Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

Pawcio1984

Poważny problem z odpalaniem, VB 1,7 (isuzu) 1996r.

Polecane posty

Witam wszystkich forumowiczów i proszę o pomoc.

Mam taki problem zresztą jak każdej zimy

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć image

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> chodzi o odpalanie. Napiszę co wymieniłem i sprawdziłem i proszę o jakieś jeszcze sugestie bo ręce mi już opadają

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

-wymieniłem 2 dni temu:

1. założyłem wszystkie nowe świece żarowe Beru

2. nowy aku 74AH 680 A

- sprawdziłem

1. autko się nie zapowietrza

2. przekaźnik świec żarowych - ok

3. rozrusznik robiony miesiąc temu ( kręci dobrze i mocno)

4. alternator ok, ładowanie poprawne

A więc tak, gdy było ciepło autko odpalało bez żadnego problemu i to na aku 55AH aż do momentu spadku temperatury bo przy spadku do około 5 stopni to już było po wszystkim przestał odpalać, więc wymieniłem świece i dałem nówkę aku i problem się zaczął

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> po pierwsze wogóle nie mam pradu na świecach i nie mam zielonego pojęcia dlaczego próbowałem nawet na krótko świece podgrzać i też to nic nei dało, nie wiem czy wogóle jest jakiś bezpiecznik do tych świec, przekaźnik jest ok.

1.co może być przyczyną że w ogóle nie dostaje prądu na mostek do świec?

2. co może być przyczyną, że nawet po podgrzaniu świec na krótko auto nie odpaliło wogóle pomimo długiego kręcenia?

Dodam, że gdy było ciepło autko paliło od strzała i nie było żadnego problemu.

Bardzo proszę o podpowiedź i jakąś rade bo już jak wcześniej pisałem ręce mi opadają

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Wydaje mi się, ze musi być tam jakiś bezpiecznik, który odpowiedzialny jest za grzanie świec, także od tego trzeba zacząć. Jeżeli świece zaczną grzać normalnie i dalej nie będzie odpalał jak należy, to już standardowo zacznijmy od badania kompresji, a następnie układu wtryskowego (końcówki).

hmm najlepsze jest to, że w mojej VB w tej skrzynce pod maską gdzie jest przekaźnik do świec i przekaźnik jakiś drugi chyba do podgrzewania paliwa jest tylko jeden bezpiecznik, który według książki jest do tego przekaźnika do podgrzewania a drugi, który powinien tam być poprostu go nie ma i nie ma tak żadnych kabelków ani styków żeby wpiąć bezpiecznik

VB odpaliła podgrzałem każdą świece osobno na krótko i po przekręceniu kluczyka auto odpaliło od strzała bez najmniejszego problemu, teraz moje pytanie co mogło paść, że niechce normalnie odpalać?

Chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - przyczyną jest brak grzania świec

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Ciężko powiedzieć na odległość co mogło paść, jedynie jakiś elektromechanik pomoże. A może grzeją tylko w innym czasie. Znam przypadek, że grzały jednak po tym jak kontrolka od świec zgasła nie wiadomo czemu.

Bezpiecznik 80A jest w skrzynce zaraz za akumulatorem. Wyciągnij żólty przekaźnik i sprawdz miernikiem albo żarówką czy sterownik świec żarowych podaje minus na cewkę przekaźnika.

No wlasnie nie ma tam bezpiecznika takiego, o którym mówisz. Owszem są dwa przekazniki i jest tylko jeden bezpiecznik 30A i to chybajest do grzania paliwa albo filtra a do świec nie ma żadnego, jestmiejsce na bezpieczniki ale tylko samo miejsce bez żadnych wsówek i kabli i zgłpiałem bo teższkałem po instrkcjach typu "sam naprawiam" i wsedzie pisze ze tam ma byc taki bezpiecznik a mnie nie ma i nie wiem gdzie jest

Nie ma być w tej skrzynce gdzie przekaźnik tylko zaraz za akumulatorem. Musisz rozpiąć okrągłe złącze co jest za akumulatorem, za tym złączem w plastikową osłonę kabli jest wsunięty wężyk co idzie z góry zbiorniczka wyrównawczego. I pod tym są główne bezpieczniki.

