Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

kakol

wzrost temp wody po zgaszeniu silnika z20net

Recommended Posts

witam, potrzebuję pomocy !! Posiadam signuma z20net 2003r. Od pewnego czasu temperatura wody po zgaszeniu silnika wzrasta do 100°C i włączają się wetylatory nawet gdy na zewnątrz jest temp ok 10°C. podczas jazdy temperatura oscyluje w granicach 80-85°. Jezeli stanę na światłach temperatura rowniez wzrasta do ok 100°.

wymieniłem 2 termostaty Gates'a i nadal to samo.

Ja mam podobnie, termostatu nie wymieniałem i jest duże prawdopodobieństwo że nie był w ogóle wymieniany. podczas równej jazdy w trasie temp. oscyluje 88-89st. Przy agresywnej jeździe wzrasta pow. 90st. W mieście w korkach wzrasta do 100 i momentalnie spada do 94. Z załączoną klimą w korkach oscyluje w okolicach 90. Po zgaszeniu również wzrasta mi temp. Wiatraki po zaparkowaniu załączają czasami dwukrotnie a nawet więcej. Rano po ok 1,5km przełącza na lpg 40st. Niezależnie zima czy lato zachowanie temp wygląda podobnie. Zastanawiałem się nad zmianą termostatu ale czytając temat

Please login or register to see this link.

doszedłem do wniosku, że chyba zostawię tak jak jest.

U mnie jest tak ze wskaźnik na trasie pokazuje wartości od 85 do 90 i jak lekko przekroczy 90 to załącza się chłodzenie i spada nieco poniżej 90.

Natomiast z ukrytego menu wychodzą wskazania od 91 do 98 na trasie,

w mieście czasami pokaże 100

Nie wiem czy to normalne czy nie i przejmować się tym.

Generalnie wskaźnik lata w styczności do 90 kreski

czasami przy dziadkowej jeździe wskaźnik zejdzie do 85.

Zauważyłem ze ople tak mają, w przeciwieństwie do aut VAG gdzie wskazówka stoi sztywno na 90.

Robić coś z tym? Nie wiem

Mam identycznie jak wy. Ja sie tym przejmuje termostat wymieniony w automacie olej tez bo nagrzewal mi sie i szarpal. Mam dziwne przeczucie ze pompa wody moze mieli pkyn w miejscu. A to zaboli bo wsadzilem juz w to auto w 3 miesiace 6tys a nawet 10tys.km nie zrobilem. Zawsze cos

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Dodam ze silnik z22se.

Edited by melanz100

To że temperatura rośnie po wyłączeniu auta to jest jak najbardziej normalne. Praw fizyki Pan nie zmieni. Ustaje obieg wody i chłodzenie a silnik nadal oddaje ciepło. Do tego ciepła woda unosi się do góry gdzie są czynniki.

Uporal sie ktos z ta rosnaca temperatura po zgaszeniu silnika ? 

Please login or register to see this quote.

Tak wystarczy odczekać po powrocie z trasy ok 2 minut aby na wolnych obrotach turbo się wystudzilo i jest ok

I wtedy nie rośnie ? Jutro zrobię test 

Please login or register to see this quote.

Dlaczego należy się z tym uporać? Auto jest tak zaprojektowane, że jak będzie za gorąco, to się włączy wentylator. Przecież to standard.

Nawet jak odczekasz te 2 minuty, to i tak spaliny mają około 500 stopni, a turbo niewiele mniej. Co byś nie zrobił, to kilkaset stopni zawsze będzie podgrzewać 85, które ma woda.

Ja latem zawsze czekam aż wentylator schłodzi motor i wtedy gaszę. Nawet jeśli nie jest załączony to czekam na wolnych aż się załączy po ostudzeniu gasze i jest ok a w dni chłodniejsze czy tam mroźne czekam ok 2 minuty i po sprawie. Tez zależy jak jadę jak spokojnie to ok minuty jak upalanie to nawet 5. 

Jutro test :) to jest normalne że się wszystko grzeje po zgaszeniu motoru ale nie myślałem że na tyle rośnie temperatura że włącza się wentylator jak zbyt szybko zgasi się motor ... 

Ale takie rzeczy zaczęły się dziać mi się wydaje po założeniu lpg.  Chociaż może się mylę bo na samej benzynie nie zwracałem na to uwagi. 

Czyli wychodzi na to że trzeba schłodzić chwilę po jeździe turbo i będzie Oki:) 

Poniżej pewnej temperatury i tak nie zejdziesz, więc jeżeli jedziesz ostatni kilometr te 50km/h, to żadne chłodzenie nic nie da.

Dokładnie. Przecież obieg wody zatrzymuje po zgaszeniu. Dlatego jakieś trzymanie auta na jałowym jest bez sensu. Po ostrej jeździe tak, ale nie po zwykłej cywilnej. Wtedy po zatrzymaniu temperatura wręcz rośnie, ponieważ nie ma przepływu powietrza. Tu bardziej chodzi o to aby wyrównać temperaturę by nie było różnic a nie o jej wartość konkretną wartość (mówimy ciągle o użytku seryjnego auta w warunkach drogowych).