Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

piotrmorka

Przegrzewające się hamulce tylne - dziwny problem

Recommended Posts

Witam!

Już od jakiegoś czasu walczę z moimi tylnymi hamulcami.

Wygląda to tak, że nie mogę nigdzie dać się w trasę dalej jak z 80km ponieważ hamulce z tyłu zaczynają się przegrzewać i piszczeć tak że dosłownie wstyd jechać.

W najgorszym przypadku felgi były tak gorące że nawet nie dało się ich dotknąć.

I teraz co było robione......

Zaciski - prakycznie zregenerowane, tłoczki odbijają i można je wciskać ręką a samo koło po zrobieniu całych zacisków obracają się bezroblemów.

Problem robi się podczas dłuższej trasy - tak jakby gdy rozgrzane tarcze lekko się rozszerzając zabierają tłoczką dosłownie 0,5 - 1mm aby odbić do końca.

Jak myślicie co jeszcze może być z tyłem nie tak. Na przeglądzie na zimno różnica w hamowaniu między tylnymi kołami wynosiła ledwo 2% więc zaciski chyba są ok.

Kiedyś czytałem, iż czasami dzieje się coś złego z przewodem hamulcowym - robi się na nim niby zgrubienie jak gruszka i wtedy tłoczki mogą nie odbijać do końca......spotkał się już ktoś z Was z podobnmi objawami?

Mi już ręcę odpadają bo mechanik u którego stało autko robił je dwa razy - bez szczególnego efektu bo problem został........a wyjazd wakacyjny tuz, tuż.......jestem uziemiony póki co.

Pozdrawiam i czekam na jakieś podpwiedzi ludzi w temacie.

PM

Ja bym przeczyscil prowadnice i je nasmarowal.

Please login or register to see this quote.

no przecież pisał że zaciski zrobione i na pewno prowadnice wyczyszczone

z tymi wężykami już parę razy się spotkałem , wężyk w środku się rozwarstwia w działa wtedy jak zaworek zwrotny , płyn idzie w stronę zacisku ale juz nie wraca i to na 100 procent będzie przyczyną

Kiedy miałeś wymieniany płyn hamulcowy? Przy niewymienianym płynie też może się tak dziać.

Płyn właśnie niedawno wymieniałem - ale było wszystko ok - układ nie zapowietrzony.

Ciekaw jestem jeszcze czy coś się niedobrego dzieje z regulatorem.

mechanik do którego odprowadzę autko tez coś wspominał o zaworkach zwrotnych.......stwierdził iż jeśli zaciski są ok a dzieje się to jedynie z tyłem to już krąg poszukiwań jest mniejszy.

Jedna kwestia - ile może kosztować regulator i przewody hamulcowe?

Dare40

O których wężykach dokładniej piszesz?

Edited by piotrmorka

Please login or register to see this quote.

po pierwsze zmień mechanika bo jest to szkolny przypadek i powinien go od ręki rozwiązać ,

po drugie w VC nie żadnego regulatora , na przód jak i na tył idzie pełne ciśnienie , dlatego klocki z tyłu czasami zdzierają się szybciej niż z przodu , a regulacją ciśnienia zajmuje się moduł ABS/ESP/TC ale i tak tylko przy uślizgu kół , łatwo to sprawdzić podłączając OP-COM i wchodząc w zakładkę ABS i bloki pomiarowe , i można zobaczyć jakie ciśnienie idzie na każde koło z osobna , mozliwe tez że mógł nawalić moduł ABS wtedy w blokach pomiarowych będzie widać czy ciśnienie spada po puszczeniu pedału , sa tam tez zawory upustowe które tez mozna zabaczyc w blokach pomiarowych czy się otwierają po puszczeniu pedału ,

a przewód elastyczny jest tylko jeden na każde koło przy zacisku , mam nadzieję że w miarę czytelnie wyjaśniłem Ci złożoność układu hamulcowego w VC , a jest to tylko ułamek

U mnie jak na złość padł Op-com - leży od m-ca u elektronika i o nim zapomniałem ;-)

Ja raczej tez obstawiam te przewody elastyczne przy samych zaciskach (o tym właśnie wspominał).....a i oczywiście autko idzie do innego mechanika.....polecanego przez wielu

Tak czy inaczej (trochę mnie pocieszyłeś) mam nadzieję że naprawa nie będzie kosztowna.

Zdam relację oczywiście po wizycie i odebraniu auta - to dla potomności. Może się komuś przydać

właśnie te przewody to będzie najmniejszy koszt na początek i wszystko powinno się wyjaśnić , no szkoda że nie masz OP-COM bo to też by dużo wyjasniło

A linka z ręcznego chodzi lekko czy sie przycina? Może to ona jest przyczyną.

Chodzi lekko - nawet przez ostatnie dwa dni samoregulował się ręczny (specyficzny trzask przy zaciąganiu)

Sprawdzany było na podniesionym autku - trzymał i puszczał bez problemu.

Umnie - zaznaczyłem wcześniej - dzieje się tak po przejechaniu jakiś 80km - z km na km po tym dzieje się coraz gorzej.

Dzisiaj koło południa jadę do mechanika - zobaczymy co znajdzie.

Edited by piotrmorka