Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

bboy15

1.6 16v,branie oleju,ubywajacy płyn chłodniczy oraz dziwny zapach spalin

Polecane posty

Witam mam problem z swoją  Viki B.W moim autku  mam motor 1.6 16v i zaobserwowałem pewne dolegliwości a mianowicie,pierwsze to co najbardziej boli to spalanie oleju,dolałem 1,3l (teraz musze kolejny raz dolać jakieś 500ml) oleju na niecałe  3 tyś km, dla porownania w Astrze  1.4 tata dolewa  1.5l  na 10 tyś km,następna sprawa to ubywający  płyn chłodniczy,wycieków nie ma (albo są bardzo małe) stoi na betonowym podłożu i plam nie ma,silnik gdy jest zimny trzyma obroty na poziomie 1-1.2 tyś gdy pochodzi tak z 20 sekund to obroty spadają normalnie do 900 i ostatnia rzecz to zapach spalin,ktory przypomina ten jaki wydobywają się z silników na lpg (moja jest czysta benzyna,może jest to w czymś pomocna informacja)

DANE samochodu 

Vectra B 98r 1.6 16v 

Przebieg: 150500km 

Lany olej to mobil 10w40 wymieniany 10 tys km temu

Proszę o pomoc w ewentualnym rozpoznaniu problemu bo musze wiedzieć  na jakie koszty trzeba się przygotować (jestem w tym temacie prawie zielony,jest to mój pierwszy samochód)

Jak wiadomo co do brania oleju to różnie ludzie mówią ale ople lubią brać olej, nawet jest wzmianka o tym w instrukcji obsługi, ale nie należy tego brać dosłownie, ponieważ jednym  bierze drugim nie i opinie są różne. Ubywający płyn chłodniczy może być wskazówką co do wycieków z układu chłodzenia, ewentualnych wycieków wcale nie musisz widzieć bo może być w miejscu nie widocznym ale ukazującym się pod wpływem ciśnienia a przy rozgrzanym silniku może odrazu parować( mała dziurka tryska płyn na coś gorącego i odrazu paruje), ale moim zdaniem jeżeli by tak było to można by to wyczuć po zapachu płyn ma specyficzny zapach. Jeżeli jak piszesz nie ma i nie będzie żadnych wycieków z układu powodującego ubytek płynu, to może to świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowią. Aby to wyeliminować należało by przeprowadzić test spalin w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego. Jeżeli płynu ubywa a oleju wzrasta na bagnecie bez dolewki to na pewno UPG do wymiany. Kolega pisze o zapachu spalin, gdzie go czuć w środku ? jeżeli tak to moim zdaniem trzeba by się przyjrzeć także szczelności oraz drożności układu wydechowego, czy nie ma czasami cokolwiek zatkanego i nieszczelnego.Co do tych obrotów na biegu jałowym na zimnym silniku coś 1000-1200 to za dużo ma trzymać 800-900. Trzeba zobaczyć poprawność działania silniczka krokowego odpowiadającego za wolne obroty na biegu jałowym i warto było by go sobie przeczyścić. Do zrobienia:

- ustalić i usunąć wycieki płynu chłodzącego

- przeprowadzić test na obecność spalin w układzie chłodzenia

- sprawdzić stan oleju czy nie wzrasta na bagnecie bez dolewki

Proszę aby kolega troszkę uzupełnił swój profil o dane autka jak u mnie, wtedy zawsze będzie łatwiej dla wszystkich użytkowników naszego forum.

- sprawdzić i przeczyścić silniczek krokowy

Edytowano przez Leszek_70

Jeśli chodzi o ten zapach spalin to poprostu za autem strasznie śmierdzi spalinami o zapachu przypominającym ten który wydziela silnik z instalacją lpg (i jest to bardzo mocny zapach) jeśli chodzi probe  to nie przybywa nic na bagnecie a co do profilu to uzupełnie go w wolnej chwili :)

Kolega pisał że ubywa płynu chłodzenia dlatego napisałem aby sprawdził czy przybywa oleju w drastyczny sposób na bagnecie jest to pierwszy objaw do zdiagnozowania UPG. Nie mylić tego z testem spalin w układzie chłodzenia który ma także wyeliminować strzeloną UPG, który przeprowadza się dostępnym na rynku testerem

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

lub może to wykonać mechanik w warsztacie testerem warsztatowym..

Dołącz do rozmowy

Możesz pisać i zarejestrować się później. Jeśli masz konto,Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Utwórz nowe...