Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

bulek68

Orygilany przycik ECO w konsoli zamiast przełącznika STAG'a

Polecane posty

Witam wszystkich pokażę tutaj jak w łatwy i tani sposób pozbyć się niekoniecznie pasującego przełącznika gazu

który notabene mnie bardzo przeszkadzał, nie chciałem go nigdzie na konsoli wiec przy montażu poprosiłem by umieszczono

go po lewej stronie za dźwignią zmiany położenia kierownicy - skutek - tragedia nie widać go do tego stopnia ze sam nie mam z niego żadnego pożytku no chyba że prawie włożę głowę to coś tam widzę.

Ponieważ klimę mam manualną postanowiłem wyrzucić przełącznik STAG'a i wykorzystać do obsługi przycisk "ECO"

od klimatronika. Przecież instalacja LPG jest "EKO"

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć image

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> no wiec do dzieła:

Napis ECO będzie koloru zielonego i sygnalizował stan działania,

kontrolka poniżej będzie sygnalizować rezerwę kolorem czerwonym.

Zaś samo użycie przycisku będzie sterować instalacja LPG.

Jego chcemy się pozbyć:

przecznik1.jpg

Czego użyłem:

- przełącznik ECO

- LED zielona 5mm typu CLEAR

- LED czerwona 3mm typu CLEAR

- izolacja termokurczliwa czerwona

- wiertło 1mm

- cyna, lutownica, przewody

Efekt pracy zamiany podświetlenia przycisku mamy niżej, zdjęcia nie do końca pokazują efekt końcowy ale wygląda to

w rzeczywistości o wiele lepiej.

zielonyqo.jpgrezerwad.jpg

Wskazówki jak wymienić podświetlenie pomijam bo można sobie zerknąć tutaj:

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

(dla lepszego równomiernego podświetlenia, na czerwoną diodę nałożyłem rurkę teromkurczliwą,

a zielonej zeszlifowałem "łeb" - najlepiej zrobić to pilniczkiem do paznokci)

ledrezerwy.jpg

podwietlenie.jpg

Teraz zabieramy się za przełącznik rozbieramy go w bardzo łatwy sposób wypychając przewody do przodu, powinien

sam się otworzyć, jeśli zaś stawia opory możemy sobie pomóc od przodu nożem lub czymś ostrym podważając cześć frontową.

przecznik2.jpg

Poniżej mamy zaznaczone LED rezerwy czerwona (1) i stanu instalacji zielona (2).

Musimy się ich "pozbyć" najłatwiej i najszybciej bez ich fizycznego usuwania wystarczy przeciąć ścieżki w zaznaczonych kolorem czerwonym miejscach.

przecznik.jpg

Następnie zabieramy się za podłączenia dodatkowych przewodów:

przecznikty.jpg

W zasadzie potrzebujemy 4 przewodów ale ja użyłem 5 bo i tak przy montażu przycisku w konsoli samochodu musiał bym

rozdzielać masę dla LED i przełącznika. Do przełącznika podłączamy przewody opisane jak wyżej.

Ponieważ do zasilenia naszych LED'ów będziemy potrzebować nieco wyższego napięcia niż te oryginalne podłączamy również jak wyżej przy czym dla diody rezerwy musimy dodać 220ohm by zredukować napięcie.

rezystora.jpg

UWAGA!! W zasadzie wg, obliczeń powinien tam być rezystor 270ohm dla uzyskania napięcia 2.2V ale ja takiego nie miałem pod ręką wiec użyłem mniejszego który w moim przypadku wystarcza w zupełności.

Lutujemy przewody:

przewodyg.jpg

przewody2.jpg

Na koniec pakujemy wszystko w obudowę przycisku. Efekt końcowy wygląda jak niżej:

Rezystor umieściłem na przewodzie poza obudową bo jest tam ciasno jak cholera -

u mnie pod czerwoną izolacją zaraz za przełącznikiem.

gotowey.jpg

Wszystko testowane dziś w samochodzie, działa bez zarzutu. Montaż zostawiam na jakieś cieplejsze dni ponieważ nie

mam garażu i nie chce uszkodzić czegoś, na takim mrozie wszystko jest strasznie sztywne i kruche.

Ja przełącznik zamontuję w miejscu fabrycznie montowanego przycisku TC - na prawo od radia.

UWAGA! Żeby włożyć przycisk w miejsce inne niż mu przeznaczone oryginalnie należy usunąć "bolec" zabezpieczający.

Poza tym jeśli w kostce gdzie chcemy umieścić przycisk jest już fabryczna instalacja ( w moim przypadku jest),

musimy przewody odciąć i zaizolować podłączając w ich miejsce nasze przewody od przełącznika.

EDIT:

Tutaj mamy efekt finalny ( bez rezerwy bo świeżo po tankowaniu

/emoticons/default_yahoo.gif" alt=":yahoo:"> ):

Edytowano przez bulek68

za***isty patent

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> gratki pomyslu wykonania i porady

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

Dzięki, potrzeba matką wynalazku.

/emoticons/default_leze.gif" alt=":leze:">

Spoko pomysł.

Ale jak bym się bawił w takie coś, to zamontowałbym 3 diody smd pod napisem ECO tak żeby gasły kolejne litery O C E wraz z ubywaniem gazu. Ale to takie moje widzi mi się.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Zbyt skomplikowane jeśli widziałeś przełącznik od srodka. A sama LED stanu o wiele bardziej przydatna

Poza tym sam wskaźnik jest mało wiarygodny (a tylko poglądowy), dla mnie kompletnie bezużyteczny.

Edytowano przez bulek68

Bardzo fajny pomysł, szkoda że napisu ECO nie da się przerobić na napis LPG :-(.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

Raczej niewykonalne :-P

Tutaj mamy efekt finalny ( bez rezerwy bo świeżo po tankowaniu

/emoticons/default_yahoo.gif" alt=":yahoo:"> ):

Wystukane z mojego XPERIA NEO V

Edytowano przez bulek68

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.