Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Crusio

[Z20NET] Silnik zgasł i nie kręci rozrusznik

Recommended Posts

Witam.

Mam następujący problem z moją niedawno zakupioną Vectra C 2.0 Turbo. Zdarzyło mi się już kilka razy podczas jazdu i na postoju (jak silnik był już rozgrzany), że silnik nagle zgasł. Nawet podczas jazdy (np. wczoraj jechałem na 2 biegu 40km/h i po chwili w trakcie jazdy, depczę w pedał gazu a tu nic, zero reakcji. Prędkość stopniowo zaczęła spadać do zera i auto się zatrzymało. Tak jakby odcięło mi zupełnie dopływ paliwa.). Próba odpalenia i nic. Kontrolki się świecą, po chwili gasną (zostaje tylko ładowanie aku i symbol silnika). Elektryka działa cała (radio, nawiewy, światła itp).

Dziś zdarzyło mi się to na krótkim odcinku trasy 2 razy (raz podczas jazdy, innym razem po chwili postoju). Po przekręceniu kluczyka słychać cyk pod maską (od jakiegoś przekaźnika) i dalej nic. Nie słychać w ogóle pracy pompy paliwa (totalna cisza oprócz tego cyk z przekaźnika). Ratunkiem jest odłączenie na chwilę klemy akumulatora i podłączenie jej ponownie. Silnik od razu kręci (po przekręceniu kluczyka słychać cyk od przekaźnika, potem ładnie pracę pompki paliwa) i pali bez problemu. Aż do następnego razu

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_happy.png" alt="^_^" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20">

Podejrzewam przekaźnik pompy paliwa, bo raczej bezpiecznik nie gdyż po "resecie" akumulatora problem znika. Sama pompa nie wydaje podczas rozruchu czy pracy jakichś niepokojących dzwięków (pracuje normanie bez zgrzytów czy pisków).

Gdy problem występuje rozrusznik w ogóle nie kręci, czy to normalne w przypadku braku zasilania na pompce paliwa? Czy mimo tego, że pompa nie dostaje napięcia przez przekaźnik to rozrusznik powinien kręcić?

Sprawdzałem OP-COM em, ale za każdym razem jak już "zresetowałem" akumulator i 0 błędów. Niestety podczas występowania tego problemu nie miałem Op-Coma przy sobie

/emoticons/default_mellow.png" alt=":mellow:"> żeby zczytać ewentualne błędy (na desce rozdzielczej nic niepokojącego się nie wyświetla i nic nie mruga).

Proszę o ewentualne sugestie, bo Viki jest super ale usterka tego typu podczas wyprzedzania to śmierć w oczach.

Edited by Crusio

Jak usterka się powtórzy to miernik w dłoń, kanapa do góry i sprawdź czy jest napięcie na pompie, jeżeli nie ma, sprawdź czy jest na przekaźniku. Gdzie go znajdziesz masz napisane tutaj:

Please login or register to see this link.

Problem rozwiązany. Winowajcą okazało się być ECU silnika. Błąd jaki pokazywał OPCOM podczas zagśnięcia silnika to P0601, czyli błąd pamięci ROM ECU silnika. Wymiana ECU silnika na sprawną używkę i od razu lepiej

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Crusio

Cześć

Pozwolę się zapytać o koszt wymiany ECU

pozdro

Wymianą ECU zajął się Levy, bo od niego Vectra została zakupiona. Zrobił to swój koszt - naprawdę solidny sprzedawca. Patrzyłem na ceny ECU na Allegro i oscylowały w kwocie 300-500 zł. Do tego koszt programowania Opcomem. W sumie roboty na 20 minut.

Please login or register to see this quote.

To bezawaryjności życze

pozdro