Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

matt93

Nie świecą wszystkie kontrolki

Recommended Posts

Witam.

Jestem nowy na forum a także nowy w temacie Opla oraz Vectry.

Ostatnio stałem się posiadaczem Vectry B 1.6 16V z 1998 r. Jako, że wcześniej nie miałem styczności z tym samochodem nasuwa mi się pytanie. Które kontrolki maja świecić po włączeniu zapłonu? U mnie świecą tylko kontrolki - oleju, silnika, ABS, akumulatora i ręcznego - pomimo, że na całej szerokości deski są także inne kontrolki np. rezerwa, poduszki, które moim zdaniem także powinny świecić. Dodam także co chyba jest w tej sprawie najistotniejsze - posiadam chyba jakąś deskę uniwersalną ponieważ w dobrym świetle dostrzegam także kontrolkę świec żarowych co oczywiście w silniku benzynowym jest rzeczą niemożliwa aby taka kontrolka się zapalała. Zmierzając do sedna mojego pytania, czy rozwiązaniem sprawy będzie wstawienie żaróweczek do nieświecących kontrolek? Taka była moja pierwsza myśl po zobaczeniu kontrolki świec żarowych, że po prostu być może fabrycznie nie zostały wszystkie zamontowane w takiej "uniwersalnej desce" (pierwsza myśl była taka, że może się spaliły niektóre żarówki). Proszę o odpowiedz bo nie chcę niepotrzebnie demontować deski bez większej pewności, że to kwestia przepalonych żaróweczek.

Ps. Czy w przypadku demontażu deski należy odłączyć akumulator i czy jego odłączenie nie spowoduje jakichś błędów? ( Kiedyś w VW Polo miałem błąd poduszek po odłączeniu akumulatora. Tutaj chyba nie będzie takiego problemu skoro kontrolka nie świeci :D ale to nic śmiesznego bo kontrolka od poduszek to kwestia bezpieczeństwa i trochę słabo jeśli nie działa a kontrolka rezerwy jest zwyczajnie pożyteczna).

Dodam jeszcze ze mam deskę rozdzielczą bez obrotomierza co jest dosyć rzadkie, wnioskując po zdjęciach Vectr, które widziałem.

Mam nadzieję, że wszystko jest zrozumiałe co napisałem i ktoś potwierdzi moje przypuszczenia bądź nakieruje mnie na inny trop :)

Pozdro!

Edited by matt93

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinna sie świecić  ABS, CHECK, ładowanie i poduszki. Po odpaleniu kontrolki gasną.Ręczny jak zaciągnięty lub nie ma płynu też. 

Liczniki powiedzmy że są uniwersalne. Różnią sie wyskalowaniem prędkości i obrotów w zależności od wersji. 

Co do braku obrotomierza to pierwsze słyszę że były wersje bez. Ale jak to mówią człowiek uczy sie całe życie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli nawiązując do mojego pytania, jeśli nie świecą się poduszki i dodatkowo rezerwa paliwa, która takze nie zapala się jeśli faktycznie paliwo jest na rezerwie problem powinien leżeć w żarówkach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bida najpierw świeci a jak paliwa jest bardzo mało to mruga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ale chodzi o to że w moim przypadku wgl nie świeci a dzisiaj specjalnie jeździłem do oparów żeby się ostatecznie przekonać i nic, zero reakcji lampki 'zyda'. Tak jakby żarówki były spalone albo wgl ich nie było bo lampka poduszek też 'nie zyje'. Do podświetlenia kontrolek idą żarówki R5? (Bodajże takie są w światłach pozycyjnych tylko że do deski rozdzielczej pewnie będą potrzebne o mniejszej mocy)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem co to za wersja co nie ma obrotomierza .Może nie ma też biedy. Po prostu wskazówka na czerwonym to rezerwa ??

Poduchy może wystrzelone i ktoś żarówkę wymontował .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba sprawdzę zegary jak tam wygląda sprawa z żarówkami i wtedy będzie wiadomo więcej. Odłączać przed tą czynnością akumulator?

Ciekawa teoria spiskowa z tymi poduszkami chociaż znajomy lakiernik stwierdził że pierwszy raz widzi vectre w takim stanie i na jego oko lakier jest od nowości więc to by wykluczalo to że auto jest bite chyba że ktoś był mistrzem i przy okazji jakiegoś majstrowania doprowadził do wystrzału poduszek :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może wersja super bieda edyszyn i nie ma obrotomierza , poduszek i rezerwy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poduszki są tylko że nie świeci się kontrolka, lampka rezerwy jest tylko że też się nie swieci więc nie wiem co jest grane. Są jakieś połączenia kablowe, bezpieczniki odpowiadające konkretnie za np rezerwę skoro na desce ona jest ale nie świeci? Co do poduszek to jestem pewny że coś jest nie tak, oby to tylko żarówki bo skoro są w samochodzie to kontrolka musi świecić jeśli jest sprawna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...