Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Zawieszenie Vectra C / Saab / Croma

Kamil828
 Share

Recommended Posts

może nie będę zakładał nowego tematu tu opisze swój maleńki problem mianowicie zawiozłem dziś auto żeby zrobić geometrie etc i z tyłu na wahaczu (ten co trzyma sprężynę) śruba regulacyjna się urwała przy odkręcaniu tak samo z tym krótkim poprzecznym moje pytanko będę wymieniał obie tuleje bo jak już mam na wierzchu to szkoda zakładać stare i na alegrogo znalazłem takowe:

http://allegro.pl/wahacz-tuleja-tuleje-tyl-signum-vectra-c-5-i4562320757.html numer 5

http://allegro.pl/wahacz-tuleja-6-tyl-signum-vectra-tylko-c-i4497896765.html numer 6

i i poprzeczny z tulejami 22 i 25 http://allegro.pl/wahacz-tyl-opel-vectra-c-signum-saab-croma-febi-i4531723750.html

banany są ok brak luzów

może od razu wymienić jak już mam na wierzchu tuleje numer 10? luzu za wielkiego nie ma ale wygląd gumy prosi o wymianę

ktoś z was montował tych firm tuleje przede wszystkim chodzi mi o wahacz co trzyma sprężynę

ktoś z was montował tych firm tuleje przede wszystkim chodzi mi o wahacz co trzyma sprężynę

Ja osobiscie wymienialem tuleje nr 5 bo guma byla jakby oderwana od scianki tulejki.Co do wymiany tulejki nr 6 to robil to kolega Foton i jest to w temacie o jego aucie.Co do wachaczy prostych to spokojnie mozesz kupic tansze np.Hart bo daje rade i zwlaszcza ze musisz jeszcze dokupic sruby mimosrodowe za jakies 40zl szt.Dostepne tylko w ASO z wyjtkiem jednej dluzszej na allegro.

Ja osobiscie wymienialem tuleje nr 5 bo guma byla jakby oderwana od scianki tulejki

Wymieniałeś tylko z tego powodu,czy stukały?

pytam bo u mnie te gumy są w opłakanym stanie.

Wymieniałeś tylko z tego powodu,czy stukały?

pytam bo u mnie te gumy są w opłakanym stanie.

Wymienialem tylko z powodu podejrzanego wygladu.Kiedy mialem je w rekach okazalo sie ze posluzyly by jeszcze.

Proponuje Ci zdemontowac wachacz i w miejsce gdzie idzie sruba wlozyc dluzszy pret i spradzic jak pracuje ta tulejka.Czy jest jeszcze sztywna.

Edited by matoslaw

pa84

wahacz krótki prosty możesz brać Stenberg 59,00zł sztuka. Mam takie u siebie. Wyglądają solidnie.

Jeśli uprzesz się na Febi to jest wariant z śrubami w komplecie. Same śruby kupisz np. w Proeko na ul. Wierzbowej lub ASO.

Edited by B@rtecki

Witam bylem dzis na ogledzinach tej zawiechy i powiem ze rewelka !!! Oceniam ze ma 10-max 20k przebiegu (nalepki fabryczne,klocki 1 montaż,tarcze jak nowe) z rozmowy wyniklo ze pochodzi z wloch i jest od fiata cromy i teraz pytanie czy bedzie pasowac ??? ale w sumie i tak sie oolaca 299 za calosc zaciski linki wszystko w kompl brak amorów (mam nowe od tego zaczalem walke ze stukami) a sprezyny sa ok tak ze zobaczymy co machanik powie czy wydzieramy cale czy poszczegulne elementy wymienimy

pa84

wahacz krótki prosty możesz brać Stenberg 59,00zł sztuka. Mam takie u siebie. Wyglądają solidnie.

Jeśli uprzesz się na Febi to jest wariant z śrubami w komplecie. Same śruby kupisz np. w Proeko na ul. Wierzbowej lub ASO.

