju rzepakowego) oraz 5% alkoholu metylowego. Kolega w swojej VB stosował domieszkę do ON oleju jadalnego "Bartek" (bo był najtańszy). To było zimą i silnik działał bez zażutu. By rozrzedzić mieszankę w bardzo niskich temperaturach, ułatwiając rozruch zimnego silnika można dodać do 5% objętości alkoholu metylowego. Z wydech coprawda zalatuje jak z frytkownicy, ale jedzie. Na wiosnę dokonał przeglądu silnika i sprawdził na komputerze - OK

W przypadkach mieszaniny 70% ON, 25% olej, 5% alkohol szacunkowy spadek mocy silnika waha się w granicach 10%, średnie zadymienie spalin spada w stosunku do samego ON o ok 20-30%.

Pamiętać trzeba jednak że biopaliwo to nie jest paliwo docelowe dla używanych już diesli. Może stanowić alternatywę dla ON, ale coś za ćoś. Biopaliwo ulega rozkładowi po upływie ok 12 miwsięcy i ma tendencje do rozwarstwiania się.

Pozdrawiam :wink:

0