Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

lukag

Stukanie... i prośba o pomoc

Recommended Posts

Witam,

kupiłem jakiś czas temu sprowadzoną Vectrę C. Samochód jeździ już w kraju trzeci miesiąc, a ja odnoszę wrażenie, że z każdym kilometrem przejechanym po polskich "drogach" jest coraz gorzej...

Jakieś dwa miesiące temu zaczęły dobiegać do moich uszu delikatne, metaliczne stuki. Obstawiam że tył, i że to jest prawa strona. Słyszalne na większych dziurach, podczas ruszania (zwłaszcza na wzniesieniu) oraz podczas zatrzymywania się. Z czasem to się mocno nasiliło. Na chwilę obecną słuchać stukanie przy najmniejszych możliwych nierównościach drogi, ruszaniu towarzyszy już nie stuknięcie, a powiedziałbym nawet zgrzyt. Odpalenie samochodu powoduje już pierwsze stuknięcie. Dźwięk jest najbardziej wyraźny, gdy rusza się na zaciągniętym ręcznym (odgłosy przypominają łamiącego się Tytanica). Co ciekawe przez pierwsze klika minut jazdy, po nocy w aucie jest cisza. Dopiero po wpadnięciu w kilka dziur znajomy dźwięk zaczyna się odzywać. Problem w ogóle nie występuje jak jest deszcz.

Przeczytałem na forum chyba wszystkie wątki dotyczące stukania, pukania, chrobotania, etc... i choć nie były to dokładnie moje objawy, sprawdziłem pojawiające się w nich sugestie. Zacząłem od sprawdzenia sprężyn, tył okazał się być cały, przód pęknięty. Wymieniłem obie sprężyny oraz amortyzatory z przodu, problem nie ustąpił. Sprawdzałem zamocowanie chłodnicy (był taki, któremu to pomogło), u mnie z chłodnicą wszystko ok. Wydech nie lata. Sprężyny trzymające klocki tylne całe, zaciski klocków stabilne bez luzów. Podczas jazdy po dziurach wciśnięcie hamulca nie eliminuje stukania, więc klocki wykluczyłem.

Mechanior oglądał, ale stwierdził, że to jak szukanie igły w stogu siana. Nie chce mu się pewnie tracić czasu i mnie zmył. Wizyta w innym warsztacie wiąże się dla mnie z kolei z koniecznością wzięcia dnia wolnego w pracy. Proszę zatem o pomoc w zdiagnozowaniu tego wkurzającego dźwięku... Nie chcę tracić kasy, wymieniać co popadnie i się tylko denerwować

Z góry dziękuję wszystkim chętnym do pomocy forumowiczom

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Podjedz na stacje diagnostyczną na ścieżkę,może wtedy coś wyjdzie.

Witam u mnie stukało z tyłu jak miałem do wymiany tulejki stabilizatora dość łatwa wymiana a koszt niewielki warto spróbować koszt takich gumek w hurtowni 30 zł, jeśli posiadasz stukanie mechaniczne przy włączonym silniku gdzieś w okolicach lewego koła jest dość regularne oraz delikatne wibracje na pedale sprzęgła jak lekko go naciśniesz to może być dwumas ale oczywiście najlepiej pierw sprawdzić gumki.

Please login or register to see this quote.

Tak jak napisałem wcześniej może to być wydech wpadający w wibracje powodowane przyduszeniem silnika. Przy ruszaniu na ręcznym auto przysiada więc może amortyzatory. Masz gumy (odboje) pod sprężynami z tyłu?

Znalazłem czas aby pojechać do mechanika. Postawił na wydech i faktycznie, jak wszedł pod auto okazało się, że urwany jest jakiś zaczep. Wyszarpał go, oddał mi do ręki i kazał pospawać. Dzisiaj po pracy byłem pospawać feralny zaczep w zakładzie specjalizującym się w tłumikach. Niestety, nie pomogło

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">. Metaliczne stukanie jak było tak jest.

Poprosiłem nawet gościa, żeby pojeździł ze mną trochę. Posłuchał, kazał z powrotem wjechać na kanał, szarpał, huśtał ale nic nie znalazł. Powiedział że wyklucza zawieszenie i sprężyny i... pokręcił głową.

