Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

pembuk

Tuleje regulacji geometrii i zbieżności kół osi tylnej - problem z doborem

Recommended Posts

Witam,

Proszę o wsparcie w kwestii doboru tulei do regulacji zbieżności i geometrii kół tylnej osi w Signum Ph1.

Schemat zawieszenia w linku poniżej:

Please login or register to see this link.

Jeśli ktokolwiek jest pewien, które to tuleje to będę wdzięczny za podpowiedź

Z góry dzięki.

Chodzi ci o tuleje cZy o sruby ?? Bo to srubami regulujesz geometrie a nie tulejami

Tak masz racje. Śruby to swoją drogą.

W chwili obecnej śruby są zapieczone w tulejach i nikt nie chce podjąć się regulacji. Istnieje prawdopodobieństwo zerwania śruby i wtedy już będę uziemiony.

Plan jest taki, żeby najpierw wymienić tuleje ze śrubami a później regulować na świeżo.

Please login or register to see this quote.

Skąd ja to znam

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_haha.gif" alt=":haha:"> Mam dokładnie tę samą sytuację

/emoticons/default_dash.gif" alt=":dash:">

W CNF wycenili mi całość z ustawieniem kół na ok 1000PLN za oba tylne koła. Trochę mnie to zbiło z tropu skoro to tylko po dwie tuleje na koło. Chciałem sam zamówić części i pojechać do mechanika, który weźmie za robociznę 100. Ale muszę mieć pewność dokładnie, które to są.

Może ktoś poradzi

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Niestety coś nie tak z Twoim linkiem :/

i jak tam z tymi tulejami? Z tego co wiem to w krótkich wahaczach sa nie wymienne (tylko całe wahacze). Co do zapieczonych śrub od regulacji w tulejach to w VC/SIGNUM to raczej standard.

Witam. Ja to przerabiałem , tragedia. Mechanik męczył się z śrubami prawie cały dzień , Każda sie ukręciła . Później wybijanie, wycinanie ,jedna na prasie 10T ledwie wyszła. Śruby dostępne są tylko w ASO . 12X100 lub 12X80 . Koszt śruba ~37 zł +nakrętka 5 zł. Do vectry c 2.2dti 2002 r pasuje 12X100 Pozdrawiam

dlatego ja chyba sprzedam vectrę i kupię jakiś normalny samochód, też mnie czeka regulacja bo od początku jak mam nie regulowałem.

Ja tez jestem po wymianie wachaczy prostych. Ja i mechanik meczylismy sie z tym caly dzien. Musielismy wyciagac cala belke i potem ciac wachacze co nie bylo latwe ze wzgledu na kiepski dostep. Sruby do samego konca siedzialy w tulejce. Z wybiciemiem ich po kilku krotnym grzaniu nawet nie bylo opcji.

Ten problem nie dotyczy tylko VC. W niektorych Focusach jest tak samo.

Edited by matoslaw

mam na myśli coś z prostszym zawieszeniem coś tam nieśmiertelnego jak np w golfach starszych generacji, tam się nic ni psuło a swoją funkcję spełniało.

belki nie trzeba ściągać - szkoda czasu.

Edited by AJA

Gdzie ty kupiłeś śrubę za 14 zł ja kupowałem w ASO Tarnów za 27 zł i w ASO Chorzów za te samą kasę

U mnie to samo tragedia, tylko ze ja zlamalem srobe, nawet zlamanie nie pomoglo mi jej usunac z gniazda. Uporalem sie z tym sam ale nie bylo lekkao. Co do srob to napewno za 14zl w Aso nie kupisz, za 2 sroby i nakretki zaplacilem niecale 80zl (Aso Mielec).

Co do samego zabiegu, obcialem srobe z jednej i z drugiej strony czyli "lebek" i to co zostalo z drugiej strony [czyli niewiele]. Nastepnie rozchylilem gniazdo by uwolnic jedna strone, gniezdo sie troszke odksztalcilo ale wachacz zostal uwoniony. Gniazdo po montazu nowego wachacza powrocil do swojego kształtu. Co do tej tuleji w zdemontowanym wachaczu nie probowalem jej wyprasowac bo nie chcialo mi sie a pozatym watpie by udalo sie bez uszkodzen. Reasumujac, nie zmieniajmy czesci zawieszenia z jednej strony, szczegolnie gumowe i gumowane.

