Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
najt154

Falujące obroty - proszę o szybki werdykt!

Recommended Posts

Witajcie!

Od hmm wiosny borykam się z problemem zademonstrowanym na filmie poniżej. Generalnie im cieplej tym gorzej. Raz bywa tak, że po przejechaniu kilku km sytuacja się normuje, nieraz powraca. Częstokroć było tak, ze mogłem machnąć 200km naraz bez gaszenia silnika i było dobrze a po ponownym odpaleniu po kilku minutach postoju było to samo, dlatego w ostatnich dniach będąc w dłuższej trasie nawet zajeżdżając na stację nie gasiłem silnika idąc do WC

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> .

Oto film demonstrujący problem w esencji:

Dzieje się to po wyrzuceniu na luz lub podczas zmiany biegu.

Na filmie dobrze widać, że po zatrzymaniu auta obroty się stabilizują i nie ma mowy aby wychyliły się ponad 1000obr/min a mowa na 1500 czy 2000 jak to nieraz czytam w wątkach(tak więc owszem, czytałem i szukałem). Od kiedy kupiłem Viki miałem delikatne falowanie obrotów w granicach +/- 50obr/min, nieraz jak włączę lub wyłączę klimę to chwilę pofaluje bardziej, ale nigdy tak bardzo. Tutaj po prostu jest jakieś dziwne podnoszenie obrotów, nie mogę rozpoznać przyczyny. A i oczywiście przy zmianie biegu obroty idą lekko w górę po czym dopiero opadają aby znów wskazówka mogła zacząć swój popis.

Na filmie również widać moja nieudolna próba ruszenia na jedynce bez gazu, która chwilę później została poprawiona i tam też widać, że wskazówka wędruje na 1300-1400obr/min bez dotykania pedału gazu i po wciśnięciu sprzęgła w czasie jazdy leci jeszcze wyżej.

Nieszczelność dolotu? Czy to już koniec "krokowca"? Może coś innego pada tylko nie wywala błędu? Czyściłem krokowego ostatnimi dniami z dwa razy, jak i całą przepustnicę - brak zmian. Jest to oryginał Siemens, nie wiem ile km tam siedzi, może i tyle co jest na blacie. Tylko czemu po zatrzymaniu auta obroty prawie natychmiast się stabilizują?

Dziś zrobiłem test, pewnie nie jest wcale miarodajny, ale powiem. Odłączyłem czujnik temperatury powietrza w dolocie czyli krótko mówiąc przepływka nie funkcjonowała, oczywiście włączył się tryb serwisowy, lekki muł ale obroty super..

Aha, jeszcze jeden test - odpięcie sondy lambda nic nie dało, wariuje tak samo. Jeszcze trzeci test

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> odłączenie klem akumulatora też nic nie dało, problem powrócił wręcz od razu.

Niedawno wymieniany czujnik położenia wału na Siemensa.

Aaa, jeszcze coś. Na postoju mogę sobie gazować do woli, obroty zejdą jak trzeba ZAWSZE, nie ma tak, że się zawieszą.

Jak zwykle opisałem mój problem dobrze, jak do tej pory z tego powodu zawsze miałem mało odpowiedzi, bo nie narobiłem błędów ortograficznych ale mam nadzieję, że tym razem się to zmieni i otrzymam kilka rzeczowych odpowiedzi.

Dlatego nie oczekuję odpowiedzi że komuś wydaje się że to krokowiec albo przepływka albo coś, nie zamierzam wywalać 300zł ot tak. Jak ktoś mi powie, że tak właśnie wygląda uwalona jakaś część, bo to przerabiał, widział, dotknął i to będzie sensowne to taka odpowiedź mi się przyda i poleci plusik ja kupię oryginalną część i będziemy wszyscy zadowoleni.

Silnik to X20XEV z gazem sekwencyjnym, objawy zarówno na benzynie jak i gazie, w zasadzie brak różnicy.

Z góry dziękuję za wasze zaangażowanie w moją wypowiedź

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Pozdrawiam,

Darek.

Ja bym jednak zainwestował w krokowy tylko nie z przedziału 300zł ja na allegro kupiłem zwykły jakiś zamiennik za chyba 70zł/100zł+uszczelka jest tego na allegro i szczerze mogę ci napisać że już 4lata i jest ok a miałem podobnie jak u ciebie mi potrafiła gasnąć przy każdym wciśnięciu sprzęgła.

Please login or register to see this quote.

no widzisz, u mnie gasnąć to ni cholery nie chce, tylko sobie zwiększa obroty

Dzięki kumplu, mam w zamiarze kupno tylko oryginalnych części ale najpierw muszę wiedzieć co mam kupić

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

ja nie rozumiem po co przepłacać jak ja do swojej wersji silnikowej X18XE szukałem oryginału to krzyczeli w sklepie simensa od 300/350zł to po co przepłacać jak za za 120zł już tak z górką jak ja kupowałem 3 lata temu i mam do dziś spokój z obrotami stoją równo ani drgną to jest tylko moja podpowiedz a zrobisz jak będziesz chciał....

Edited by Maniuś_

Ale ja w ogóle jeszcze nie wiem czy to jest krokowiec! Nie piszę tu po to aby spytać jaki krokowiec, tylko aby dowiedzieć się co jest przyczyną tego zachowania. Wczoraj pojechałem do kuzynki podmienić od niej i akurat jak do niej jechałem to wszystko było git malina i nic się nie dowiedziałem...bo zarówno na jej jak i na moim było wsio ok.

Mnie to się wydaje, że to jakaś błahostka, jakaś nieszczelność, bo nie rozumiem dlaczego jak przegazuję w miejscu to obroty zawsze się ustabilizują a jak tylko włączę bieg i akurat jak ma okres głupawek to popuszcze sprzęgło że obroty przygasną i auto drgnie to już zacznie głupieć ale na postoju i tak się ustabilizuje..

Mnie też się nie wydaje aby to był krokowiec, prędzej właśnie nieszczelności, EGR mam zaślepiony od roku bo powodował mi szarpanie w czasie jazdy.

Raz bywa lepiej raz gorzej, np. dziś na odcinku 60km miałem w większości źle, ale jak już zrobiło się dobrze to nawet auto lepiej się zbiera i dlatego mam wrażenie że to może być przepływka..bo mam magneti marelli

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:"> muszę jechać na szrot i podmienić oryginał na próbę, może czegoś się dowiem. bo nawet kuzynki vectra sama w sobie zbiera się lepiej i zarówno ja tak uwazam jak i ona, a ona ma przepływkę oryginalną. może to właśnie ona psuje mi wszystko. jak będę miał czas będę się tym zajmować a w międzyczasie możecie pisać swoje spostrzeżenia.

dzięki za odpowiedzi

Ooo, dziękuje za zainteresowanie tematem.

Dzięki za debatę który krokowiec warto kupić nawet jeśli mi on jest niepotrzebny.

Tak jak wszyscy głośno krzyczeliście "sprawdź przepływkę!" postanowiłem to zrobić no i podmianka na oryginał Siemensa dała efekt pozytywny, kwestia dziwnego zachowania obrotów jest już historią. Vectra lubi oryginalne części elektryczne i nie warto kupować innych. Ja byłem w o tyle innej sytuacji że przepływkę Magneti dostałem już w aucie i działało to aż do czasu.

Dzięki, jak zwykle pomocni.