B@rtecki udało się powyciągać zerwane śruby sprawdzono tuleje i okazało się ze zero luzu na każdej wiec powiedziałem skręcamy wszystko i ustawiamy geometrię i wszystko poszło jak należy z tyłu zawieszenie bez jakiegokolwiek luzu potem jeszcze zajechałem na szarpaki żeby stwierdzić dokładniej ta teorię i jest super zapomniałem jedynie amorków sprawdzić bo to "szybko szybko wyszarp tył" ale dziś jeszcze podjadę i je sprawdzę ale to już nie związane z tematem :)

Ja mam 230 tys km i jadąc w piątek zamówić wahacz prawy przód coś zaczeło stukać poczym jebutło i amortyzator z przodu wyszedł przez poduszkę amortyzatora ale nie uszkadzając maski (już wiem dlaczego przy obniżaniu zawieszenia należy też dobrać odpowiednie amortyzatory :) ). Podsumuwując po 230 tys. km mam wymienione banany akurat na te z tulejami sztywnymi, 1x gumy stabilizatora przód 3x tył, 1 x łączniki tył 2x przód, amorki tył i od soboty poduszki amortyzatorów przód i prawy wahacz

• 2 weeks later...

saab 9-3 ma to samo...oprocz sprezyn, bo te sa sztywniejsze w saabie.

Nie zupełnie... Saab ma skrętny tył i wahacz "22" z poniższego obrazka jest inny, ma tuleję + sworzeń zamiast dwóch tulei.

Tu masz schemat zawieszenia Vectry C ,tył tyljpg_enrrrhp.jpg

Kojarzy ktoś czy da się kupić tuleję do wymiany w wahaczu głównym "6" - chodzi mi o tą na wąskim końcu (mocowanym od strony budy) czy jedynie zakup całego wahacza ?

Kojarzy ktoś czy da się kupić tuleję do wymiany w wahaczu głównym "6" - chodzi mi o tą na wąskim końcu (mocowanym od strony budy) czy jedynie zakup całego wahacza ?

kolego parę postów wyżej masz linki własnie z tymi tulejami

http://allegro.pl/wahacz-tuleja-6-tyl-signum-vectra-tylko-c-i4586244508.html?source=mlt

jeśli oczywiście pasuje do Saaba a tego to juz nie wiem :)

Edited by pa84

• 1 month later...

Witam zawiecha kupiona stan super za 300 pln to powiem byla prawdziwa okazja, W piatek przeszczep , mechanik powiedzial ze w ciagu jednego dnia mi to zrobo koszt jedyne 200 pln plus puzniej ustawic zbieznosc ale jeszcze nie pytalem ile

Witam zawiecha kupiona stan super za 300 pln to powiem byla prawdziwa okazja, W piatek przeszczep , mechanik powiedzial ze w ciagu jednego dnia mi to zrobo koszt jedyne 200 pln plus puzniej ustawic zbieznosc ale jeszcze nie pytalem ile

teraz pytanie z innej beczki czy przednia zawiecha od Fiata Cromy tzn caly mcperson bedzie pasowac bo u goscia lezy jeszcze przod od tego samego autka co kupilem tyl i tez jest w super stanie . z tego co widzialem to piasta jest aluminiowa a w vc jest stal i tu pytanie czy to ma jakies znaczenie ??? dodam ze w komplecie są wahacze ale te napewno pasuja czekam na odpowiedzi

Dziekuje i pozdrawiam

• 2 weeks later...

Witam dla wszystkich zainteresowanych Viki juz jest po operacji i w 100% potwierdzam zawieszenie z fiata croma roczniki 2005-2011 pasuje w 95% (tylnie zaciski maja wiekszy gwint niz wężyk w VC. Podsumuje całosc:

-zawias tył kompletny (tarcze zaciki klocki i nawet okablowanie) 290 PLN

-zawias przód cale mc presony z piastami tarczami i zaciskami 350 PLN

-wahacze 2szt 130 PLN

-łaczniki stab przod 2sz (chyba kraft) 34 PLN

-robocizna dłubacza 300 PLN

-ustawienie i sprawdzenie zawiechy na diagnostyce 90 PLN

w sumie 1200 pln

czy sie polacalo zobaczymy ale komfort jazdy w 100% sie zmienil na lepsze

W razie jakichkolwiek pytan słuze pomoca

Pozdrawiam

• 1 month later...

dobra podpowiedzcie mi, będę robił tylne zawieszenie mam kupione tulejki do dolnego wahacza aluminiowego z tym ze dowiedziałem się ze w aluminiowym wahaczu lepiej tulejki nr 6 nie wymieniać bo nowa dostanie luzów po jakimś czasie i ze lepiej szukać używek czy może ktoś z was wymieniał tuleje nr 6 i nr 5 i ma jakieś doświadczenie z tym? czy może lepiej kupić używany wahacz i wymienić tylko nr 5

no i dodatkowo wymienię te wahacze boczne ale tu już kwestia tylko rozwiercenia jednej śruby, będzie z tym zabawa ale da radę

• 6 years later...

