Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Piotrek007

Opony 235/40/18

Recommended Posts

Witam mam pytanie czy na felgi 7,5 cala opony 235/40/18 nie będą za szerokie, poprzednio jeździłem na 225/45/18. Chcę zmienić na szersze żeby poprawić trakcję.

nie będą za szerokie, jeździłem na takim połączeniu

Jeszcze chodzi mi po głowie rozmiar 235/45/18 ale to już będzie pewnie za wysoki i będzie wyglądał jak bocian!

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Nie koniecznie a komfort może być wyższy niż na 235/40 lub minimalnie wyższy niż na 225/45

PS. ale trudniej będzie kontrolować auto w koleinach choć to tylko 1 cm na szerokości opony ale różnica jest odczuwalna

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Hmmm a przypadkiem nie ma zależności że im szersza opona tym lepsza trakcja ale na suchym ? Na mokrym odprowadzanie wody podejrzewam będzie ciut gorsze. Kwestia też jaka marka opon to będzie.

Wg kalkulatora najbliższy wynik zamiennika wychodzi: 255/40R18 ( +0,2 %) lub 245/40R18 (-1% )

Zamiennik 1: 235/45/18

Zamiennik 2: 235/40/18

średnica (mm) różnica średnic (mm) różnica średnic (%) opona wzorcowa 659.7 mm 0 mm 0 %

zamiennik 1 668.7 mm 9 mm 1.35 % zamiennik 2 645.2 mm -14.5 mm -2.25 %

Różnica w prędkości 50 km/h 100 km/h 150 km/h

zamiennik 1 50.67 km/h 101.35 km/h 152.02 km/h zamiennik 2 48.88 km/h 97.75 km/h 146.63 km/h

Takie tam moje 3 grosze

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Apofis

Takich szerokich nie założę ze względu na nasze piękne koleiny!

A co do przyczepności to masz rację.

Marki opon wchodzą tylko trzy Bridgestone Potenza ER50, Contisportcontact 3 lub Michelin Sport HP na wszystkich trzech jeździłem

I powiem ze każda z nich jest dobra w innej kategorii.

Ja osobiście brałbym jednak 235/45/18 właśnie ze względu na koleiny ( jednak ciut wyższy zakres do felgi aluminiowej - bezpieczniej ). Słyszałem dobre opinie o Contisport contact 3 - miałem je brać ostatnio jak kupowałem do swojego ale wybór padł na Nokiany.

Porównując te opony Conti są miękkimi oponami jak na opony niskoprofilowe dobrze spisują się na suchym i mokrym najlepsze właściwości jezdne jak dla mnie mają Bridgestone A Michały są pośrodku

Please login or register to see this quote.

Nie poczujesz zadnej roznicy w trakcji pomiedzy 225 a 235 tak samo bedziesz plywal w koleinach i takie samo bedzie trzymanie w zakretach. Jedyna roznica w prowadzeniu mozesz poczuc przy zmianie z profilu 45 na 40 polepszona trakcja i gorszy konfort.

Edited by matoslaw

Matoslaw przeczytaj temat na początku tego postu! jest napisane iż chciałem zmienić z 225/45/18 na 235/40/18 i przy takiej zmianie trakcja powinna być lepsza.

Jak już ten wątek poruszamy to może by ktoś jeszcze odpowiedział mi na takie pytanie:

Jeśli mam teraz oponki: 225/45/18 (te w awatarze) to jakie inne mogę założyć nieujęte w oficjalnej specyfikacji ??? (np 225/40/18(17)) itd.... Mam zamiar przełożyć 2 letnie przody za 7 letnie tyły. Czy przód i tył muszą być identyczne ? druga parę bym kupował na wiosnę. Czy lepiej poczekać ? (vectra combi sport).

możesz założyć jakiekolwiek, które na felgę będzie się dało nałożyć, najlepiej 235/40 zawsze te 4mm więcej niż 225/40, ewentualnie przerabiałem też kombinacje z 215/45/18, jeden kolega z forum na takim rozmiarze pomyka

No to ci pisze ze wystarczy zmienic profil z 45na 40 i od razu bedzie lepsza trakcja. Nie musisz zmieniac szerokosci z 225 na 235

Mylisz pojęcia Tobie chodzi o sztywność (czytaj twardość)

Trakcja to lepsza przyczepność do podłoża przez większy (szerszy) kontakt opony z nawierzchnią np: przy ruszaniu lub szybko pokonywanych zakrętach!

Nic nie myle. Twierdze ze nie poczujesz roznicy w trzymaniu na zakretach pomiedzy 235/40 a 225/40.Mialem 235/35 na aucie przez chwile. Potem kupilem nowe 225/40 i wiesz mi nie ma roznicy w trzymaniu na zakrecie.

na 235 jest bardziej przyczepny przy starcie niezależnie od profilu, ale co z tego skoro dostaje zadyszki jak przekroczy 150

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> na 235/40 jeździłem i w zakrętach sztywno podobnie jak na 225/45, może minimalnie lepiej, dopiero na 35 profilu jest inna baja, żadnego uginania opony, w porównaniu do 225/45 zupełnie inne auto

Edited by matherr

Bezsensowny rozmiar. Jak już to 235/40 R18 lub 225/40 R 18. Jeżdżę na obu rozmiarach i każdy daje radę bez problemu w zakrętach .

Witam,czy ktoś wie jakie ciśnienie do tych opon(235/40 R18)przy silniku 2.2 benzyna HB.W książce nie ma opisu do tego silnika tylko jest do OPC.

Edited by juli

Jako że 235/40 jest uważane za zamienniki 225/45 ja w 3.0 CDTI pompowałem takie samo ciśnienie jakie zaleca producent dla 225/45 2.6 przód i 2.4 tył (w kombi). Pozdrawiam

Ja we wszystkich kołach 2.8

a nie masz czasem na klapce wlewu paliwa naklejki z ciśnieniami?!

wszystko zależy czy jeździsz autostradą z rodziną z bagażami na wczasy, czy samemu po mieście do pracy itd

ale ogólnie ja w 1,9 mam ok 2,6 atmosfery

Edited by Żywcia

nie ma takiej gumy na klapce bo to niestandard, dopompuj podobnie jak na profilu 45, ewentualnie 0,1-0,2 więcej