Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

poradek

Grzanie świec

Recommended Posts

Witam, od ilu grzeją się świece w 2.0 DTI, bo dziś przy -3 nie zaświeciła mi się kontrolka grzania świec. ??

chyba, że czujnik temperatury do wymiany ?

W zależności od softu w sterowniku - od około +4st do około +15 st. Silnik był całkowicie zimny? Długo nie uruchamiany? Odepnij wtyczke z czujnika i zobacz czy będzie grzał.

Czy nie zapalająca się spiralka to również grzanie świec poniżej 4C? bo mi się wydaje że powinny grzać nawet jak się nie zapali.

W poprzednim moim dieslu fachowcy twierdzili że spiralka to tylko informacja o gotowości do uruchomienia silnika. A jak się nie zapala koło 0C to i tak moduł przekazuje by grzały ale odpowiednio krócej.

Mi się różnie pokazuje spirala, zależy czy w nocy był mróz czy nie, raz jak wieje zimny wiatr przy -1C podgrzeje a dziś nawet przy -3C nie zaświeciła się i silnik zapalił od strzała mimo to.Kiedyś mignęła mi jak na zewnątrz było 1C ale to tylko raz zauważyłem.

Please login or register to see this quote.

Silnik odpalił bez problemu? W takim razie bym się nie doszukiwał powodów do paniki, wyżej opisałem że u mnie też loteria i nie ma ustalonej konkretnej temp mimo to silnik nie zależnie czy jest -4C czy 4C pali póki co bez problemów i to na 3 świecach.

Podepnę się do tematu w innym kierunku, bo czytałem o wymianie świec i piszą ludziska że ciężko się wykręca drugą świecę, no ale drugą od rozrządu czy 2 od strony kierowcy? Właśnie druga od strony rozrządu mi nie grzeje i obawiam się problemów przy wykręcaniu. Chcę w czwartek podejść do wymiany, czy psikanie od jutra wd-40 wspomoże wymianę?

Bo długość grzania świec nie jest uzależniona TYLKO od temp. Sterownik bierze też pod uwagę m. in. to jak długo silnik był nie uruchamiany. Czyli np. dłużej może grzać przy +3 st. i 30h postoju niż przy 0 st. i 10h postoju. Nie grzeje jeśli kontrolka się nie pojawi. Natomiast grzeje po zaświeceniu kontrolki - ponoć tyle czasu ile się świeciła kontrolka czyli np. kontrolka świeciła 4 sek i zgasła a grzeje jeszcze kolejne 4 sek. Widać to po spadku napięcia (np. po lampce przy lusterku) O wymianie świec są tematy. Psikaj wd40 przez tydzień, odkręcaj na rozgrzanym, stygnącym silniku. Liczysz od rozrządu.

Dobrze prawi starczy np przy -2' odpalić silnik i po dwóch minutach zgasic i próbować odpalić i już są problemy bo sterownik skasował te -2' i widzi ciepły silnik polecam próby.

A powiedzcie mi jak długo wam teraz grzeją świece po nocy. U mnie przy -3 st. C rano jak wchodzę do auta grzeją mi około 7 sekund.

Jakoś kojarzę, że w tamtym roku przy takim małym mrozie świeciły dużo krócej, czy może mi się wydaje ??

Czyli dobrze nie szukaj problemu.

auto stalo cala noc w garazu tak od 22 do 7 rano.

i poprostu musial na poczatku troszke dluzej krecic zeby odpalic(3 sek) a tak to normalnie brzmial. ale odepne ta wtyczke o zobacze czy zaswieci kontrolka.

po odpieciu wtyczki od czujnika swiece grzaly.

Mi świece raz przy -3 grzeją gdzieś z 6-7 sekund a innym razem przy tej samej temperaturze może 3 sekundy. W obu przypadkach auto odpala po tej samej liczbie obrotów rozrusznika. Tak więc jak już pisał @marcinek180 na długość grzania świec ma wpływ kilka czynników. W końcu sterownik programował ktoś kto się na tym zna

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">.

Ostatnio zauważyłem, że po zgaśnięciu kontrolki świec warto poczekać jeszcze kilka sekund, auto wtedy jakoś lepiej pali.

bo tak jak już pisałem - świece grzeją jeszcze po zniknięciu kontrolki - więc czekać warto.