Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

sdfsdf.jpg

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

hawkeyen

odpowietrzanie hamulców

Recommended Posts

Witam

Ponieważ kończyły mi się z tyłu klocki (2.2 DTI), dodatkowo czasami blokowało mi zacisk postanowiłem zregenerować zaciski i wymienić klocki. Podczas tej operacji zauważyłem, że to linka ręcznego mi blokuje i nie zawsze odskakuje. W każdym bądź razie poskładałem wszystko i odpowietrzyłem w dwie osoby. Ponieważ nie byłem zadowolony do końca z efektu odpowietrzania postanowiłem się udać do jakiegoś specjalisty, co okazało się ciekawym doświadczeniem. Byłem u trzech mechaników i oto jak każdy z nich chciał to zrobić :

1 - chciał odpowietrzyć we dwie osoby, jeden pompuje drugi odpowietrza na zgaszonym silniku i to najlepsza metoda powiedział :)

2 - chciał odpowietrzyć we dwie osoby, jeden pompuje drugi odpowietrza na włączonym silniku i to najlepsza metoda powiedział :)

3 - powiedział, że musi podpiąć komputer, odpowietrzyć każde koło po kolei kalibrując przez kompa pompę i to najlepsza metoda powiedział :)

I teraz pytanie..... kto mi powie, która metoda z tych najlepszych metod jest najodpowiedniejsza ?

Póki co hamulce mam, ale trochę słabsze niż przed wymianą i odpowietrzaniem we dwie osoby które sam zrobiłem. Może to kwestia nowych klocków i się jeszcze dotrą. Ale jakbym musiał to zrobić porządnie to która metoda według was jest najskuteczniejsza ?

Myślę że pierwsza.Zawsze tak robiłem-było dobrze.Lecz zobaczmy co powiedzą inni.

p

Edited by mark2014
powtórka

Pierwsza metoda, przez jakiś czas po wymianie i odpowietrzaniu będziesz miał wrażenie że są słabsze i że pedał leci w podłogę, po kilku dniach to ustąpi.

Pierwsza metoda.Gdzies czytalem ze pierwsze pare pompowan na zacisk warto wykonac z wlonczonym zaplonem. Ja z ciekawosci sprawdzilem czy cos to daje i po 10-ciu pompowaniach gdzie nie bylo juz bombelkow popompowalem jeszcze pare razy na zaplonie i jeszcze byly babelki. Nie wiem byc moze tylko u mnie tak bylo.

Please login or register to see this quote.

no właśnie mam takie wrażenie że trochę leci w podłogę....zobaczymy za kilka dni

a co powiecie na 3 metodę? Zwykłe naciąganie na większą kasę czy też ma to jakieś uzasadnienie?

Naciąganie na kasę, jakiś farmazon.pl, swoją drogą stanął bym nad nim i poprosił aby przy mnie skalibrował tą pompę.

I jeszcze jest bramka numer 4, zrobić to samemu :) Wystarczy wężyk i zaworek przeciwzwrotny. Metoda wymaga biegania koło - pedał - koło - pedał ;P

i sprawdza się? Bo chyba wtedy masz mniejsze ciśnienie płynu, niż pompując i odkręcając odpowietrznik. Ale może się mylę.

sprawdza, się, przecież przy odpowietrzaniu nie o ciśnienie chodzi tylko o to, żeby pozbyć się bąbelków powietrza :)

Najlepsza opcja to jechać do dobrego warsztatu gdzie mają maszyne do odpowietrzania hamulców. Koszt 20-50 zł i czas 15min. 

Ja odpowietrzam sam takim urządzeniem:

Please login or register to see this link.

tyko trzeba pamiętać o odpowiedniej kolejności: LP;PP;LT;PT i dolewać płynu do zbiorniczka żeby nie zaciągnęło  powietrza.

Płyn używam taki:

ciekawa ta pompka, chyba sobie ją kupię :)

i znalazłem tańszą

Aby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj,

Miałem robione hamulce tył - wymiana klocków regeneracja zacisków.

Po tych zabiegach hamulce były odpowietrzane dwa razy, gdyż nie byłem zadowolony z ich działania. Na chwilę obecną wygląda to tak:

Przy gwałtownym wciśnięciu pedału auto staje w miejscu jakby zarzucić kotwicę, koła się blokują i aby ruszyć trzeba 2 razy "pompnąć" hamulec. 

