Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Emin

Czy obtarcie alufelgi może być niebezpieczne?

Recommended Posts

Wczoraj jadąc ok. ~65 km/h przytarłem o krawężnik felgą z przodu (taka ni to mijanka ni to zatoczka na środku drogi, w ramach spowalniania ruchu). Samochodem troszkę rzuciło, ale generalnie jechał dalej, ciśnienie w oponie nie spadło (bo też i opona nie jest przytarta) - dostała felga, która wygląda teraz tak:

Please login or register to see this image.

(

Please login or register to see this link.

)

Nie mam doświadczeń z alusami więc mam jedno pytanie do mających pojęcie: czy takie coś może być niebezpieczne czy tylko po prostu jest porysowana? Tzn. czy grozi mi na przykład, że teraz się felga rozsypie w kawałki przy 180 km/h? Jestem za granicą i się zastanawiam czy spokojnie wracać do kraju czy próbować coś z tym robić tu na miejscu. Z góry dziękuję za pomoc.

Możesz jechać spokojnie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

nie rozleci się na pewno

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> możesz ewentualnie przegonić szybciej auto (120-130kmh) czy nie ma jakiegoś bicia, choć nie sądzę

A jak takie cos naprawić ?

Mam podobnie scharataną i chciałbym to naprawić najlepiej we własnym zakresie.

Czym wypełnic ubytek ? Może czestermetalem wyszpachlować , pozniej zeszlifowac do gładkiego i pomalować na nowo całą felgę?

Chyba że naprawa u jakiegoś fachowca jest tania i nie ma sensu sie babrać samemu ?

Dzięki za odpowiedzi. Ostatnio u oponiarzy jak zmieniałem koła to się nasłuchałem o pękających alusach, zdaje się, że jednak to dotyczyło takich bardziej "tuningowych", delikatnych bo te tutaj to raczej solidny kawał aluminium.

Co do naprawy: też jestem ciekaw, ale dowiem się już po powrocie do kraju.

felga nie pęka od otarcia tylko od uderzenia w jakiś kant albo wjechaniu w dziurę

Please login or register to see this quote.

Polecam filmik

Please login or register to see this quote.

Czyli od uderzenia z przodu a nie od uderzenia niejako z boku?

Wg mnie pęknąć może wtedy gdy w krótkim czasie przyłożysz na nią dużą siłę na małej powierzchni. Jeśli najedziesz na dziurę i "kant" asfaltu uderzy o felgę to powierzchnie styku jest bardzo mała a siła duża ( w końcu masz prędkość samochodu x jego masa w ruchu ) w konsekwencji czego naprężenie w tym momencie może spowodować: zgięcie, wyszczerbienie, pękniecie etc czyli uszkodzenie felgi/opony. Z boku natomiast przeważnie uderzenie jest prostopadłe do powierzchni felgi więc i powierzchnia styku większa przez co siła się rozkłada i efekt jest mniejszy. Z boku wg mnie to raczej bałbym się o przytarcia i czasami ukruszenia rantu felgi ( niektóre mają je dość wysunięte w stosunku do całej powierzchni ).

Tak mi się wydaje - może się mylę to mnie sprostujcie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">