Pozdrawiam

U mnie to samo jak u poprzednika, wszystkie się ukręciły i zapieczone były. Masakra. Kątówa, brzeszczot i jazda bez patrzenia na nic. A śruby kupiłem srednio po 14-16zł /szt w sklepie z częsćiami tylko do opla i zapakowane były w oryg folie z naklejkami GM

Tak samo jak u mnie, heheh Mati nie ma lekko z opelkami

No to z tego co piszecie widzę, że masakra z tymi śrubami. Mi mechanik wyregulował przód, a z tyłu tylko popróbował kręcić.

Ponieważ nie mógł żadnej śruby ruszyć, więc dał sobie spokój i powiedział mi, że już mu się zdarzyło, że ukręcił śrubę w vc, dlatego nie rusza, bo ciężko śruby dostać i

problem bo auto nie sprawne.

Początkowo myślałem, że przy użyciu WD-40 uda mi się rozruszać może, ale chyba widzę, że nie ma co na to liczyć.

Kurde czemu to się nie zapiekło przy dobrej zbieżności tylko zawsze przy przestawionej są problemy

/emoticons/default_haha.gif" alt=":haha:">

Jeszcze mnie coś innego zainteresowało: móglby ktoś podać wymiary tych śrub?

Wiem że jedna M12x100, a druga od mocowania banana do belki M12x85 mm?

I wg kształtu czy to jest normalna śruba, czy jest mimośrodowa?

Ostatnie pytanie kieruję głównie do osób, które demontowały stare śruby i dawały nowe.

Drążę temat, bo będę musiał niestety pchnąć tą sprawę do przodu w swojej viki. Wiem już że obrócić nie ma szans, a jedynie wjechać

na kanał, uciąć i spróbować że może uda się wybić.

W momencie jak utnę to muszę mieć nówki na wymianę

Jedną i drugą chyba znalazłem na alledrogo:

Edited by FOTON

tak znalazłeś ale do tego jeszcze nakrętki i podkładki mimośrodowe.

śruby dostaniesz w każdym sklepie z częściami do opla lub ASO. Ceny będą podobne..

Co do wymiany samych śrub, nie łudź się że obejdzie się bez wymiany krótkich wahaczy. Jak się te śruby zrosły z nakrętkami to z tulejami na 99% też więc całe wahacze do wymiany. Koszt za sztuke krótkiego to około 80zł. Samych tulei z tego co wiem nie dostaniesz a choćby nawet to się nastaw że stare wahacze krótkie pójdą do pocięcia bo inaczej nie wyciągniesz starej tulei ze śrubą. Zresztą co ci będę dużo gadał, kupujesz zestaw:

- 2 sruby do wahaczy pod sprężynę + 2 podkładki mimośrodowe + 2 nakrętki

- 2 śruby do regulacji na krótkim wahaczu + 2 podkładki mimośrodowe + 2 nakrętki

- 2 sztuki wahacza krótkiego

do wymiany:

- dużo cierpliwości

- kątówka

- najlepiej brzeszczot elektryczny lub pneumatyczny

- smar miedziany żeby zabezpieczyć złożone elementy na przyszłość

I nie ma co się pierdzielić ze starymi, ja swoje stare srub grzałem pałnikiem, indukcyjnie, napierdzielałem czym wlazło, moczyłem całą noc owiniętymi szmatami ze środkami chemicznymi i na drugi dzień z rana to samo, młotek, i co było pod ręką i skończyło się na kątówce z siedmioma tarczami i brzeszczotem mechanicznym.

W ASO we Wrocławiu ceny takie:

Śruba, M12 X 100, Drążek Reakcyjny do osi tylnej, Nr: 04 23 970 - 25,22 PLN

brutto szt, 1 sztuka na miejscu.

Śruba, M12 X 85, Drążek Reakcyjny do osi tylnej, Nr: 04 23 969 - 22,88 PLN

brutto szt, na zamówienie.

Nakrętka, sześciokątna, M12, Nr: 20 66 00 - 5,12 PLN szt, 3 sztuka na

miejscu.

Czas realizacji na brakujące części 3 dni robocze.

No to lipa, bo zabawa na conajmniej 300 zł + narzędzia (pod warunkiem, że ktoś takie posiada) i do tego problem z wyjęciem jeszcze.

Pasuje zorganizować jakąś akcję wymiany dla wszystkich z forum i zebrać to co z wymiany zostało - temu inżynierowi co to skonstruował zawieść i wykiprować przed domem

To jest wersja cenzuralna

/emoticons/default_cenzura.gif" alt=":cenzura:">

Zastanawiam się czy to wogóle ruszać

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:">

Dzięki za odpowiedź, bo właśnie wyszło nowe światło w sprawie: podkładki mimośrodowe - zastanawiałem się czym to jest regulowane, bo śruba wygląda na głądką bez mimośrodu.

