Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

bbxb

Pomiar świec żarowych w Z19DTH multimetrem - parametry?

Recommended Posts

Witam,

nawiązując do tematu:

Please login or register to see this link.

chciałbym zapytać w jaki sposób pomierzyć świece żarowe multimetrem?

Chodzi mi nie tylko o to czy świeca padła czy nie ale także o to w jakim jest stanie.

Jakie wartości [oporu] powinien wskazywać miernik?

Od jakich wartości świeca nadaje się do wymiany?

Będę kupował raczej świece NGK czy to dobry wybór czy lepiej Beru?

Pozdrawiam i prośba o nie zamykanie tematu

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

świeca powinna mieć przejście między "grotem", a końcówką na którą nakłada się fajkę i nie powinna mieć zwarcia do masy czyli części z gwintem

rezystancja powinna być około 1,5 - 2ohmów

jeśli miałbym wybierać między NGK, a Beru to akurat w tym przypadku wybrałbym te drugie

daj se spokój z tymi pomiarami bo już nie jeden próbował mierzyć i te wyniki o d*pę potłuc

działa albo nie działa - to najlepszy pomiar

żeby pogodzić ngk i beru to do cdti kup boscha

Edited by zubek73

Właśnie widzę, że każdy podaje inny prawidłowy pomiar.

"Prawidłowe" pomiary wahają się od 0,1 Ohma do 2 Ohmów a więc rozrzut jest bardzo duży :-)

Skończy się pewnie na tym, że wymienię 4 świece.

Mam auto z 2006 roku i przebieg 239 000, jeśli świece nie był zmieniane od początku to może warto zmienić wszystkie 4? Aku zmieniałem miesiąc temu więc na zimę auto byłoby przygotowane.... [nie garażowane - stoi pod chmurką].

Zwłaszcza, że zaraz po rozruchu telepie autem - to może to?

A jak się nagrzeje to nie trzęsie...

Please login or register to see this quote.

Przed wymianą kilka dni psikaj wd40 na gwint , bardzo często jest problem z wykręceniem .

powinny być przynajmniej raz wymieniane, ale w takim wypadku nie masz się co zastanawiać wymieniaj wszystkie i z głowy, telepanie może być spowodowane padniętymi świecami

Witam jeszcze raz

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Kupiłem już 4 x NGK, za kilka dni podejmę próbę samodzielnej wymiany.

Poniżej załączam fotki silnika - podpowiedzcie proszę czy łatwo będzie wykręcić te świece czy od razu jechać do mechanika?

Nie chcę ukręcić świeczki :-(

Za wszystkie inne porady dotyczące silnika również będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam :-)

Sory za taki duży rozmiar zdjęcia - nie wiem jak tu zrobić mniejszy.....

dsc0189zo.jpg

Shot at 2012-09-17

dsc0188hq.jpg

Shot at 2012-09-17

dsc0187im.jpg

Shot at 2012-09-17

dsc0186zy.jpg

Shot at 2012-09-17

dsc0185va.jpg

Shot at 2012-09-17

dsc0190bc.jpg

Shot at 2012-09-17

zalezy jakich porad szukasz ? ale to i tak musisz szukac/pytac w odpowiednich postach

Dzięki za odpowiedź, powiedz jakie to te klucze do świec?

Na początek to trzeba się pozbyć tego całego syfy który jest w okolicach świec żarowych i kalp wirowych, bo jak wpadnie do coś do środka to będzie problem.

Może warto by się postarać o plastikową osłonę na silnik, jeśli jej nie masz, to nie będzie się tak brudzić.

Do świeć potrzebna jest długa nasadka o rozmiarze 9.

Edited by logan_x

najważniejsze wcześniej nie zapomnieć popsikać tam wd by łatwo odkręcić i bez kłopotów późniejszych

Wymienione.

Wszystko ok.

Temat do zamknięcia.

Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam.

a jak poszarpywanie zaraz po odpalaniu zimnego silnika? ustąpiło po wymianie świeczek?

Poszarpywanie raczej takie same.... gdzie szukać winy??

Świeca żarowa i poszarpywanie to moim zdnaiem dwa oddzielne tematy.

Szukaj przyczyny w zaworze EGR (był czyszczony?), może w (kolejnej) kostce wtryskiwacza, samym wtryskiwaczu i wbrew pozorom... koło DM...

4 świece nowe, aku i altek nowy, po drugim zbiorniku na STP do wtrysków, dawki w normie, EGR nowy, przepustnica czyszczona, termostat i przewody do turbiny nowe, cały rozrząd + pompa wody nowe, zawór VTG czyszczony, boost sensor czyszczony, po wymianie filtrów i oleju, przebieg 242 000 oficjalny.

Najbardziej możliwe chyba jednak DM. Na zimnym stuka, na ciepłym już nie, mniej stuka jak wcisnę sprzęgło.

Czy 8 listopada podczas zlotu w Wawie w Forcie Wola będzie ktoś kto mógłby posłuchać i ocenić??

... w zasadzie masz już winowajcę...

Najprostszy sposób sprawdzenia świec żarowych to zwykła żarówka12v i podłączone do niej kabelki,jeden kabelek podpinasz do + akumulatora a drugi do pina świecy (po wcześniejszym zdjęciu z niej kabla zasilającego).Jeśli żarówka świeci świeca ok jeśli nie szrot !!!!

To tylko połowiczny sukces, bo wtedy obwód masz przerwany...

A co jeśli jest zwarcie? Wówczas żaróweczka zaświeci a świeca nie będzie działać...

Ok masz rację tylko w przypadku zwarcia siądzie sterownik bo nie wytrzyma takiego prądu,a sposób napisałem najprostszy.Bardziej wyrafinowany sposób to zmierzenie poboru prądu przez daną świecę,czyli przekładamy zazwyczaj czerwony kabelek w multimetrze na pomiar Amperów i szeregowo wpinamy się po między świecę a + na akumulatorze.Trzeba zwrócić uwagę aby nasz multimetr miał zakres pomiaru natężenia prądu min 10 Amper w przeciwnym razie uszkodzimy sobie multimetr puszczając przez niego zbyt duży prąd.

Wytrzyma taki prąd, wytrzyma...

Najlepiej jest wykręcić świece i pomierzyć na "zewnątrz" silnika co nie oznacza, że metoda żaróweczki czy nawet sam miernik prawdy nie powie według tego co wcześniej proponowałeś.

Przymierzam się do wymiany świec i przeglądając Allegro widzę, że jedni oferują świece o długości 152 mm, 17,5A klucz 10, drudzy mają świece o długości 103 mm, 13 A, klucz 9, a jeszcze inni oferują świece NGK o długości 103 mm i 5A. Wszystkie do silnika 120 KM i teraz mam pytanie? czy rzeczywiście wszystkie pasują do mojego silnika ta o długości 152 i 103 mm, a jak będzie grzała ta co pobiera tylko 5A?.

Edited by Robert1014

Też jestem zainteresowany wymianą świec żarowych w Z19DTH, z tych co podał Robert1014, który rozmiar jest odpowiedni ?

Kolego bbxb a czy jak miałeś nowe świece na stole to je zmierzyłeś ? Mógłbyś podać rezystancje nowych i starych ?

Coś mi sie nie wydaje z tym sprawdzaniem ale pewnie sie nie znam

Wiec tak świeca rozgrzewa sie do czerwoności wiec

5A*12V=60W. - moim zdaniem to dużo z mało żeby szybko rozgrzać końcówkę świeccy

Myśle ze potrzebaby 2 -3razy tyle wiec skoro:

P=I2*R wiec opór świecy powinien wynosić 1,2 - w dół a to wg mnie nie jest w stanie zmierzyc zwykły multimetr np z marketu.