Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Piotr Bydgoszcz

Ogrzewanie postojowe DEFA vectra 1,8 GTS - relacja

Recommended Posts

Witam, chciałem przedstawić krótką relację (jpg) z montażu grzałki płynu chłodniczego firmy DEFA w mojej vectrze. Zima już niedługo a ciepłe auto w mroźny poranek to takie moje małe marzenie więc zabrałem się do pracy i oto taki efekt:

(Ceny: grzałka 160 zł, przewód do grzałki: 160 zł. regulator czasowy do gniazdka : 40 zł. uszczelka kolektora ssącego 40 zł. uszczelniacz: 20 zł. czas montażu: 3 godz.)

Dodam, że niebawem dokładam ogrzewacz wnętrza również firmy DEFA, koszt. 140 zł. + przewód 140 zł.

Tak wygląda zestaw do ogrzewania płynu:

Please login or register to see this link.

Moje auto u mnie w warsztacie:

Demontujemy osłone i kolektor ssący:

Zabieramy się za (trochę ciężkie wydłubanie "broka" - kapsla w bloku). Bez obaw, że wpadnie do wnętrza opiera się niemalże o tuleję cylindrową (trochę ostrożnie z nawiercaniem aby nie przewiercić się do tłoka

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

f0e8e8574cd73ec3med.jpg

I montujemy grzałkę, w instr. jest wszystko opisane, dodam, że wbija się ją (młotek+punktak). Ma nawet punkt gdzie należy uderzyć korpus grzałki. Klej jest zbędny ale dodałem go od siebie (licho nie śpi).

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

I podłączenie przewodu, to już zabawa, wtyczka potem trafiła w kratkę pod tablicę rejestr. :

To tyle, dodam jeszcze, że niebawem dodam foto z podłączenia ogrzewacza (wentylatora) wnętrza również tej samej firmy. Ostrzegam, że przewody do podłączenia są dość drogie ale można na allegro dostać dużo taniej jak i same grzałki i inne podzespoły. Na pewno jest bardzo dobra jakość np. przewodów ta firma to nie byle co z CHIN. Jest to Norweska firma, widziałem sam auta sprzedawane do Szwecji z oryg. taką instalacją z fabryki.

Jest oczywiście cały kpl. czyli ładowarka aku, grzałka, ogrzewacz wnętrza i sterownik + kable ale cena zabójcza jak dla mnie.

Teraz mamy ok 2 st. rano włączyłem na próbę na 1 godz. rano i głowica + górny wąż przy termostacie przyjemnie ciepły, gaz przełączył się niemal od razu a z nagrzewnicy we wnętrzu po chwili ciepłe powietrze. Jeszcze wentylator do środka aby szyby w mroźne poranki odmroźic i żadne mrozy mnie nie ruszą

/emoticons/default_ok.gif" alt=":ok:"> .

Wiem, że są grzałki na wąż dolny ale trzeba wtedy rozwiercać (podobno) termostat bo to grzeje duży obieg a nie o to chodzi, ma być ciepły mały obieg (nagrzewnica, cylindry, głowica).

W instr. podają , że wystarczy 3 godz. w temp. -20 stopni aby ogrzać silnik o 15 stopni w górę.

Wiem też, że dla osób mieszkających w bloku nie zda to egzaminu bo brak gniazdka ale akurat ja mam przed drzwiami na działce gniazdko więc nie ma problemu, zakupiłem timer w obudowie (metrona z Torunia) i programuje włączenie prądu rano na 2 godz. przed wyjściem z domu.Grzałka ma 600 W więc liczyłem chyba dobrze, że koszt grzania to ok. 60 gr. na godzinę

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Pozdrawiam i w razie pytań pomogę. Mogę też podjąć się montażu na razie tylko w 1,8 a w przyszłości kto wie

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:"> .

Edited by Piotr Bydgoszcz

Kolego popraw obrazki, bedzie przejżysciej. Użyj

Kody na fora dyskusyjne:

Szerokość 500 pikseli z odnośnikiem do większego rozmiaru:

Edited by Mihau34

Witam.

Nie zastanawiałeś się może nad takim rozwiązaniem

. Przed zimą też chcę coś takiego założyć i tak się zastanawiam czy podgrzewacz z pompką nie byłby lepszy.

Edited by Grabo83

Peny zestaw montowałem jakieś dwa lata temu u siebie . Dobrze się spisuje .