Na razie szacuję koszty i odbijam pilkę do ASO ile podkładki kosztują, bo mi nic nie wspomnieli

Jeszcze jedna uwaga, pewnie jakby śruba była z mimośrodem to by się może to tak nie zapiekało i lepiej było ruszyć, a że są podkłądki to właśnie pewnie przez to lipa

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:">

Szczerze i otwarcie przyznaję, że jakbym wiedział, że to takie za przeproszeniem pierdzielenie z tymi śrubami od zbiezności to zrezygnowałbym z zakupu vc niestety.

Jeszcze jedno co mi się w Vc nie podoba to te poronione wahacze z przodu , gdzie jak wyrobi się sworzeń trzeba wypierdzielić kasę na cały wahacz, jakby się nie dało samego

sworznia wymiennego zrobić (jak w vb).

Ale cóż trochę się zdenerwowałem

/emoticons/default_haha.gif" alt=":haha:"> Chcę sprawę do przodu popchnąć i niezbyt mam warunki ku temu (brak kanału) to jeszcze każdy mechanik gdzie byłem podchodzi do tego jak do jeża

Edited by FOTON

Ja kupiłem 4 szt, 12X100 i pasowały. A podkładki zostają stare. Powodzenia

O widzisz

/emoticons/default_bry.gif" alt=":bry:"> Cenna uwaga - dzięki

/emoticons/default_bry.gif" alt=":bry:">

Podkąłdki nie wiem czy nie sa razem z nakrętkami w kpl, nie pamiętam już. Te podkadki przychodzą od strony nakrętki, a od strony łba śruby podkałdka jest zintegrowana z łbem - stanowi jedną częśc ze śrubą i jest przesunięta względem osi śruby. Na gwintowanej części śruby są frezy bięgnące przez całą długość śruby, te frezy utrzymują podkładkę zakładaną od strony nakrętki w takiej samej pozycji i z takim samym przesunięciem względem osi jak ta zintegrowana z łbem śruby. To własnie te przesunięte względem osi podkładki zminieją położenie tuleji podczas kręcenia łbem śruby. Nakrętka tylko blokujemy śrubę/tuleję w wymaganej pozycji.

Dzieki za odpowiedź bo właśnie zastanawiałem się jak to działa (regulacja poprzez obrót podkładki z otworem mimośrodowym osadzonej na śrubie).

Czyli nie ma rady i trzeba wszystko kupić w ASO, a już się łudziłem że uda się może coś samemu dorobić czy coś w tym stylu

(zaplecze techniczne z maszynami mam w pracy, ale nie mam nigdzie kanału)

Z tego co piszesz to próby wykonania tego zdane są na niepowodzenie. No i nie ma żadnego dokładnego zdjęcia, które by to

przedstawiało.

To już naprawdę ktoś się "inwencją" wykazał wymyślając taki beznadziejny sposób regulacji, a ja już widzę jak każdy dba o te śruby i

w jakim są stanie - wystarczy pod auto zerknąć

I niestety u mnie wcale się nie zanosi, że jest lepiej.

W innym temacie są kąty pochylenia i zbiezności kół: mi tylko mechanik zmierzył, ale wyregulować z racji tych śrub nie chciał sie podjąć-tylko próbował ruszyć kluczem i dał sobie spokój.

Wiem jakiem mam kąty pochylenia, bo widziałem wartości na przyrządzie

cena prawdziwa , śruba była w herm.woreczku ze srebrną naklejką GM i tam jakieś numery. Kupiona w oscar ostrołęka

ps. śruba, nakrętka, podkładka - występują oddzielnie

aha , i bez brzeszczota elektr. za robotę się NIEzabierać

Edited by AJA

Mam pewien problem. Praktycznie od nowości auto sciaga mocno na prawo (przy 120km/h na 200m , o cały pas ruchu ) wielokrotnie regulowane na gwarancji - bezskutecznie. Po ostatniej regulacji (mechanik a nie bezradne ASO - bo tylko tam do tej pory serwisowalem) stwierdzil, ze albo auto bylo uderzone, albo cos jest z nim nie tak. Auto kupilem w salonie z 0km przebiegiem i nigdy nie mialo nawet drasniecia. Do rzeczy: w lewym tylnym kole regulacja geometrii konczy sie na -0,30st (gdzie powinna przejsc przez zero i dalej na + ) Polecił wmienic tuleje wahaczy, tylko czy to cokolwiek pomoze ? Czy zmieniac całe wahacze, zeby miec pewnosc i w koncu sieszyc sie jazda prosto ?