Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

lipo

Zakup auta a nie opłacona 2 rata OC

Recommended Posts

Witam, kupiłem jakiś czas temu auto wraz z ubezpieczenie na cały rok (tak wynika z polisy) .

Właściciel poprzedni nie poinformował mnie czy polisa zapłacona jest za cały rok czy za pół .

Czy interesować się tą kwestią ?

Nie chciał bym też aby za rok ta firma mnie ścigała wraz z odsetkami, ale z drugiej strony w końcu kupiłem auto i mam polisę z której wynika ,że auto ma ubezpieczenie na rok.Dodam ,że polisa jest nadal na poprzedniego właściciela . Nie widzę potrzeby przepisania polisy bo na pewno nie będę chciał ubezpieczać w tej firmie auta.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To się jeszcze upewnij czy własciciej jej nie wypowiedział bo tak też mógł zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówił ,że nie będzie zgłaszać a żeby wypowiedzieć umowę musiał by mieć mój podpis . Z resztą po wypowiedzeniu przyszło by chyba jakieś pismo na adres podany w umowie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umowę wypowiedzieć może tylko kupujący. Sprzedający tylko może zgłosić fakt sprzedaży. Na polisie nie ma wpisanego sposobu płatności?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedajacy może wypowiedzieć i dostać zwrot, ubezpieczyciel wtedy informuje kupującego o możliwości przedłużenia polisy na znizkach kupującego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale żeby dostał zwrot musiał bym ja jako kupujący podpisać również jego wypowiedzenie... wiem bo sam kiedyś tak robiłem aby odzyskać kasę bez mojej zgody może jedynie zgłosić do firmy sprzedaż auta ale i tak ubezpieczenie przechodzi na nowego nabywce

Share this post


Link to post
Share on other sites

przestancie pitolic glupoty,
auto sie kupuje z polisa oc, jesli kupujacy bedzie wielkoduszny to moze wypowiedziec umowe i gdzie indziej sobei poszukac a sprzedajacy dostanie roznice pomniejszona o 30dni ktore jest czasem na decyzje dla kupujacego

faktem jest ze tzreba w ciagu 30 dni zdecydowac sie czy ciagniemy kupiona z autem polise( wtedy nam przelicza wartsoc na nasze warunki znizki i miejsce zamiweszkania) czy szukamy sobie nowej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please login or register to see this quote.

Rafalg w jednym masz rację wszyscy pitolą głupoty niestety Twój post jest nie do końca zgodny z obecnym stanem prawnym.

Obecnie po sprzedaży auta zbywca ma obowiązek poinformować zakład ubezpieczeń o jego sprzedaży w ciągu 14 dni, niestety w praktyce mało kto to robi w tym terminie, przeważnie informacja do TU dociera w momencie kończącego się ubezpieczenia albo płatności raty za polisę. 

Sprzedający nie może wypowiedzieć polisy bo w momencie sprzedaży auta nie jest już jej właścicielem, polisa przechodzi automatycznie z mocy prawa na kupującego. Jedynie co może sprzedający to przy sprzedaży sporządzić oddzielne oświadczenie dla kupującego że zrywa on polisę i dopiero jak kupujący to podpiszę sprzedający może przesłać takie pismo do zakładu ubezpieczeń i otrzyma zwrot kasy. Kupujący po zakupie auta ma dwie możliwości: kontynuować polisę po zbywcy albo ją ZERWAĆ. Jeśli napisze wypowiedzenie to zostanie ono potraktowane przez zakład ubezpieczeń jako wypowiedzenie na koniec umowy.

Jeśli kupujący kontynuuje ubezpieczenie towarzystwo ubezpieczeniowe może przepisać polisę i nie przeliczać składki wg zniżek kupującego ale równie dobrze może to zrobić w późniejszym terminie bo na to pozwalają przepisy. Jeśli kupujący nic nie zrobi to przyjmuje się że on kontynuuje ubezpieczenie bo nie zerwał polisy. Odnośnie późniejszego przeliczania składki przez towarzystwa ubezpieczeniowe to wynika to z faktu że najczęściej TU dowiaduje się o zmianie właściciela auta dopiero przy końcu umowy a wynika to z tego o czym pisałem wcześnie - mało kto zgłasza sprzedaż auta bo uważa że nie musi tego robić albo że wydział komunikacji zrobi to za niego a jeszcze inni uważają że TU ma szklaną kule. Co do rozliczenia polisy przez TU w momencie zerwania polisy przez kupującego to jest ona rozliczana co do dnia, nie ma żadnych 30 dni na podjęcie decyzji czy kupujący chce polisę po zbywcy auta czy nie, kupujący może w dowolnym dniu ją zerwać natomiast TU może i tak przeliczyć składkę od momentu zakupu auta do momentu jej zerwania i poprosić o zapłatę różnicy składki.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co w sytuacji kiedy kupiłem samochód w listopadzie z oc do czerwca, poprzedni właściciel nie mówił nic o wypowiadaniu polisy, jednak ostatnio (w styczniu, chyba w połowie) przyszło mi pismo z ubezpieczalni że muszę zapłacić za okres od kupna do końca polisy, 300 zł bez paru złotówek i oczywiście polisa jest już na moje nazwisko, czy to oznacza że poprzedni właściciel wypowiedział sobie oc i dostał zwrot? jeżeli tak to wynika z tego że musiał podrobić mój podpis? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie dopłata z rekalkulacji składki

Share this post


Link to post
Share on other sites

a nie powinno oc obowiązywać po "starej" kwocie gdy zakupuję auto ? jest możliwość sprawdzenia tego czy to tylko dopłata czy tamten wypowiedział ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie powinno. Ubezpieczyciel nie musi ale ma prawo przeliczyć wysokość składki. Zawsze możesz zadzwonić do ubezpieczyciela. Powinni wszystko wyjaśnić. Wypowiedzieć umowę oc może tylko kupujący. Wtedy sprzedający dostanę zwrot. Zakładając że nawet podrobił podpis to jak mogło to przejść jeśli kontynuujesz umowę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

czyli faktycznie pewnie tylko przeliczyli, dzięki 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest dopłata wynikającą prawdopodobnie z np. Innych zniżek, itp. Ja miałem to samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...