Seba_STA

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> dziękuję bardzo za podpowiedź odnośnie tego bezpiecznika, znalazłem go 80A oczywiście był spalony, wymieniłem założyłem nowy. Świece teraz dostają prąd i grzeją ale strasznie krótko bo jakieś 3 sekundy świeci się kontrola i gaśnie a z silnika dochodzi dźwięk przekaźnika tak jak by rozłączał grzanie świec. Dzisiaj u mnie jest -7 i dopiero jak trzy razy zagrzałem świece to odpalil dobrze. Co może być przyczyna krótkiego grzania tych świec? Czyżby chodziło o ten czujnik od temperatury silnika? Gdzieś na forum wyczytałem żeby go odpiąć i żeby nie działał i że to niby ma pomóc, ale nie chcę w ciemno tego robić i wolał bym usłyszeć jakąś poradę w tej sprawie no i oczywiście, który to dokładnie czujnik jest i gdzie jest zlokalizowany. Z góry wielkie dzięki za podpowiedź

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

U mnie też tak to wyglądało w isuzu ale co najciekawsze, chociaż wydawało się że świece nie grzeją, to grzały, nawet kilka minut w czasie pracy silnika przy dużych mrozach. Podepnij jakąś żarówkę czy miernik do świec i będziesz widział czy grzeją

Możesz odpiąć ten czujnik (czujnik z kabelkiem) i zobaczyć co będzie, z tym że dla isuzu nie ma znaczenia czy grzeje świece w lato czy w zime, czas grzania jest taki sam. Cichy dobrze pisze z tym grzaniem to, że kontrolka zgasła nie znaczy, że świece przestały grzać. Jeśli jednak nie przekręcisz kluczyka dalej to po około 7 sekundach się wyłączą, jeśli jednak zapalisz to grzeją aż silnik osiągnie 50st.

Edytowano przez Seba_STA

czyli koledzy mam rozumieć, nic nie kombinować tylko sprawdzic ile te świece grzeja po zgaśnieciu kontrolki? u mnie ta kontrolka gasnie cho***nie szybko jakies góra 3 sekundy i wtedy słychać jak przekaznik tyknie i wlasnie nie wiem czy one jeszcze grzeja czy juz nie, musze to jutro sprawdzic

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> czytalem gdzies na forum ze w tym isuzu to jest jeszcze dogrzewanie silnika jakis czas tymi swiecami. rano zrobilem ten przekaznik i bylem jakas godzinke temu odpalac auto u mnie jest od godziny 17, -13 stopni i podgralem swiece raz i ledwo co krecil, podgrzalem drugi raz wylaczylem stacyjke i podgrzalem trzeci raz i dopiero odpalil. wiec nie wiem co to z tym grzaniem robic w sumie reszta jest sprawna, aku nowka, rozruszki miesieczny, nie wiem czego sie jesczze czepic

Może czujnik temperatury szwankuje i odłącza za szybko świece. Odłącz go i zobaczysz

ale gdzie ten czujnik sie znajduje?

U mnie jest tak: daje zaplon i wiadomo - zapalaja sie kontrolki - w tym ta od swiec. Po chwili kontrolka ta gasnie (czyli daje sygnal, ze mozna krecc rozrusznikiem), ale swiece jeszcze sie grzeja jakies 3-5 sek. Dopiero po tym czasie jak nie zakrece rozrusznikiem przestaja sie nagrzewac. Jak odpale silnik to znowu zaczynaja grzac i grzeja dopoki silnik nie osiegnie temperatury 50 stopni C. Sterownik informacje o tej temperaturze dostaje z czujnika z przewodem (a w zasadzie z wlacznika) wkreconego w obudowe termostatu. W momencie gdy osiagnie ta temperature 50 st. wlacznik ten zwiera do masy i podaje ja na sterownik, ktory wlacza swiece. Kiedys jak mialem przewod od tego czujnika urwany (nie mogl podac masy) to swiece rowniez sie wylaczaly, ale to bylo juz zalezne od czasu. Tak jakby sterownik mial taki patent na wylaczanie swiec, ze albo silnik sie nagrzeje i je wylaczy a jak sie nie nagrzeje w jakims tam czasie to sterownik odcina swiece, aby nie pobieraly pradu. Ja zrobilem sobie taki patent, ze z komory mam poprowadzone dwa przewody: jeden do kontrolki pokazujacy dzialanie swiec (zasialanie pociagniete bezposrednio z listwy) a drugi podlaczony do tego wlacznika i przez przycisk do masy. Latem jak jest cieplo to pstrykam sobie zeby niepotrzebnie nie obciazac altka i nie wypalac swiec bo wiadomo, ze silnik i tak sie szybko nagrzeje. Tak ogolnie biorac to pojawiajace sie problemy z alternatorami zima w tych silnikach moga wynikac z tego, ze po odpaleniu pobor jest pradu jest spory bo na raz zalacza sie podgrzewacz paliwa, grzanie swiec (ktore trwa do + 50st) i pewnie nie raz tylna szyba i dmuchawa do odparowania szyb. Taka moja mala teoria na temat elektryki w tym modelu