Tulejki stabilizatora miałem zrobione 2 miesiące temu (przód). Wydaje mi się, że tulejka o wymianę prosi się szuraniem na garbach, a nie metalicznym stukaniem. Ale jak znajdę trochę czasu spróbuję wymienić samemu.

U mnie też pojawiły się dziwne dźwięki zdarzały się metaliczne ale ostatnio zmieniły się w skrzypiącą gumę, po zrobieniu linii diagnostycznej okazało się że do wymiany jest wahacz, uszkodzona gumowa osłona dostęp soli, piachu i innego syfu powodowała takie dźwięki.

Proponuje sprawdzic tuleje pływajace możesz to zrobic samemu jesli auto stoi w miejscu zlap za koło i pociag do siebie i od siebie jesli jest luz tuleje do wymiany

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Witam. Mam ten sam problem z tymi stukami , byłem w ASO i nic u kilku dobrych mechaników i też nic sam wszystko sprawdzałem i klapa więc jeżeli ktoś ma jakiś dobry pomysł to dzięki.

Podepne się.

Mam problem pewnie ze śmieszną rzeczą, ale nie wiem co to może być, tzn stukać, z tyłu, z prawej strony.

Jest pewna zależność - gdy odepnę prawy siłownik klapy - jest cisza, gdy jest założony - są stuki (na każdej nierówności). Sprawdzane były trzy siłowniki, na każdym stuka.

CO TO KUR...DE MOŻE BYĆ?

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Bo ja już szału dostaję.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Plastiki z klapy już wymontowałem, nic nie dało.

Vectra do zagadkowe auto.

Też mam takie stuki z prawej strony, słyszę to z okolicy tylnego słupka.

Diagnostyka, o której pisze konik450 wykonywana była już chyba z 10 razy przez 10 różnych mechaników. Każdy z nich wykluczył taką ewentualność. Gdy sam szarpię kołami czuję delikatne luzy (raz są, raz ich nie ma). Ale ja jestem amatorem, nie będę podważał opinii kilku niezależnych mechaniorów, którzy w tym temacie na pewno więdzą lepiej ode mnie.

Od dwóch dni stukanie przeobraziło się już w drżenie. Słychać normalnie jak coś drga i przy okazji się obija wydając metaliczny łomot. Najbardziej słyszalny jest ten dźwięk podczas ruszania, wystarczy na prostej drodze puszczać powoli sprzęgło, żeby do uszu dobiegł ten wspaniały dźwięk... grrr....

Wydaje mi się, że w związku z tym nie może to chyba być zawieszenie, może jakaś poduszka pod silnikiem, skrzynią, nie wiem...

Swoją drogą to naprawdę ciekawe, że w tak popularnym na polskich drogach aucie jak Vectra C, przy usterce pod którą podpisuje się coraz więcej forumowiczów, kilku mechaników których udało mi się już odwiedzić bezradnie rozkłada ręce... Ostatnio usłyszałem nawet, że mam tak jeździć, aż nie pierdyknie do końca to co się zepsuło (pęknie, zerwie się, strzeli, etc...)

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Taka dobra rada z cyklu: "Bezpieczeństwo ponad wszystko"

Jeżeli czujesz luz przy szarpaniu tylnych kół to faktycznie masz tuleje na bananach do wymiany - na szarpakach nie każdy mechanior, diagnosta to wypatrzy. Jeżeli byś wymieniał to proponuje sztywne (nie pływające) które były montowane w poliftach bo są poprostu trwalsze, ale wątpie żeby to powodowało stukot przy ruszaniu.