Please login or register to see this quote.

Witam, mam nadzieję, że "będzie Pan zadowolony"

Jak na razie działa u mnie również super, jeszcze dmuchawę wnętrza niebawem dokładam i zobaczymy.

Nad ładowarką aku. się zastanawiałem ale to już za drogo jak dla mnie.

Słyszałem, że w Skandynawii to norma takie podgrzewacze i dostęp do gniazdek 230 v wszędzie łatwy, ale tak słyszałem tylko (nie byłem).

Największa obawa to jak sobie jadę, że grzałka po prostu wypadnie ale tak to już producent wymyślił, że spasowane na wcisk i dobrze będzie chyba, jakby co korek nowy już odebrałem z ASO

(5 zł) i wożę w schowku

Pozdrawiam i życzę "ciepła"

Nie widziałem jeszcze auta z oryginalną instalacją. Zastanawiałem się nad tym podgrzewaczem z allegro, bo chcę dołożyć również ładowarkę i podłączyć wentylator z dmuchawy. Muszę to jeszcze przemyśleć. Czekam na relację z montażu dmuchawy.

Witam, trochę trwało ponieważ pracy w warsztacie co niemiara ale w końcu coś zadziałałem w temacie i zakupiłem dmuchawę do wnętrza na aukcji koszt- 140 zł. do tego trójnik, gniazdo i przewód 0,5 m. koszt- 100 zł.

Przedstawiam jak to wygląda, mam nadzieję, że montaż to już kwestia dnia bo pierwsze przymrozki już były a i skrobanie szyb nie ominęło również mnie.

W razie "w" zakupiłem również zapasowy kapsel, koszt w ASO - 6 zł.

Timer podłączony do gniazdka zewnętrznego:

Gniazdo w kratce pod tablicą:

A tak wygląda dmuchawa (moc 1400 W lub 2000 W) ,

Zamontuję ją w nogach pasażera, na lato można zdemontować (jest szybko-złącze na zatrzask:

Do całości jeszcze tylko trójnik żeby spiąć grzałkę i dmuchawę oraz gniazdo wewnętrzne aby zabierać ją na lato z auta:

Niebawem dodam jeszcze foto jak zamontowałem sam przewód wraz z przejściem przez ścianę grodziową do wnętrza oraz zamocowanie dmuchawy wewnątrz.

Pozdrawiam.

I jak kolego z montażem "farelki" ? Interesuje mnie głównie to, jak przeciągnąłeś kabel do wnętrza - też się szykuje do podobnej instalacji.

BTW - wiesz może jak nazywają się te złączki hermetyczne? Jakiś typ konkretny?

Witam ponownie, czasu brak ostatnio a ogrzewanie już działa od miesiąca więc zapodaję co i jak:

Widok trójnika przykręconego do sanek (łączy się w nim przewód grzałki, wtyk napięcia i dalej do kabiny do dmuchawy)

Przewód wzdłuż sanek w stronę ściany grodziowej

Tuż pod filtrem kabinowym jest otwór do wody więc skorzystałem z niego i przewód jest już przy lewym narożniku szyby czołowej (patrz przodem do auta)

Przy okazji zdemontowałem ramiona wycieraczek i podszybie oraz obudowę filtra kabinowego aby ją uszczelnić bo uszczelka z gąbki GM się poddała po 10 latach. A i w podszybiu było niezłe bagno wiec i wiązka kabli poszła do suszenia + nowa izolacja.

W narożniku obok przewodów klimy ukazał się otwór do przykręcania kokpitu z przelotem do wnętrza więc go wykorzystałem do przejścia przewodu ogrzewania. Jest wysoko więc nie ma problemu z wodą z rynienki.

Demontujemy schowek

I przekładamy przewód do wnętrza

Efekt końcowy

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Na koniec dodam, że trójniki i przewody zakupiłem ostatnio na Allegro od sprzedawcy który sprzedaje części do VW T4 i chyba auta które rozbiera miały ogrzewanie DEFA bo sprzedawał również sporo np. trójników, przewodów rożnej długości po ba...rdzo korzystnych cenach, więc skorzystałem.

Dmuchawa daje radę ogrzać wnętrze w 1 godz. przy temp. -6, na razie tyle sprawdziłem, ale w środku auta jest naprawdę bardzo ciepło i szyb nie trzeba drapać, ładnie się rozmroziły.

Pozdrawiam.