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edytowano przez meliniak

Dziękuje meliniak za bardzo dokładny opis i ciekawe rozwiązanie dla mojego opelka, mialem dzisiaj sprawdzic ten czujnik ale nie dałem rady wiec jutro po pracy do niego zerkne to napisze jak sie sytuacja przedstawia i pomierze ile mi te swiece grzeja, dzisiaj jeszcze nie bylem w aucie w sumie caly dzien jest -8 stopni i samochod stoi od wczoraj nie ruszany. Pójde jeszcze wieczorem do auta odpalić zobacze jak odpali, bo wczesniej przed wymiana tego bezpiecznika to szkoda było podchodzić do niego nawet jak było +5 stopni

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> wiec jak go odpale to napisze jak to wygladalo.

bylem odpalić Opelka, podgrzalem swiece raz i ledwo co zakrecil, podgrzalem drugi raz ta sama sytuacja, podgrzalem trzeci raz i to samo, dopiero za czwartym podgrzaniem krecilem rozrusznikiem z 7 sekund i dopiero odpalil

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> czyli dalej ciezko, jak myslicie to moze byc przez ten czujnik? tylko, który to jest bo go nie moge zlokalizować

Dziwne z tym grzaniem... powiedz mi jeszcze czy jak juz zakrecisz i odpali to silnik pracuje rowno czy telepie nim i chodzi jakby nie na wszystkich garach?

Jesli telepie to odkrec listwe zasilajaca swiece i pomierz dokladnie wszystkie swiece tzn. sprawdz ich rezystancje. Jesli bedzie nieskonczenie wielka (miernik pokaze Ci przekroczony zakres) to znaczy, ze swieca padnieta. Wiem, ze masz nowe, ale wszystko zdarzyc sie moze i trzeba to wykluczyc. Jesli z kolei bedzie miala rezystancje bliska 0 Ohm to ma gdzies zwarcie. Prawidlowa wartosc to jak dobrze pamietam cos kolo 2 Ohm. Jesli z nimi bedzie wszystko wporzadku to sprawdz styk swiecna listwie czy nie jest zabrudzony, skorodowany.

Jesli nie telepie silnikiem a chodzi rowno to sprawdz czy dochodzi Ci napiecie do zoltego przekaznika swiec zarowych a z niego na listwe. No i zobacz czy grzeje Ci podobnie jak u mnie czyli czy podgrzewa jeszcze chwilke swiece po zgasnieciu lampki od swiec.

PS. a jaki masz olej i jak dawno go wymieniales? moze masz syf i ciezko mu ukrecic.

hej, jak podgrzeje swiece kilka razy i odpale to silnik chodzi rowno nic nie szarpie nic nie trzesie wszystko ok, co do pradu na przekaznik to idzie i po zgasnieciu kontrolki to grzeja jeszcze z sekunde i sie rozlacza. Wyczytalem gdzies na forum ze moge miec padniety czujnik temperatury, ktory jest odpowiedzialny za dlugosc grzania swiec, ale nie wiem gdzie ten czujnik jest

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> bo mi w sumie swiece grzeja dobrze ale strasznie krotko i musze kilka razy grzac zeby odpalilo auto na mrozie, szukam jakiejs podpowiedzi gdzie jest ten czujnik zeby go odpiac i sprawdzic czy beda swiece dluzej grzaly bo mi sie wydaje ze one poprostu za krotko grzeja i nie zagrzeja tak jak powinny

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.