Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

nikersik

Czy mam czujnik zmierzchu?

Polecane posty

Mam pytanie o czujnik zmierzchu.

Moja vectra C 2007 ma czujnik deszczu, ma lusterka foyochromatyczne i diodę swiecącą pod lusterkiem oświetlającą dźwignię zmiany biegów, która zapala się jak sie zrobi odpowiedni ciemno. Mam więc czyba czujnik zmierzchu ale nie mam automatycznego włącznika świateł. Czy czujnik który włącza tą diodę pod lusterkiem to ten sam czujnik który włącza światła jeśli miałbym włącznik z funkcja AUTO. Czy jeśli zmieniłbym włącznik światem na taki z AUTO i aktywował to TECHEM to muszę zmieniać czujnik przy szybie, czy nie.

Jestem elektronikiem i myślę żeby "tanim kosztem" zrobiś sobie automatyczne włączanie świateł wykorzystując sygnał z tej diody. Zrobić prosty układ który zapala światła w momencie zapanie się tej diody pod lusterkiem.

Napiszcie prosze jeśli ktoś ma oryginalny automat włączania świateł i ma tą diodę pod lusterkiem jak ona się włącza to włącza światła, czy ta dioda i światła to niezależne układy np. dioda świeci - światła nie świecą, lub światła świecą dioda nie świeci, lub dioda i światła zapalają się niezależnie od siebie przy różnych zaciemnienia itp.

podaj VIN

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

to się wszystkiego dowiesz

Czujnik zmierzchu jesli masz to jest na szybie za lusterkiem. Lampka pod lusterkiem zapala sie ale czujnik od niej jest w lusterku.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

To jak myślicie można wykorzystaś włączenie się tej diody pod lusterkiem do sterowania włączenie świateł?

W lusterku fotochrom masz 2 czujki jedna z przodu lusterka (od strony sztyby po lewej) ona zapala diode drugi jest pod szklem on sciemnia lustro jesli zaswieci od tylu mocne swiatlo.

Sam pisales ze jestes elektronik a nie potrafisz zrobic prostego ukladu z fotorezystorem ?

Sa gotowe uklady za pare groszy i nie trzeba kombinnowac.

Potrafię zrobić. Myślałem nawet nad takim układem z fotorezystorem i procesorkiem AVR. Napisałbym prosty programik który sprawda kilka żeczy (np. włączenie zapłonu, położenie włącznika świateł, poziom zasiemnieniea fotorezystora, można ustawiś w programie histerezę tegu czujnika i czasy zwłoki żeby nie mrugało światłami podczas przejeźdźania po lampą uliczną itp, itd) Nie jest problemem elektronika i program ale po co jak można by wykorzystać sygnał z tej diody świecącej w lusterku. Tylko czy jej algorytm i moment włączenia jest zgodny z oryginalnym systemem zapalania świateł.

Dlatego pytam o tą diodę u osób które mają funkcję AUTO czy świecenie tej diody pokrywa się z włączanie świateł w trybie AUTO.

Czlowieku ta dioda nie ma nic do zapalania swiatel od tego jest czujnik zmierzchu ktory jest montowany na szybie.

Ja to wszystko wiem.

Ale zrozum że nawet jak mam czujnik zmierzchu dla świateł ( a nie wiem czym mam bo pytam się czym sterowana jest ta dioda) to musiałbym zmienić włącznik świateł (bo mój jest bez pozycji AUTO) i atywować to wszystko TECHEM.

Dla mnie łatwej jest zrobić prosty układzik elektroniczny i podpiąc sie pod mój włącznik świateł a ciągle nie wiem czy do sterowania mojego układziku mogę wykorzystac fakt włączania tej diody pod lusterkiem.

Już sam nie wiem czy ja nie umiem prosto pisać.

diodę możesz wykorzystać do tego celu bez problemu

Co z tego ale co dalej czy warto rozgrzebac lusterko bo tylko tak sie wepnie w uklad odpalajacy diode i co dalej wlacznik swiatel nie steruje nimi bezposrednio tylko idzie to przez BCM. Czy nie lepiej to zrobic jak fabryka dac czujnik zmierzchu wlacznik z AUTO odpalic techem.

rozebranie lusterka najmniejszy problem /pinów jest masa wystających z lustereczka

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć image

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> (sam zrobiłem z cztero sześcio pinowe )

a i nie do jednego przyda się ten sygnał nawet pod lampki w drzwiach (czyż nie potwierdzisz )

bezpośrednio włącznik może i nie steruje ale steruje i w czym problem

Jak fabryka czyli wymienić szybę przy okazji

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edytowano przez xpirat

No widzę że mnie rozumiesz. Właśnie - jaki problem zrobić elektronikę która np. małym przekaźnikiem będzie zwierała odpowiednie przewody dochodzące do włącznika tak jakby ktoś włączył swiatła włącznikiem.a sterowanie zrobić wykorzystując tą diodę pod lusterkiem. Proste bez kombinacji z dokupowaniem włącznika AUTO, czujnika zmierzchu (a może i wymianą szyby), zabawa z TECHEM - to wszystko kosztuje a i do TECHA nie mam dostępu. A prostą elektronikę można zrobić z domowych zapasów lub kupić w każdym sklepie elektronicznym za niewielkie pieniądze.

Pozdrawiam

cos tu nie gra w tym waszym tłumaczeniu...

