Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Morfeusz250

Chrobotanie podczas ruszania.

Recommended Posts

Witam. Z moją viki 1.9cdti 120km dzieje się dziwna rzecz. Otóż podczas ruszania ( tylko gdy silnik został właśnie uruchomiony) słychać pojedyncze, krótkie chrobotanie z przodu. Dokładniej mogę opisać to tak: uruchamiam silnik, ruszam, wyjeżdzam z garażu czyli jakieś 4 metry i wtedy słychać te chrobotanie ( to jest tak jakby pojedyczne "chrobotnięcie", jakby jeden pełny obrót czegoś to chrobot. Trudno to opisać). Może to jakieś łożysko? Przejrzałem neta i ogólnie były podobne tematy, jednakże nie rozwiązane ;/ Jakby ktoś wiedział, co to mże być, to byłbym wdzięczny za odpowiedź.

PS: Dodam że występuje to tylko po uruchomieniu silnika, w trakcie jazdy tego nie ma.

Może być dwumas...

Moze tak byc ze dwumas.Mialem podobnie podczas poczatkowego stadium padania DM.Odglos z DM tylko po pierwszym ruszeniu z miejsca potem juz zadnych odglosow z DM nie slyszalem.

Edited by matoslaw

A czy są jeszcze jakieś objawy, po których mógłym rozpoznać, że to dwumas? Wiadomo, że nie należy to do tanich napraw

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_dash.gif" alt=":dash:"> Czy jest możliwość jakoś sprawdzenia tego DM? Najgorsze jest to, że o ile dobrze pamietam to podczas tego "chorobtnięcia" czuć na pedale sprzęgła jakąś taką wibrację/drgania, jednak nawet jak zjeżdżam z podjazdu na "luzie" to również to słyszę ;/ A czy np. przegub może wydawać taki dzwięk?

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:">

PS: Wyczytałem coś o "teście ABS-U podczas ruszania autem", który objawia się właśnie takim "hrrr, hruum" czy coś takiego. Wie ktoś coś na ten temat? ( w odniesieniu do vectry oczywiście ;p)

Edited by Morfeusz250

Cztałeś to

Please login or register to see this link.

tam jest prawie wszystko o dwumasie

No przeczytałem cały topic, który podał kolega Kuba. Jakby nie patrzeć, ja takich objawów nie mam. U mnie podczas ruszania nic nie stuka tylko chrobocze ( jakby coś ocierało o coś). Nie wiem już co mam robić ;/

A czy w vectrze wystepuje jakieś sprawdzanie ABS etc. podczas ruszania? Z tego co wyczytałem, w toyotach tak jest...

Miałam tak samo i okazał sie to dwumas

Przegub owszem chrobocze ale przy skreconych kolach i dodawaniu gazu,na wyprostowanych kolach go nie slychac

U mnie występuje to samo a silnik Z18XE ..czytałem że niby test ABS ale po wyjęciu bezpiecznika dalej to występuje więc nikt mi do tej pory nie pomógł. pozdr.

No i na takim właśnie etapie kończą sie tematy też na innych forach:) Występuje to też w niektórych astrach ,avensisach ,mercedesach i innych markach. Ludzie tak jeżdzą już ładne pare lat (ja już tak jeżdze rok) i nic sie z tym nie dzieje. Może była jakaś część czy to układu ABS czy to innego, danego producenta która była montowana do różnych marek i modeli i daje taki efekt. Gdyby to było uszkodzenie mechaniczne raczej występowałoby częściej a nie tylko po odpaleniu starcie systemu pierwsze ruszenie z miejsca do przodu. pozdr.

A jeszcze dodam taki myk w tej sprawie. Po odpaleniu można jechać do tyłu nawet z 300metrów i tego niema .Jedynka i do 5metrów do przodu też zachrobocze.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by kamil_wroq

A możecie nagrać ten dźwięk?

Czy czuć to na pedale hamulca tak jak wtedy gdy hamujemy i zadziała ABS?

