Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

silver007

Malowanie kierownicy Irmscher

Recommended Posts

Tak się składa, że nabyłem kierownicę Irmiego, która jest w stanie daleko odbiegającym od ideału.

Please login or register to see this link.

O ile skóra jest ok. to farba jest totalnie zjechana... Chciałbym to pomalować od nowa, więc kilka pytań do lakierników, z cyklu, jak się do tego zabrać, żeby było jak w oryginale?

Na początek zjechać papierem ściernym. Potem wygładzić drobnoziarnistym. Traktować to jeszcze jakimś rozpuszczalnikiem?

Następnie podkład. Tylko jaki? Jakiś do tworzywa, czy po prostu akrylowy?

Następnie lakier kolor. Pewnie ze trzy warstwy.

Potem klar. Dwie warstwy?

Dobrze rozumuję? Bo lakiernik ze mnie jak z koziej d... trąba, ale mimo wszystko wolę spróbować sam, bo z pozostałości lakierów prysnę też konsolę itd.

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

może tu zerknij

Please login or register to see this link.

cały czas mam w głowie zdjęcia że ktoś od nas z forum malował kierownice w tytan. ALe nie wiem gzie to może byc ... i czy czasem to nie był sen

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

z tego co wiem to alwaro malował

zmatowić starą warstwę lakieru

odtłuscić

podkład po plastiku

podkład akrylowy

zmatowić paiperem np. 800 na mokro

baza

klar (1 zapyl tylko 2 w pełni wylana)

Kiera przygotowana do malowania. Starą warstwę lakieru przytarłem, wszystko było ładnie, gładko, bez wyczuwalnych rys i pęknięć.

Odtłuszczone benzyną ekstrakcyjną.

Podkład do tworzywa nałożony.

Pozostało dać podkład akrylowy, bazę i klar. Dziś odbieram lakier z mieszalni, więc zobaczymy jak wyjdzie... W każdym razie wszystko idzie z dbałością o szczegóły i na dobrych lakierach, więc myślę, że nie będzie lipy

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Koniecznie zapodaj fotki po tym zabiegu

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

kolego jaki kod lakieru tytan ? jaki jego koszt?

Mnie dorabiał gość ze wzoru na kierownicy trójramiennej Irmiego (bo tam był tytan, a nie jak w czteroramiennej coś a la aluminium), więc kodu nie znam... Ale da się kupić lakier motipa 51077 za jakieś 35zł. Przełożenia na paletę RAL niestety nigdzie nie znalazłem.

Swoją drogą... Czy wszystkie czteroramienne kiery Irmiego są jaśniejsze? Nie było takich tytanowych jak trójramienne? Bo w sumie nie wiem, czy dobrze robię malując na inny kolor. To jest tak, że ten jaśniejszy pasuje do konsoli alu-look, a ten z trójramiennej do tytanów?

Edited by silver007

no ten z trójramiennej jest ciemniejszy o wiele, ja planowalem pomalowac na czarny błyszczący ale chyba zostane przy tym tytanie, już górną część zmatowilem, ale z dolna sie wstrzymam podjade do lakierni zeby mi dobrali jakis ladny lakier w ten desen

Moje malowanie odroczone nieco, bo się pochorowałem :/ W sumie może to i dobra opcja, bo się lakieru nie obucham z zatkanym nosem

Please login or register to see this quote.

Co rozumiesz przez "zmatowiłem"? Bo ja na początku chciałem tylko lekko przejechać ściernym, a w końcu zjechałem cały stary lakier do białego i to wydaje mi się najlepszą opcją "zmatowienia".

no wlasnie w miejscach gdzie byla podrapana caly lakier a reszta tak zeby nie bylo czuc zbyt duzej roznicy poziomow, ale tez wydaje mi sie ze skonczy sie na zdarciu calego lakieru

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> :D Zrobiłem na początku tak samo... Ale jakoś sumienie mi nie dawało spokoju, bo jak coś robić, to robić porządnie... Jeśli o te oszczędzone 15 minut tarcia papierem, trzeba będzie potem malować od nowa, bo coś popęka, albo będzie czuć nierówności, to lepiej teraz dla świętego spokoju to zrobić od razu jak trzeba. Zwłaszcza, że tego ori lakieru jest naprawdę cienka warstwa i nie trzeba się jakoś siłować z jego pozbyciem.

no tez chyba tak zrobie kolego

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> jeszcze tylko musze sie wybrac po lakier

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> podklad do plastiku + akrylowy i normalny lakier i bezbarwny tak ?

Dokładnie tak. Chociaż myślę, że ten podkład akrylowy to już bardziej taka sztuka dla sztuki

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> W każdym razie ja daję, chociaż gość od dorabiania farb mówił mi, że nie jest to konieczne.

Trochę odpkopię temat, zabieram się za malowanie mojej kierownicy, podkład do plastiku i parę warstw podkładu akrylowego już położyłem i narazie się wszystko ładnie trzyma. Z tym że na próbę pomalowałem klapkę od telefonu i po nałożeniu bazy i klaru wszystko się paprze. Robię tak:

- zmatowienie, odtłuszczenie

- podkład do plastiku+15min czekania aż będzie "suchy"

- podkład akrylowy 2-3 warstwy w odstępie 15min.

- 2 godz po podkładzie matowię, odtłuszczam i kładę 2-3 warstwy bazy akrylowej

- po 24 godz daję klar "z żywic syntetycznych" i zostawiam na 48 godz do wyschnięcia

Lakier wydaje się wyschnięty i nawet w miarę się trzyma, ale po paru dniach zmienia się w warstwę plasteliny która schodzi aż do gołego plastiku od dotknięcia paznokciem. Bez klaru zachowuje się identycznie. Mam jakiś dziwny lakier czy coś robię źle?

wszystko co napisałeś wygląda na poprawnie tylko kwestia z jaką dokładnośćią i czym odtłuszczasz ... lub inny nieznany mi błąd

Edited by Bako

Ja bym zrezygnował z podkładu akrylowego. Doczyść na równo powierzchnię i daj sam podkład do plastiku. Na to baza i klar.

Malowałem już w ten sposób 3 kiery Irmiego i wszystko jest ok.

Poza tym nie wiemy jakie masz lakiery. Jeśli badziewie z supermarketu za 15 zł puszka 400ml to nic dobrego z tego nie wyciśniesz...

Odtłuszczam izopropanolem.

Maluję tym badziewiem(motip) za 20zł. Ale jakoś inni maluja tym nawet felgi i nie odpada po tygodniu. Sam podkład mam już położony i mocno się trzyma, nawet paznokciem nie schodzi. Chyba tę bazę mam jakąś trefną, spróbuje kupić inną. Jakich lakierów szukać jeśli nie np. motip za 20zł?