Przy spokojnym i delikatnym hamowaniu auto nieznacznie zwalnia i pedał idzie w przegrodę, aby nie wydzwonić w nikogo pod światłami trzeba pod-pompować hamulcem, w serwo otrzymało nowy zestaw naprawczy, teraz w warsztacie chcą wymieniać pompę ABS...

Ja bym najpierw sprawdzil ktore kola sie blokuja.Moze to tylko jedno kolo i jest cos nie tak z zacisniem albo przewodem przewodem. Wymienia pompe i sie okaze ze to nie to.

Bardziej martwi mnie ten miękki pedał i jego wpadanie przy delikatnym wciskaniu, utrzymując stały lekki nacisk jestem w stanie wcisnąć go w podłogę porostu pedał schodzi , naciskając gwałtownie staje w miejscu praktycznie.

Działa jak pasy ciągniesz lekko i idzie rozwinąć cały szarpniesz i blokada.

Nie trzeba zaworka nawet. Plastikowa butelka z otworem na wężyk w zakrętce + mała dziurka. Wężyk musi być zanurzony w płynie, żeby nie zaciągał powietrza i jedziemy. Od strony kierowcy nawet nie trzeba biegać, bo widać wszystko :P  Pilnować tylko płynu w zbiorniczku i gitara. Same da się zrobić bez problemu, bez specjalnych zestawów.

Tylko, że w tej metodzie z butelką w momencie puszczenia pedału do układu zaciągnie z powrotem część powietrza z wężyka, przy zaworku ilość płynu między odpowietrznikiem a zaworkiem jest minimalna przez co oszczędzasz czas i płyn ;)

Edited by Elbarthez

Faktycznie jedno/dwa wciśnięcia pedału więcej zaoszczędzą kupę czasu i płynu. W moim przypadku, czyli wymianie płynu, nie robiło mi to większej różnicy, a zaworek też kosztuje :D 

Tak czy inaczej jak widać jest kilka sposobów i wszystkie działają :)

U mnie niestety oprócz wcześniejszych przypadłości z hamulcem dołączyły świecące na stałe kontrolki ABS i ESP. Trzeba chyba na komputer pojechać

Witam,

ja  mam trochę inne pytanie czy jak wymieniam tylko przód to jest konieczność odpowietrzania również tylnych zacisków??

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Niby nie ma takiej koniecznosci ale warto tez dla spokoju odpowietrzyc tez tyl. Przy okazji w przewody najdzie troche swiezego plynu.

Natomiast ja odpowietrzam już drugi raz i nic, lipa. Nie wiem co jest panowie. Odpowietrzam tak jak jest przykazane, LP, PP, LT, PT. Jedna osoba pompuje natomiast ja odpowietrzam przy kołach., pilnujac płynu w zbiorniczku. Jedynym mankamentem był urwany odpowietrznik(nie ma wycieku) przy LT i zamiast odpowietrznikiem, luzowałem przewód przy jarzmie hamulca.Buteleczka z płynem i do dzieła. Po takiej operacji, brak hamulców. Myślę no nic i ponawiam jeszcze raz odpowietrzanie. Cała operacja tak samo, jedynie zmianą bylo przekrecenie na zaplon.Po tej czynności hamulec łapie przy podłodze, po rozpędzeniu autka i porządnym depnięciu w pedał hamulca, łapią przednie koła.Ma ktoś może jakiś inny pomysł na to :)

Tylko że najwyższym punktem w zacisku jest odpowietrznik i odpowietrzanie przewodem nic nie da. Naprawiamy a nie rzeźbimy .

Z odpowietrznikiem tak masz racje, próbowałem przez przewód z powodu braku wykrętaka. A nóż nadzieja była że będzie ok. A co do kolejności odpowietrzania, to tu trzeba by było z każdym na forum dyskutować. Jedni twierdzą że auta z ABS odpowietrzamy od koła najbliżej pompy i tak do najdalszego, natomiast inni że stara metoda od lat czyli od najdalszego PT, LT, PP, PL która stosowana była od poczatków motoryzacji :)