Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Devil_Peter

Brak świateł cofania - ciężki problem

Recommended Posts

Witam. Mam nietypowy problem z brakiem światła cofania. Sprawdziłem:

1. Czujnik - przejście po wciśnięciu jest

2. Żarówki - zmienione

3. Wtyczka - zwarłem piny ale lampy nie zaświeciły. Zmierzyłem napięcie na pinach i jest 12V więc prąd idzie.

4. Bezpiecznik 29 - wykluczony bo oświetlenie wewnątrz, wskaźniki i awaryjne działają. Światła mijania i kierunkowskazy z tyłu także działają.

Proszę o pomoc, co jeszcze można sprawdzić?

Please login or register to see this quote.

znakiem tego masz gdzieś przerwany obwód

Właśnie, tylko gdzie szukać?

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:"> Które miejsca po kolei sprawdzać, którędy idą kable?

Za światła cofania odpowiada bezpiecznik nr 38 jest on wspólny dla między innymi obrotomierza, klimatyzacji i wyświetlacza, dla pewności sprawdź go.

Zasilanie na czujnik wstecznego podawane jest z tego co pamiętam z głównego przekażnika po zapłonie, do czujnika dochodzą dwa kable, jeden zasilany po zapłonie oraz wyjściowy idący do kabiny, w momencie wbicia wstecznego zamyka się obwód na linii przez co sygnał idzie na światła złączem x1 pozycja nr 18 kolor biało-czarny i dalej progiem po stronie kierowcy aż do lamp z tyłu, nie ma innych kości po drodze.

Często się zdarza że śniedzieją piny w tym złączu, sprawdź czy tak się nie stało w Twoim przypadku, zwarcia raczej nie masz bo byś nie miał napięcia albo bardzo mizerne, musi to być przerwa w obwodzie.

Tutaj masz schemat złącza x1

Please login or register to see this link.

Edited by JarekS

Wielkie dzieki JarekS. Czyli jeżeli wpiąłem miernik w te 2piny w kostce i mam 12V to znaczy, że prąd ze stacyjki dostaje czyli obwód sie zamyka.

Może przewód powrotny co idzie do świateł zwiera po drodze do masy?

W wekend sprawdze tą kostke i napisze jaka jest sytuacja.

Jak by przewód powrotny zwierał do masy to by się przepalił bezpiecznik a w dodatku nie było by napięcia, gdyż zwarciem doprowadziłbyś do zaniku potencjału.

Masz gdzieś przerwę w obwodzie.

Problem rozwiązany, winny jest czujnik mimo, że po recznym jego wciśnieciu przejście jest ale trzeba mocno wciśnąć. Piny w kostce zwierałem przy pomocy miernika (nastawiony pomiar natężenia) i nie świeciło a jak zwarłem kawałkiem drutu to światła działają bez zastrzeżeń. Możliwe, że piny we wtyczce też nie kontaktują więc warto je przeczyścić. No i oczywiście czujnik nowy, wybór padnie raczej na Febi

Edited by Devil_Peter