Nagrać sie napewno nie da gdyż trzeba sie wsłuchać żeby to dobrze usłyszeć wiec na nagraniu pewnie to nie bedzie wogóle słyszalne ale kierowca to słyszy bo dodatkowo w tym samym momęcie czuć zgrzyt na pedale sprzęgła podczas puszczania płynnego ruszenia z miejsca. Czy na pedale hamulca to czuć nie wiem.Można to porównać do zadziałania ABS ale to jest dużo słabiej. Takie zatrybienie czegoś na 1-2sek. chrobot. Tak jakby na żwirze przez sekunde toczyć sie z zablokowanymi przednimi kołami .

No to - wg opisu - stawiał bym na sprzęgło, jego elementy, lub skrzynię.

ABS od początku wydawał mi sie tu dziwnym podejrzanym i go wykluczam.

Please login or register to see this quote.

Miałem identyczny objaw. Wina leżała po stronie górnego mocowania amotryzatora. Po wymianie poduchy i łożyska objaw zniknał. Co ciekawe, przez dłuższy czas chrobotnięcie występowało tak jak u ciebie, tylko po dłuższym postoju auta, zaraz po odpaleniu i ruszeniu z miejsca. Dopiero po kilku miesiącach zaczęło chrobotać również podczas przejeżdżania przez większe poprzeczne nierówności.

Please login or register to see this quote.

U mnie nie występuje to tylko po dłuższym postoju. Rano po odpaleniu i ruszeniu z miejsca i po pięcio minutowym postoju na parkingu na autostradzie po odpaleniu występuje to identycznie. Następnie można ruszać i tego niema ,następnie znowu zgasić silnik -odpalić i wystąpi

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> pozdro

Edited by kamil_wroq

Witam, odswiezam temat po kilku latach. W mojej vectrze (z20net, 2008r) dzieje sie dokladnie to samo, co u autora tematu i kamil_wroq. Przez ostatni miesiac-poltora mialem takie pojedyncze chrobotniecie przy ruszaniu, ale tylko po odpaleniu silnika. Po zatrzymaniu i ruszeniu tego nie bylo. Niestety, ale dzisiaj po rannym odpaleniu i wyjezdzie z garazu tak chrobotalo/stukalo (jakby ktos cos tlukl), ze nie chcialem dalej jechac. Tym razem nie bylo juz roznicy, czy auto cofa, czy jedzie do przodu. Wyraznie to slychac z okolicy przednich kol, zarowno z lewej jak i prawej strony. Dodam, ze jak auto zaparkowalem na prostych kolach i zgasilem, zamknalem, zaczalem nim ruszac przod tyl (byl wrzucony 2 bieg, bez recznego) to tez to bylo slychac. Czy ktos mial podobny problem i go ostatecznie rozwiazal? Pozdrawiam

Witam, odswiezam temat po kilku latach. W mojej vectrze (z20net, 2008r) dzieje sie dokladnie to samo, co u autora tematu i kamil_wroq. Przez ostatni miesiac-poltora mialem takie pojedyncze chrobotniecie przy ruszaniu, ale tylko po odpaleniu silnika. Po zatrzymaniu i ruszeniu tego nie bylo. Niestety, ale dzisiaj po rannym odpaleniu i wyjezdzie z garazu tak chrobotalo/stukalo (jakby ktos cos tlukl), ze nie chcialem dalej jechac. Tym razem nie bylo juz roznicy, czy auto cofa, czy jedzie do przodu. Wyraznie to slychac z okolicy przednich kol, zarowno z lewej jak i prawej strony. Dodam, ze jak auto zaparkowalem na prostych kolach i zgasilem, zamknalem, zaczalem nim ruszac przod tyl (byl wrzucony 2 bieg, bez recznego) to tez to bylo slychac. Czy ktos mial podobny problem i go ostatecznie rozwiazal? Pozdrawiam