Cześć wszystkim.

Podczas wymiany wahaczy z tyłu w mojej Vectrze C sedan 2002r. Z18XE okazało się, że belka jest przegnita i trzeba wymienić całość. Natknąłem się na belkę w fajnym stanie od Saaba 93. Na moje oko wygląda identyko jak te z VC. Ma ktoś doświadczenie czy ona będzie pasować? Mechanik też tak przypuszcza, ale mówił coś o tym, że w Saabie są aluminiowe wahacze, a u mnie są z innego metalu. Generalnie jak kupowałem jakieś części zawieszenia to zwykle w aukcjach było napisane, że pasują do saaba i fiata cromy.

Aukcja z belką saab: https://www.otomoto.pl/oferta/saab-93-ii-kombi-1-9tid-belka-zawieszenia-tylna-tyl-ID6E5lSy.html?#gallery-open

Aukcja z belką vectra: https://www.olx.pl/d/oferta/opel-vectra-c-signum-zawieszenie-tyl-belka-sanki-wahacze-piasty-komple-CID5-IDHkjdi.html

Dodatkowo, mógłby mnie ktoś upewnić czy belki z kombi będą pasować do sedana? Jeden ze sprzedających sprawdzał to po VIN i stwierdził, że na 99% powinny. Inny mi powiedział również, że nie ma znaczenia czy lift czy przedlift.

• Cretux changed the title to Zawieszenie Vectra C / Saab / Croma

Również mogę powiedzieć, że jak na moje oko powinno pasować. Różnica będzie tylko w bananie przed lift ma tuleje pływającą polift sztywną. Vectra, Saab i Croma mają dolny wahacz aluminiowy nie ma tam innej opcji, że masz z innego metalu. Co do reszty wygląda podobnie. Na zdjęciu z Saab tam jest też tuleja pływająca w bananie. 

Różnica jest w koszyku/mocowaniu(przykręcane na 4szt śrub na każdą stronę w progach) na wahaczach wzdłużnych od kombi jest inne niż sedan/liftback,ale uzbrajasz od swojej belki gdyby co.

Edited by Rysu

12 godzin temu, Rysu napisał:

Różnica jest w koszyku/mocowaniu(przykręcane na 4szt śrub na każdą stronę w progach) na wahaczach wzdłużnych od kombi jest inne niż sedan/liftback,ale uzbrajasz od swojej belki gdyby co.

Co uzbrajam od swojej? Wahacze wzdłużne? Rozmawiałem z mechanikiem i mówił, że urwały mu się śruby jak wymieniał wahacze krótkie (nie banany) i zakłada, że tak samo będzie z resztą elementów dlatego najlepiej będzie kupić całą belkę z osprzętem żeby zrobić tylko przekładkę. Wahacze krótkie mam kupione nowe jakby co (nie jestem pewien czy wzdłużne = krótkie). 

Nie wahacze wzdłużne (nie krótkie)zostają.jedynie te elementy mogą wymagać przekładki jeżeli belka będzie od kombi lub signum Tu:

https://www.google.com/search?q=gm+13204451&oq=&aqs=chrome.2.69i59l5.-1j0j7&client=ms-android-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=3Qg4BdfSrlWdiM

Urywanie się śrub od geo to norma praktycznie w każdej* VC czyli wahacze krótkie + aluminowe,czasem pomaga uporać się z tymi śrubami podgrzewacz indukcyjny np.do śrub.

W drugiej belce też mogą te śruby być zapieczone ;)

Edited by Rysu

Od Saab-a podobno lepsze ale nie wiem nie zgłębiałem dlaczego,parę osób wymieniało na belkę z saab-a.

No dobra już widać różnicę w belce,ta z saab'a ma 4xtuleje gdzie przykreca się całość do podłogi a w VC nie ma tulejek, możliwe że śruby dłuższe są potrzebne do tej z saabiny?

Może daj zapytanie w dziale Kupię mamy pare osób co częściami handlują może by coś się znalazło.

Ja kupiłem z angola z niedużym przebiegiem w super stanie jeszcze fabryczna konserwa była na niej ;)

Edited by Rysu