- mam lusterko fotochrom (fabryczne i działa)

- mam tą lampkę co swieci pod lusterkiem

- nie mam czujnika zmierzchu (brak funkcji auto we właczniku świateł i brak w odczycie VIN)

czujnik zmierzchu jest chyba na szybie przy czujniku deszczu (takie małe okrągłe)

Edytowano przez zubek73

Jaki wpis w VIN-nie "mowi " o czujniku zmierzchu?

nie wiem.... może

T2Q = REFLEKTORY,AUTOMATYCZNE WŁĄCZANIE-WYŁĄCZANIE

Powiedzcie prosze jeszcze jak jest u was. Ci co mają aktywną funkcję AUTO jak włączą się światła to w tym samym czasie włączy się ta dioda i jak wyłączą się światła to dioda też gaśnie. Wiem że są to niezależne od siebie rzeczy. Czodzi mi o to czy czujnik włączający diodę i czujnik włączający światła działa przy podobnym stopniu zaciemnienia.

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

tego to nie wiem i wątpię aby zapalały sie w tym samym czasie (na lusterku wydaje mi się że będzie większa zwłoka )

oryginalnie czujnik deszczu i zmierzchu jest razem ale dioda pod lusterkiem posiada odpowiednią zwłokę aby ja wykorzystać do zrobienia automatycznych świateł jak i innych celów (podświetlanie drzwi / klamek itp)

Edytowano przez xpirat

hmmm... a po co czujnik zmierzchu? przecież i tak przepisy mówią, że trzeba cały czas jeździć na światłach.

no chyba, że ktoś chce to koniecznie mieć

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ja tam bym wolał lampki do jazdy dziennej zamontować z automatem do załączania... nie będzie się męczyć żarówek, kloszy...

Edytowano przez issey

To i ja się podepnę do tematu. Mam vc z włącznikiem świateł - bez trybu AUTO. Czy jest możliwość taka - żebym zakupił przełącznik z AUTO i tryb auto włączał światła przy odpaleniu zapłonu/gasił po wyłączeniu ? Chodzi mi o to żebym np mógł przy włączonym silniku przełączyć się na pozycję 0 i wyłączyć światełka (np podczas postoju na parkingu).

możesz ja miałem tak u siebie

teraz mam dołożony czujnik zmierzchu więc działa mi AUTO tak jak fabryka wypuściła i to w przedlifcie

xpirat czyni cuda

Edytowano przez rudiksax

a mozna to zrobic bez czujnika zmierzchu ? i tak musimy jeździć nawet w dzień z włączonymi światłami

Można zrobić tak, że po włączeniu zapłonu włączają się pozycyjne, a po zapaleniu silnika: mijania.

Bez czujnika, tylko ustawiasz w samochodzie op-com-em, albo tech-em.

Edytowano przez Damian44

Tak, to już czytałem że można, ale nadal to nie do końca to czego potrzebuję bo na postoju nie będę mógł wyłączyć świateł

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">. Chodzi mi dokładnie o ten przełącznik AUTO, czy da się go wsadzić zamiast zwykłego, tak że jak ustawię na "AUTO" to żeby działało mi bez czujnika zmierzchu, a "0" wyłączało mi całkowicie światła ?

Chyba że ja źle zrozumiałem i wystarczy że kupię ten włącznik z "AUTO" i op-comem ktoś mi włączy opcję automata

Edytowano przez kubek1976

wkładaj włącznik "AUTO" i masz to co chcesz- ja tak miałem

Nie miałem czujnika zmierzchu i działało mi to w sposób taki "pozycja "0" światła nie świecą mimo zapłonu załączonego, pozycja AUTO światła świecą cały czas jak tylko przekręcisz na zapłon, jak wyłączasz zapłon światła gasną"

I tyle kolego

więc jak o to Ci chodzi to zakładaj wyłącznik i po robocie bez ingerencji OP-COM i TECH2 w zależności jak masz ustawione warianty w BCM ja miałem wariant 1

Witam wszystkich.

Jest to mój pierwszy post więc na wstępie chciałbym się przywitać.

W moim aucie mam przełącznik bez "AUTO" i aktywowane światła do jazdy dziennej. Aktywowałem je ze względu na wyświetlacz, który w nocy dawał ostro po oczach a codzienne przestawianie go w tryb nocny nie było zbyt wygodne. Wygląda to tak: przełącznik ustawiony w pozycje "0" - odpalam auto, zapalają się światła mijania, wyświetlacz świeci w trybie dzień. Kiedy się ściemni przełączam włącznik w pozycję 2 (światła mijania), wyświetlacz przełącza się w tryb nocny i zapala się podświetlenie przycisków. Niestety nie ma możliwości całkowitego wyłączenia świateł. Niedawno wpadł mi w ręce przełącznik z trybem "AUTO". Zamontowałem go i niestety wiele się nie zmieniło. Pozycja "AUTO" niczym się nie różni od pozycji 2 (światła mijania) a w pozycji "0" jak było przedtem, światła do jazdy dziennej. Całkowicie wyłączyć świateł się nie da. Najlepszym rozwiązaniem wg mnie było by:

"AUTO" - światła do jazdy dziennej

"0" - całkowite wyłączenie świateł

"1" i "2" - bez zmian czyli pozycyjne i mijania.

Wydaje mi się ,że koledze kubek1976 o takie rozwiązanie chodziło. Szczerze mówiąc mi też takie by najbardziej odpowiadało. Może któryś z kolegów ma sposób na takie ustawienie.

Pozdrawiam.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.