Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

tomek_tomek

Jakie są objawy kończącego się sprzegła?

Recommended Posts

Witam ponownie. Słuchajcie mam taki problem że nie wiem jakie są objawy kończącego się sprzęgła. Wszystko zaczęło się od chwil kiedy dałem prowadzić koledze, który to stwierdził że kończy mi się sprzęgło. Ja zapytałem dlaczego tak myśli a on na to że za nisko mi bierze, tzn że pedał ledwo od podłogi a już auto startuję. Pokazałem drugiemu koledze i też stwierdził że za nisko mam i że to ozn koniec sprzęgła. Ja sam z mechaniki nie mam pojęcia a ze sprzęgłem nie miałem problemów nigdy ( przynajmniej tak mi się wydaje

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:"> ). Jak na razie różne rzeczy wyczytałem na temat kończącego się sprzęgła ale w większości były to problemy innych marek aut. Jest jakiś sposób na sprawdzenie sprzęgła? Taki ciekawy wątek znalazłem gdzieś "Najprostszym sposobem domowym sprawdzenia czy sprzegło sie slizga jest: włączyc 4 bieg zaciagnoć hamulec ręczny i puszczać sprzęgło. Jesli silnik momentalnie zgasnie jest ok, a jeśli bedzie pracował na na minimalnych obrotach znaczy ze sprzęgło się ślizga" Czy Wy znacie podobne i czy ten który zacytowałem ma sens? I jeszcze pytanie co do tego "łapania" czy sprzęgło jak łapie nisko to ozn zużycie i czy powinno brać przy samej górze?

Twój kolega coś słabo zna się na autach

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> Zużyte sprzęgło bierze właśnie bardzo wysoko, tzn auto rusza gdy prawie całkowicie odpuścisz pedał sprzęgła

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Masz jakieś trudności we wrzucaniu biegów? Zgrzyty itp?

Prostu sposób na sprawdzenie sprzęgła: jadąc 50-60km/h wrzuć piątkę i wciśnij gaz. Jak obroty wzrastają a prędkość nie to sprzęgło masz zużyte

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ten twój kolega to szparka. Pewnie nigdy auta nie miał.

Please login or register to see this quote.

Nigdy nie miałem problemów z wrzucaniem biegów ani też nie słyszałem żadnych odgłosów przy zmianie biegów. Zrobiłem tak jak pisałeś, przy 50km wrzuciłem na piątkę i obroty spadły auto nie zmieniło prędkości a po dodaniu gazu obroty powoli zaczęły rosnąć tak samo i prędkość auta. Potem powtórzyłem test na niższej prędkości i obroty spadły co przymuliło auto ale po dodaniu gazu auto przyspieszało. Na piątce przy 60mph odczuwałem dalej jak auto przyspiesza później przy 70mph też czułem jak auto reaguję na dodanie gazu. Ten trik ze czwórką na ręcznym nie testowałem bo wydaje mi się trochę za drastyczny. Wydaje mi się że nie potrzebnie ktoś mnie tu chciał zmartwić, zwłaszcza że w UK naprawa tego typu usterki jest kosztowna.

A skoro już temat jest to jeszcze mam pytanie co do szarpania przy zmianie biegów, bo wyczytałem że to jest oznaka kończącego się sprzęgła. Jak to się objawia?

SZarpanie może być przyczyną złego momentu na zmiane biegu. Jak za wcześnie lub za późno czyli przy zbyt niskich lub wysokich obrotach. Lub też ślamazarność przy zmianie biegów - jedziesz dajmy na to 60 km/h na 3jce masz 3 tys obrotów i jak za długo to robisz to obroty spadną na 900 a na 4rce ma obroty 2500. Lub też puszczając sprzęgło robisz to za szybko. Powinno się tak samo jak przy ruszaniu z 1dynki. Gdy jest sprzęgło zjechane i łapie przy samej górze to na szarpanie pomaga nie wciskanie do końca sprzęgła przy zmianie biegów. Czyli lekko by rozpiac skrzynie.

Na 2 bieg przy prędkości 40km - dodaj gazu - jak samochód gwałtownie "skoczy" do przodu - sprzęgło OK

Tak testowałem, co prawda na co dzień biegi zmieniam przy niższych obrotach, ale do celów testowych.....

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Witam ponawiam temat. Mam Viki 2002 rocznik 1.8 benzyna. Wczoraj chciałam wrzucić wsteczny bieg  i zgrzyt ale wszedł. Przy nie zapalonym aucie wrzuca bez problemu. Później jednak się naprawił jak stanęłam i był nachylenia w prawo tylko trzeba wrzucić na luz a potem wsteczny. Mechanik twierdzi że sprzęgło się kończy. Ja myślałam że poduszki siadły, bo jak wpisałam objawy w neta to pasowały do tego. Mam takie pytanie czy to rzeczywiście może być sprzęgło czy mechanik chce kasę zedrzeć bo kobieta to się nie zna. Dodam że jeszcze u innego mechanika nie byłam.