Nie możesz zorganizować kogoś żeby stał przy otwartej masce i nasłuchiwał skąd dobiega dżwięk przy ruszaniu np. na ręcznym bo rozumiem, że dźwięk jest najbardziej słyszalny w momencie lekkiego przyduszenia silnika

a u mnie jest cos dziwnego z przodu. raz na kilka wyjazdów dochodzą z przodu z lewej stuki ale cos raczej jakby luzne było, bo puka nieraz przy jakiejs minimalnej nierownosci a na wielkich dziurach nic przez dluzszy czas. czasem puka co chwile (zwykle na poczatku jazdy) a czasem raz na kilka km. Już nieraz było tak ze jedziłem cały tydzien i nic, a w sobote pukało przez godzine jazdy prawie co chwile. Niedawno byłem na diagnostyce i wymieniłem prawy łacznik, i z lewej tuleje tylną wahacza przedniego. reszta wszystko wg mechanika ok. a to pukanie zdarzalo sie i przed diagonstyka i zdarza sie teraz. nie mam pojecia co to moze byc. nie jezdze po warsztatach bo poki co to raczej zdecydownie rzedziej puka niz nie puka, ale przyznam ze wkurza to

Dobra, nie uwierzycie co u mnie stukało...

antena cb

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Wydaje mi się, że znalazłem przyczynę dolegliwości mojego auta. Po wczorajszej lekturze forum na temat diagnozy zużytych tulejek wahacza, poszarpałem jak należy tylne koła i nie tylko jest spory luz, ale także zgrzytanie. Wymienię tulejki lub całe wahacze i mam nadzieję, że to pomoże.

Dziwne jest dal mnie tylko jedno... Samochód był w sumie chyba u dziesięciu różnych mechaników... Każdemu z nich mówiłem, że podejrzewam tylne tuleje... Każdy z nich szarpał po swojemu i każdy wykluczył ten element... Albo mam szczęście do partaczy, albo Vectra to bardzo zagadkowy wóz

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by lukag

Witam,

trwało to trochę, ale udało się jakiś czas temu wymienić tulejki bananów. Wymieniłem tylko te tuleje na dole, zainwestowałem w Lemfordery i cisza, jak makiem zasiał

Mam troche czasu więc mogę sie zabrać za wymiane/naprawe bananów. Pytanie tylko czy kupic cały banan np.

Please login or register to see this link.

czy wymienieć same tuleje.

lukag sam wymieniałeś tuleje czy oddałeś do warsztatu ?

Edited by mnemonic

mnemonic ja raz wymieniałem całe banany a raz udało mi się kupić oryginalne tuleje GM na allegro za 40 zł sztuka i wymieniłem (wprasowałem) same tuleje.

Decyzja należny do Ciebie.

Aby nie zakładać nowego wątku mam jeszcze pytanie:

Czy poduszka amortyzatora przedniego może być przyczyną stukania w zawieszeniu? Dodam że stukanie jest bardzo słyszalne i występuje na nierównościach.

Przy wymianie amortyzatora obejrzeliśmy ją dokładnie, wizualnie była OK ale może to ona bo rozkładam już ręce, amortyzator nowy, łożysko amora OK, wahacz idealny, łącznik sprawny, żadnych luzów a cholera tłucze.

Kolejne pytania:

- czy przegub może być przyczyną stukania na nierównościach?

- czy łożysko piasty może być przyczyną stukania (nie huczy)?

Pozdrawiam

Edited by filip w aucie

nie

nie

zubek73 dzięki za odpowiedź, a co myślisz o poduszce amortyzatora? dodam że podczas wymiany amortyzatora nie widzieliśmy nic niepokojącego.

1. Sprawdź dokręcenie nakrętki tłoka amortyzatora - może być niedokręcona

2. Sprawdź sprężyny, może któraś pęknieta - u mnie stukała na nierównościach ułamana, dolna końcówka sprężyny.

B@rtecki chodzi o to że wszystko już było sprawdzone:

- wymieniony amortyzator (sprężyna cała, poduszka wizualnie OK), dokręcone na maxa;

- wahacz sprawny (zero luzów, sprawdzane w stacji diagnostycznej);

- gumy na stabilizatorze wymienione;

- łącznik nowy, zero luzów

... i już z kolegą rozkładamy ręce ... nie wiem co to może być ... może jakaś poduszka silnika, skrzyni biegów ...

nie wiem...

jak oglądałem swoja to szczerze mówiąc też nie bardzoe iedziałem co tam może sie zepsuć, chyba że przerdzewieje na wylot

Robotę zleciłem do warsztatu, koszt 2 x 80zł tuleje + 70 zł wymiana