Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

tred211

Wyciek oleju, Z22SE

Recommended Posts

Witam.

Od jakiegoś czasu zaobserwowałem wyciek oleju, zlokalizowany w okolicach filtra oleju. Wyciek stał się na tyle poważny, że co jakieś 700-800 km muszę dolewać litr oleju. Na zdjęciu zaznaczyłem wgłębienie, w któym zbiera się olej i następnie spływa po bloku silnika. Z racji tego cały spód silnika jest zafajdany olejem.

fotki:

Please login or register to see this link.

Okazało się, że pod pokrywą filtra oleju nie ma uszczelki. Kupiłem nowy filtr oleju i założyłem uszczelkę, która jest w zestawie. Niestety wyciek był jescze większy i założyłem bez uszczelki. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego tam wcześniej tej uszczelki nie było. Zaznaczę, że powyżej domniemanego miejsca, nie ma żadnych śladów wycieku. Tak samo pokrywa fitra nie wydaje się być uszkodzona. I tu moje pytanie. Co może być powodem wycieku?

Edited by tred211

U mnie ta uszczelka jest. Wymyj dokładnie to miejsc i obserwuj z skąd ten olej tam leci.

Jeżeli z uszczelką cieknie bardziej to wskazywało by chyba na pęknięcie obudowy, która nie jest elementem wymiennym tylko częścią bloku silnika, a dołożenie uszczelki powoduje rozszerzenie pęknięcia

Może być też tak że przy dolewce rozlałeś po silniku i tam się zebrało, a zużycie oleju może być spowodowane jego spalaniem przez uszkodzone uszczelniacze lub pierścienie

Pokrywę filtra masz dokręconą siłą 25N?

To miejsce wymyłem kilka razy, żeby sprawdzić gdzie cieknie. I za każdym razem zbierał się tam olej. Ciężko stwierdzić gdzie dokładnie cieknie, ale zakładam właśnie, że w okolicach pokrywy filtra oleju. Pytanie czy w okolicy tego miejsca jest inna możliwość żeby zbierał się olej. Pod uwagę biorę pokrywe i faktycznie jakieś pęknięcie obudowy filtra, która jest integralną częscią bloku silnika, ale czy to możliwe (czy ktoś miał wogóle taki przypadek)

Co do rozlania oleju to też tak myślałem na początku ale to nie to (osuszałem to miejsce kilka razy).

Olej bierze napewno bo powyżej 5000 tys obrotów puści dymek, ale cieknie niemiłośiernie, tak że w garażu muszę podkładać tekturę, bo inaczej miałbym już niezłą plamę po oleju.

Jeżeli chodzi o dokręcenie to dokręciłem reką, a jak ciekło dalej do dokręciłem potem już bez uszczelki delikatnie kluczem, ale czy z siłą 25N to nie wiem.

Please login or register to see this quote.

Załóż uszczelkę i dokręć porządnie bo pewnie to będzie przyczyną. Teraz mi się przypomniało że jeden gość tak miał i powodem był źle włożony filtr co powodowało że nie można było dobrze dokręcić pokrywy

No to klops. Bo z uszczelką i bez próbowałem już na kilka sposobów i nic to nie dało. Muszę jeszcze raz dokładnie obejrzeć pokrywę filra i obudowę. Ale co mogę więcej wypatrzeć? (już oglądałem) Czyli nie ma innej opcji żeby tam zbierał się olej, jak tylko spod pokrywy filtra oleju?

Tylko z pod głowicy lub pokrywy zaworów ale widział byś wtedy że leci od góry

Matko przenajświętsza. Dopiero teraz zauwałżyłem co jest nie tak. Przeglądałem neta w poszukiwaniu nowej pokrywy filtra oleju i na jednym ze zdjęć zauważyłem, że uszczelka jest chyba inaczej założona aniżeli ja zakładałem.

Please login or register to see this image.

Na czerwono zaznaczyłem jak zakładałem uszczelkę. Dopiero w sobotę będę mógł to poprawić. Dam znać czy zadziałało.

A tak pozatym to nie rozumiem dlaczego mechanik, który wymieniał filtr nie założył tej uszczelki. No chyba, że wcześniej też jej nie było i przeoczyłten fakt.

Faktycznie w tej pokrywie jest zagłębienie na uszczelkę. Zresztą tak jak na fotce którą wstawiłeś.

Trzymam kciuki żeby to okazało się przyczyną

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_ok.gif" alt=":ok:">

Sprawa wygląda tak. Uszczelka była (była trochę przekręcona). Założyłem nową i ułożyłem ją prawidłowo. Cieknie dużo mniej ale dalej cieknie. Następny etap to kupno nowej pokrywy filtra (chociaż stara nie ma śladów uszkodzenia).

No i sprawa wygląda tak. Po wymianie pokrywy filtra oleju przestało ciec.